Три країни НАТО розпочали розмінування у Чорному морі: як це допоможе експорту з України

Читать на русском

Ініціатива, очолювана Стамбулом, є першою великою спільною операцією країн Чорного моря з моменту вторгнення Росії, участь беруть Туреччина, Румунія та Болгарія

Читать на русском
мінний тральщик, турецький корабель, босфор, чорне море, морська міна
Туреччина, Румунія та Болгарія розпочали розмінування у Чорному морі: як це допоможе експорту Україні

Ініціатива, очолювана Стамбулом, є першою великою спільною операцією країн Чорного моря з моменту вторгнення Росії, участь беруть Туреччина, Румунія та Болгарія

Туреччина, Румунія й Болгарія 1 липня розпочали спільну операцію з пошуку мін в акваторії Чорного моря. Три країни НАТО об'єднали зусилля, щоб зробити безпечними чорноморські торгові маршрути в умовах війни, що триває. Це має підвищити безпеку судноплавства, особливо під час експорту українського зерна, розраховують союзники.

Агентство Bloomberg зазначає, що ініціатива, яку очолює Стамбул – перша велика спільна акція чорноморських країн після початку повномасштабної війни. Мета операції – знешкодити міни, які дрейфують у певних районах Чорного моря.

Країни йшли до початку цієї акції понад пів року. 20 жовтня 2023 року керівник моніторингової групи Інституту чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко повідомляв у Facebook, що військово-морські сили Болгарії й Румунії розпочали тралення акваторії Чорного моря біля берегів Болгарії на маршруті нового українського морського коридору. 

20 листопада Bloomberg повідомило, що Туреччина, Румунія й Болгарія наближаються до угоди про створення спільних сил для розмінування мін, які потрапляють на прилеглі до них території Чорного моря внаслідок вторгнення РФ в Україну. 13 січня 2024-го агентство AP поінформувало про підписання відповідного меморандуму. Він передбачав створення цільової групи протимінної діяльності між трьома союзниками по Альянсу для боротьби з мінами.

Які прогнози щодо розмінування моря

Росія з початком вторгнення в Україну забруднила мінами акваторію Чорного моря. Їх часто виносить на узбережжя у південних областях України, міни часто детонують біля Румунії. Вони є серйозною загрозою для судноплавства. За деякими даними, окупанти розкидали в акваторії Чорного моря від 400 до 600 мін (дані на травень 2022 року). Також у липні 2023 року Росія заклала додаткові морські міни на підходах до українських портів і повідомила, що може атакувати цивільні судна в Чорному морі.

Речник Військово-Морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявляв, що після завершення бойових дій на розмінування Чорного й Азовського морів знадобиться до 5 років. Щодо спланованої масштабної спецоперації з розмінування морів, то речник ВМС повідомляв, що буде активна та глобальна фази. Так, в активній фазі операції передусім відбуватиметься розмінування морських шляхів комунікації та торгових шляхів. Вона триватиме близько 3-5 місяців. А вже на глобальну операцію необхідно 3-5 років.

Нагадаємо, що 6 жовтня у Чорному морі на міні підірвалось комерційне судно Kafkametler, яке йшло під прапором Туреччини. Екіпаж не постраждав, а сам корабель отримав незначні ушкодження. 15 жовтня черговий вибух стався біля кордонів Румунії, після зустрічі з міною танкер Ali Najafov отримав незначні пошкодження, екіпаж не постраждав.Також судно Georgia S із пшеницею на борту натрапило на морську міну поблизу українського порту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.