Втілення проєкту з виробництва винищувачів нового покоління F-47 напряму залежить від імпорту китайських рідкісноземельних копалин
Торгівельна війна між США та Китаєм набирає обертів. Після шалених мит Трампа щодо китайських товарів, Пекін завдає удару у відповідь, причому б'є боляче, запроваджуючи 125% мита для американців. Одна із ключових оборонних програм Вашингтона, що стосується виготовлення винищувачів нового покоління F-47 напряму залежить саме від китайських рідкісноземельних ресурсів. Без, приміром, скандію та ітрію, літаки так і залишаться грудою металу і ніколи не злетять у небо. Відтак, у цьому контексті угода про корисні копалини з Україною набуває нового сенсу, пояснюючи пориви Трампа укласти її якнайшвидше. Вашингтон будь-що прагне ослабити Пекін, готуючись до активної війни з "піднебесною". Угода про копалини з Україною — ключовий пункт воєнних планів США.
Про те, що оборонна програма США щодо винищувачів нового покоління напряму залежить від китайських рідкісноземельних ресурсів, йдеться у статті видання Newsweek. Журналісти стверджують, що наразі Китай має сильну позицію. Введені обмеження Пекіна стосуються рідкісноземельних металів, які необхідні для винищувачів, які мають стати основою авіації нового покоління американських ВПС.
Президент США Дональд Трамп називає F-47 наступником F-22 Raptor. Проте, успішний розвиток програми Next Generation Air Dominance (NGAD) залежить значною мірою від матеріалів китайського виробництва.
"Пекін перебуває в позиції сили, контролюючи матеріали, критично важливі для оборонної промисловості США. Китай ввів обмеження на експорт рідкісноземельних металів, які є ключовими для винищувача, який стане головною опорою флоту нового покоління американських військово-повітряних сил. Трамп нахвалює життєздатність програми Next Generation Air Dominance (NGAD, проєкт зі створення винищувачів – ред.), а вона багато в чому залежить від матеріалів, які виробляє Китай", - пише видання.
Як пояснює видання, йдеться про такі рідкісноземельні метали, як самарій, гадоліній, тербій, диспрозій, лютецій, скандій та ітрій. Приміром, ітрій використовується у високочастотних радіолокаційних системах та лазерних технологіях та допомагає уникнути розплавлення двигунів у польоті.
Раніше Associated Press попереджало, що літій та рідкісноземельні елементи, затребувані технологічними компаніями США, можуть стати дефіцитними, якщо Трамп продовжить посилювати торговельні обмеження проти Китаю. Наприкінці березня Трамп повідомив про таємні випробування експериментальної версії F-47. Президент США підкреслював, що цей винищувач буде найпередовішим і найпотужнішим з будь-коли створених і додав, що компанія Boeing отримає замовлення на його виробництво.
Трамп готується до конфлікту з Китаєм, і для цього прагне нейтралізувати його союзників, таких як Росія, Іран та Північна Корея шляхом переговорів. Цей підхід пояснює його ставлення до України та значення суперечливої угоди про копалини.
Відомо, що 11-12 квітня українська делегація відвідає США для технічних переговорів щодо угоди про копалини. Трамп наполягає на цій угоді, але український уряд не погоджується, вважаючи її зміст небезпечним. Хоча деталі останньої редакції документа невідомі, українські чиновники описують його як катастрофу.
Втім, із Трампом можна домовитися. Йому важливі не деталі угоди, а виконання двох основних умов:
Для Трампа це означає, що Україна стане сферою інтересів США. Це, за його словами, убезпечить її від російської агресії, що він обговорював із Зеленським у Білому домі.
Трамп не має інших варіантів, адже Україна для нього — другорядний елемент у складній геополітичній грі, кінцева мета якої — перевага над Китаєм, можливо навіть збройним шляхом.
Китай є головним суперником США. З Пентагона просочилася інформація про те, що США готуються до можливої війни з Китаєм через загрозу анексії Тайваню. Це лише привід - справжня боротьба йде за світове лідерство.
Наразі розклад на користь США, але Китай швидко скорочує відставання у військовій силі. Наприклад, Китай вже має більше підводних човнів, ніж США, хоча американці продовжують утримувати якісну перевагу.
Незважаючи на певну кількісну перевагу, Китай не має такої кількості авіаносців, які США можуть швидко переміщувати по всьому світу. Авіаносці здатні вести бойові дії у воді, під водою та в повітрі, чим забезпечують США статус світового лідера.
Американські авіаносці оснащені протиракетними системами, здатними перехоплювати ворожі балістичні ракети великої і середньої дальності, на зразок путінських "орєшників", ще на старті, до поділу боєголовок. Це забезпечує система Aegis і ракети RIM-161 SM-3.
Крім того, авіаносці вкрай важко знищити: вони здатні витримати навіть чисельні влучання ракет типу "Кинджал" без значних пошкоджень.
Також важливо зазначити, що США мають суттєву перевагу над Китаєм у ядерній зброї, володіючи в 20 разів більшою кількістю ядерних боєприпасів.
Виробництво ядерної зброї є тривалим процесом. Хоча Китай здатен швидше поповнити флот авіаносцями, розширити ядерний арсенал так само швидко не вдасться.
Висновок такий: Трамп хоче конфлікту з Китаєм якомога раніше, доки Китай ще не досяг максимального рівня сили.