Вихід США з переговорів: кого насправді стосувалася заява Рубіо і чому Трамп втрачає терпіння

Джерело, наближене до українського уряду, також підтвердило, що заява держсекретаря США стосувалася української сторони

Заява Рубіо про вихід США з переговорів була адресована Україні, Трамп втрачає терпіння
Марко Рубіо і Дональд Трамп. Фото - Getty Images

За кілька днів до того, як Дональд Трамп і члени його адміністрації публічно заявили, що готові відмовитися від дипломатичної місії щодо врегулювання війни між Росією та Україною, президент США у приватних розмовах емоційно скаржився на те, що перемовини зайшли у глухий кут. Після обіцянки укласти угоду протягом 24 годин з моменту вступу на посаду й тижнів переговорів, у п’ятницю, 18 квітня, Трамп несподівано заявив, що майже готовий усе припинити. Він не назвав жодної конкретної дати й не уточнив, чи планує робити якісь подальші кроки, крім як просто відійти від процесу. Однак, джерела зазначають, що такі погрози США стосувалися саме України.

За даними видання Axios, кількома днями раніше президент США висловив своє невдоволення під час неформальної розмови щодо припинення вогню з кількома ключовими радниками, зокрема держсекретарем Марко Рубіо та спецпредставником з дипломатичних питань Стівом Віткоффом.

"Якщо одна зі сторін і далі блокуватиме домовленості, ми просто скажемо: "Ви нерозумні, ви дурні, ви жахливі люди", — і відмовимось від участі", — заявив Трамп у п’ятницю.

Трамп втрачає терпіння

Саме тоді, за словами одного з американських чиновників, знайомого з ситуацією, Трамп припустив, що якщо прориву в перемовинах не буде найближчим часом, він просто переключиться на інші питання зовнішньої політики. До п’ятниці емоційний спіч Трампа перетворився на чітку політичну заяву.

Марко Рубіо пояснив, що президент США уже доклав чимало часу й зусиль до цього процесу, "але в світі зараз відбувається багато подій, які потребують нашої уваги".

"Нам потрібно з’ясувати — буквально за кілька днів — чи можливе досягнення домовленостей у короткостроковій перспективі. Якщо ні, тоді, гадаю, ми просто рухатимемось далі", — заявив Рубіо.

Пізніше в п’ятницю Рубіо провів телефонну розмову з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Як повідомила речниця Держдепартаменту Тамі Брюс, він підтвердив: "Якщо найближчим часом не з’явиться чіткий шлях до миру, США відступлять від посередницької ролі".

Рубіо також поділився розчаруванням Трампа з французькими, британськими, німецькими й українськими посадовцями під час декількох етапів перемовин у Парижі в четвер.

"Рубіо не уточнив, як саме виглядатиме вихід США з процесу, лише наголосив, що Америка хоче бачити швидкий прогрес", — сказав один із європейських дипломатів у коментарі для Axios.

Двоє інших європейських дипломатів підтвердили: Рубіо дав чітко зрозуміти, що Трамп втрачає терпіння й може вийти з процесу, якщо угоди не буде найближчим часом. Троє європейських дипломатів вважають, що заява Рубіо в першу чергу адресована саме українській стороні. Джерело, наближене до українського уряду, також підтвердило це враження й зазначило, що є занепокоєння: якщо Трамп таки відмовиться від перемовин, це може призвести до замороження американської військової допомоги Україні. Європейські дипломати також наголосили, що під час паризьких перемовин Рубіо не піднімав питання про посилення тиску на Росію.

"Склалося враження, що Рубіо й Віткофф перебувають під сильним тиском з боку Трампа й намагаються перекинути цю напругу на інших учасників", — зазначив один із європейських дипломатів.

Україна оперативно погодилася на запропоноване Трампом 30-денне припинення вогню. Але Росія затягує із відповіддю й заявляє, що має перевагу на полі бою, тому висуває низку вимог для початку мирного процесу. Отже, навряд чи Кремль особливо перейматиметься тим, що Трамп може припинити дипломатичні зусилля.

Але гра ще не закінчена: за даними Держдепартаменту, під час перемовин у Парижі в четвер Рубіо та Віткофф також представили рамкову пропозицію для потенційної мирної угоди. Зараз, за словами Рубіо, вони очікують відповіді від Києва та Москви.

Що за мирна пропозиція США?

18 квітня Bloomberg повідомляло, що США представили союзникам варіант ширшої мирної угоди між Україною та РФ. Документом передбачається закріплення за Росією українських територій, захоплених за час війни, зняття санкцій з РФ та виключення з порядку денного питання вступу України до НАТО. 

Такий варіант угоди запропонували у ході зустрічей в Парижі за участі спецпосланника Стіва Віткоффа, який зокрема заявив, що Україну не повинні хвилювати російськомовні регіони, держсекретаря Марко Рубіо та президента Франції Еммануеля Макрона, представників України та Британії. Продовження перемовин очікується у Лондоні.

Згодом видання Bloomberg повідомило, що в адміністрації президента Дональда Трампа готові визнати тимчасово окуповані території Криму російськими. Такий варіант розглядається у рамках ширшої угоди про довготривале мирне врегулювання війни. Наразі остаточного рішення щодо окупованого півострова не ухвалено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube