Колишній радник Дональда Трампа з нацбезпеки Джон Болтон заявив, що США можуть вийти з НАТО. Він розкритикував ставлення президента США до війни в Україні, назвавши його позицію подарунком для Кремля
Колишній радник Дональда Трампа з питань національної безпеки Джон Болтон висловив переконання, що Сполучені Штати можуть залишити НАТО. Він заявив, що Трамп не розуміє природи війни Росії проти України й може несвідомо грати на руку Путіну. Колишній радник переконаний, що за президентства Трампа США можуть вийти з НАТО, а Україна в такому разі - залишиться без захисту.
У розмові з виданням The Telegraph, Болтон нагадав, що подібне вже було на межі реалізації під час саміту Альянсу в Брюсселі у 2018 році.
"Трамп цілком може вийти з НАТО, як він майже зробив під час саміту в Брюсселі 2018 року", - зазначив Болтон.
На його думку, риторика Трампа щодо заперечення безпекових гарантій для України та сумніви у її членстві в НАТО є стратегічною помилкою. Такі дії, за словами Болтона, фактично є "подарунком Кремлю".
"Коли ти робиш поступки, їх треба залишати на фінальну частину перемовин, а не починати з них. Це ще раз підтверджує, що Трамп не розуміє природи цього конфлікту - він просто хоче, щоб війна зникла з його політичного горизонту, байдуже якою ціною. А це створює загрозу і для безпеки США, і для України", - підкреслив колишній радник.
Болтон також стверджує, що президент РФ Володимир Путін успішно впливає на Трампа. Фактично правитель РФ маніпулює президентом США:
"Путін, як досвідчений КДБіст, маніпулює Трампом вже не перший місяць. А Трамп вважає, що спілкується з другом, хоча Путіна хвилюють лише інтереси Росії".
Це, за словами Болтона, пояснює відсутність бажання у Кремля завершити війну дипломатичним шляхом. Адже Путін розраховує домовлятись напряму або з самим Трампом, або з його довіреними представниками - наприклад, Стівом Віткоффом, яких легко вивести на вигідні для Росії позиції. Втім, Болтон переконаний, що поточна ситуація не є постійною тенденцією в політиці США:
"Трамп - це радше аномалія. Його другий термін не триватиме вічно. Згодом ми, ймовірно, повернемось до класичних позицій у зовнішній політиці".
Водночас Болтон закликає вже зараз мінімізувати можливі негативні наслідки політики Трампа для міжнародної безпеки.
Нагадаємо, Стів Віткофф – представник Трампа – раніше заявляв, що вступ України до НАТО наразі не є реалістичним. Він підкреслював, що навіть українське керівництво, за його словами, усвідомлює це. Проте питання потенційного захисту України в межах 5-ї статті Альянсу, яка передбачає колективну оборону, все ще розглядається. Інші спецпредставники Трампа, зокрема Кіт Келлог, теж підтверджують цю позицію. Він каже, що США чітко дали зрозуміти: Україна не стане частиною НАТО:
"Це не нова думка – про це йшлося ще з 2008 року", – сказав він, посилаючись на позицію, яку ще тоді озвучив посол США в РФ Вільям Бернс.
Попри публікації Washington Post про плани адміністрації Трампа значно скоротити зовнішньополітичні витрати, включно з фінансуванням НАТО, в Державному департаменті цю інформацію не підтвердили. Держсекретар Марко Рубіо наголосив на відданості США своїм союзницьким зобов'язанням.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.