Тепер як шампанське, коньяк та мелітопольська черешня: херсонський кавун отримав географічне зазначення

Лише три райони Херсонської області зараз мають право називати свої кавуни херсонськими

кавун, збір кавунів, херсонський кавун, пам'ятник кавуну
Зазначення "херсонський кавун" як й інші українські зазначення, буде передано до ЄС для охорони на європейських ринках

Херсонський кавун тепер - не просто назва, а офіційне та захищене географічне зазначення (ГЗ). Кавун, вирощений на піщаних ґрунтах Таврійського регіону, отримав визнання за свою унікальність. Його носитимуть баштанні, вирощені на території Скадовського, Херсонського, Каховського районів Херсонської області. 

Заявку на реєстрацію географічного зазначення подала громадська спілка “Асоціація виробників херсонського кавуна”, представники якої зараз захищають рідну землю від російських окупантів на фронті. Зареєстрував "херсонський кавун" у липні 2024 року Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій.

Там пояснили, що цей статус надає виробникам додаткові переваги, підвищуючи їх конкурентоспроможність на внутрішньому та міжнародному ринках. Для місцевих громади це додаткові податкові надходження, для споживачів - гарантія високої якості та безпеки продукції.

"Херсонський кавун характеризується високим рівнем цукру, щільним мʼякушем. Шкірка кавуна - зелена з блідо-зеленими смужками, мʼякуш - від рожевого до насичено червоного. Такий кавун надзвичайно хрусткий і смачний. Кавун, вирощений на піщаних ґрунтах Таврійського регіону, отримав визнання за свою унікальність і став символом стійкості та відданості українських фермерів, які працюють навіть у складних умовах війни", - зазначається у повідомленні.

Заступник міністра економіки України Віталій Кіндратів зазначив, що Херсонський кавун є прикладом того, як традиційні продукти можуть стати брендами, що представляють Україну на світовій арені. А директорка ІР офісу Олена Орлюк підкреслила, що відомий усім з дитинства солодкий смугастий кавун став символом звільнення Херсону та оборони Херсонщини.

“Ми бачили, що робили окупанти на Херсонщині. Бачимо, як зараз область потерпає від обстрілів. Ми бачили, як Росія регулярно краде український спадок: останній приклад – Мелітопольська черешня. Та водночас віримо, що дуже скоро увесь тимчасово окупований Південь знову буде українським, і не тільки українці, а й світ ласуватиме Херсонським кавуном. А це ГЗ, як й інші українські зазначення, буде передано до ЄС для охорони на європейських ринках”, - заявила вона.

 Нагадаємо, Інформатор детально писав, чим корисний кавун і кому, попри це, він може завдати шкоди.

Що таке географічне зазначення

Географічне зазначення - назва або позначення, які ідентифікують товар як такий, що походить з певної території, країни, регіону або місцевості. ГЗ підкреслює, що особлива якість, репутація та інші важливі характеристики, які значною мірою пов'язані та головним чином зумовлені цим місцем походження. Хоча б один з етапів виробництва товару (виготовлення (видобування) та/або переробка, та/або приготування) має здійснюватися на визначеній географічній території.

В України е таки географічні зазначення, як, наприклад, “Мелітопольська черешня”, “Кролевецькі рушники”, “Петриківський розпис”, “Закарпатське вино”, “Гуцульська бриндзя”. Приклади географічних зазначень у світі: сир пармезан, червоний сицилійський апельсин, шампанське, коньяк, чай Дарджилінг, колумбійська кава, оливки з Каламати тощо.

На сьогодні до Державного реєстру України географічних зазначень внесено відомості про 3133 ГЗ. Безпосередньо за національною процедурою зареєстровано 37 об’єктів, серед яких 29 географічних зазначень є виключно для товарів, що походять з території України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube