Темні часи. Чому в Києві не працюють графіки відключень електроенергії?

Зусиллями лише українських енергетиків проблему не вирішити

Темні часи. Чому в Києві не працюють графіки відключень електроенергії?
Відключення електроенергії в центральних регіонах України зазвичай непередбачувані

Героїчні спроби енергетиків підкорити визначеним графікам відключення електроенергії залишаються поки безрезультатними. Особливо гостро цю проблему відчули на собі жителі столичного регіону, які у п'ятницю, 28 жовтня, пережили жорстоке розчарування. Вдень їм повідомили, що ситуацію вдалося стабілізувати, і більше відключень не буде. А вже ввечері з'явилося оголошення про необхідність готуватися до більш жорстких й тривалих відключень. Чому центральні області України потерпають від знеструмлення і що заважає енергокомпаніям дотримуватись графіків відключень?

Чому не за графіком?

Напередодні вихідних киян та жителів Київської області попередили: дефіцит потужності в регіоні склав 30% від споживання, щоб не допустити повного знеструмлення будуть вживатися безпрецедентні екстрені обмеження.

“Наразі графіки аварійних відключень, які складені напередодні, не актуальні. На жаль, найближчими днями будуть застосовані більш жорсткі і тривалі відключення”, – повідомили в ДТЕК Київські регіональні мережі та пообіцяли оприлюднити нові графіки відключень на початку наступного тижня.  

 Однак навряд чи ці обіцянки здатні заспокоїти українців – адже весь цей час енергокомпанії не дотримувались анонсованих ними ж графіків. Хоча і побутові споживачі, і представники бізнесу наголошують: головна проблема зараз не стільки в самому факті відключень, скільки в тому, що вони не відповідають графікам.

“Особливість нинішніх обмежень електропостачання в тому, що вони відбуваються не лише за встановленим графіком. Часто додається “аварійний” фактор, коли диспетчер бачить “випадання” мережі та реагує відключенням споживачів. Люди сприймають це як порушення графіка, а насправді – це окреме, позапланове відключення”, – говорить аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

Як пояснили в ДТЕК, нині всі відключення для населення можна поділити на два типи: аварійні та стабілізаційні. Аварійні можуть бути:

  • екстреними, які пов'язані із воєнними діями та можуть статися, якщо через обстріли пошкоджені енергооб'єкти;
  • локальними, які відбуваються через вихід з ладу енергомереж на конкретній обмеженій території.

Аварійні відключення неможливо передбачити, для них не існує графіків. На відміну від стабілізаційних, які відбуваються для балансування роботи енергомереж, є більш прогнозованими й тому є можливість скласти їхній орієнтовний погодинний графік. 

Судячи з того, що відключення електроенергії в центральних регіонах України зазвичай непередбачувані та відбуваються без дотримання графіків, більшість з них аварійні. А це не дуже оптимістичний сигнал. 

Пристосуватись до непередбачуваності 

“Електроенергію можуть вимкнути на годину раніше, ніж за графіком, а включити пізніше. Або взагалі “влаштувати темну” позапланово, хоча за графіком у цей час перебоїв зі світлом не повинно бути. Ще одна особливість – явно нерівномірні відключення у рамках одного мікрорайону чи населеного пункту. Одні будинки чомусь сидять без світла набагато частіше, ніж інші”, – скаржаться люди в соцмережах, намагаючись вирахувати хоч якусь логіку відключень.

Через «ефект раптовості» громадяни застряють у ліфтах, не встигають вчасно відключити «чутливу» техніку, через що вона виходить з ладу, банально – не можуть приготувати їжу, прийняти душ і вчасно зібратися на роботу. Неможливість передбачити, коли і як надовго зникне електрика, вдарила по бізнесу. 

У Києві торговельні центри на період відключення електроенергії закриваються, а магазини всередині припиняють роботу. Покупців просять залишити неоплачені товари та вийти на вулицю до відновлення електропостачання. Наприклад, у Lavina Mall на вихідних під час відключення світла працював лише «Ашан». Як пишуть на сторінці ТРЦ, в торговельному центрі економлять – споживання електроенергії скоротили на 50%.

У ресторанах на випадок відключень світла закупили генератори, готують їжу на вогні, каву варять на гасі, а меню скоротили, щоб продукти не псувалися. Про це написала у Facebook директор аналітичного центру "Ресторани України" Ольга Насонова. За її словами, відвідуваність закладів зменшилась останнім часом удвічі. Також відчувається брак персоналу – люди не можуть потрапити на роботу через тривоги. Отже, і приготування страв займає більше часу. Деякі заклади пропонують спеціальне меню – салати, пироги, нарізки, до яких подають гарячі напої, які можна приготувати за допомогою термопота.

“Домогтися пояснень,  чому в графіку відключень зазначений один час, а електроенергію вирубують в інший, нам так і не вдалося. Як і отримати доступ до більш точних графіків, якщо вони взагалі існують. Це фактично блокує роботу бізнесу. Люди виходять на зміну, відкориговану з урахуванням графіка відключень електрики, а світла немає. Що робити далі – неясно. Платити потрібно, а робота все одно не виконана. Якщо так піде далі, через пару місяців бізнес просто зупиниться”, – розповідає керівник одного з приватних підприємств, яке працює у Київській області.

Б’ють на спалах молокопереробні підприємства: спілка молочних підприємств України заявила, що через знеструмлення виробників та переробників молочних продуктів порушено основні виробничі процеси. Це може призвести до їхнього закриття. 

За словами столичного мера, у Києві наразі екстрені відключення світла продовжуються в усіх районах.

“У зв’язку з великою нестачею та дефіцитом потужностей відключення коливаються приблизно від години. Ми знаємо, що у нас пікове навантаження. Від 20 до 50% – це дефіцит електроенергії. Цей баланс залежить від споживання, пікових навантажень та іншого”, – заявив у п'ятницю Володимир Кличко. Він повідомив, що для стабілізації ситуації з електрикою у Києві знадобиться два-три тижні. 

Зусиль українських енергетиків замало

В «Укренерго» заявляють, що загрози відключень тісно пов'язані зі «свідомим» споживанням громадян. Енергетики не втомлюються закликати людей максимально економити електроенергію і не включати зайві прилади. Оскільки причиною примусових обмежень електропостачання часто стає зростання об'ємів споживання електрики.

Українці ж сварять енергетиків і жаліються на владу, але поки все ще далекі від усвідомлення: багато в чому успішне подолання енергетичної кризи залежить від них самих.

“Наразі нічне життя Києва продовжує процвітати, аж до комендантської години 23:00. Міські хмарочоси все ще мерехтять. Але продовження цього процесу в умовах безперервних російських ракетних ударів вимагає геркулесівських зусиль. “Укренерго” заявляє, що 70 ремонтних бригад безперервно працюють по всій країні, втім цього недостатньо”, – пише видання The Economist.

Ще більш серйозною проблемою є нестача обладнання. З весни західні енергетичні компанії постачають в Україну трансформатори, автоматичні вимикачі, генератори, кабель та багато іншого. “Але у порівнянні з тим, що росія знищила під час останньої хвилі ракетних ударів, це “крапля в морі”, – каже Олексій Поволоцький, керівник департаменту гуманітарної та технічної допомоги ДТЕК. До того ж є питання, пов'язані із сумісності іноземних складових з вітчизняною системою. 

ДТЕК оцінює вартість обладнання, яке необхідно замінити, приблизно в $40 млн. Враховуючи, що компанія виробляє лише п'яту частину електроенергії в Україні, вартість для всієї української енергетики буде набагато вищою. В українського уряду немає таких грошей. Європейський банк реконструкції та розвитку вже дозволив країні перепрофілювати кредит у розмірі 150 млн євро, призначений для модернізації електромережі, на підтримку її роботи. 24 жовтня він оголосив про подальші кредити на суму до 3 млрд євро, частково на модернізацію електромережі. За словами пана Поворотного, від іноземних донорів буде потрібно набагато більше фінансування енергетики.

“Запобігання руйнуванню української електромережі та подальшому пошкодженню решти її інфраструктури видається мудрим капіталовкладенням”, – пише The Economist.

Раніше Інформатор повідомляв, що росіяни вдарили по енергетичній інфраструктурі України.

Також ми писали про те, що під час відступу окупанти можуть підірвати житлові масиви і Запорізьку АЕС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Чорна

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube