Стародавня цивілізація люди підказала як подолати сучасну водну кризу
Вчені вважають, що стародавні майя можуть поділитися способом вирішення сучасних проблем з водними ресурсами завдяки своєму методу фільтрації та очищення води у водоймах. Цей древній метод може стати ключем до вирішення сучасних водних криз. Нещодавнє дослідження, проведене професором антропології Лізою Лусеро з Університету Іллінойсу в Урбана-Шампейн, проливає світло на те, як ми можемо надихатися мудрістю майя, особливо коли маємо справу з тривалими періодами посухи - щоразу більшою проблемою сучасного світу, пише Newsweek.
Майя використовували водні рослини та квіти для фільтрації та очищення води у водоймах. На думку професора Лусеро, цей старий підхід може запропонувати рішення щодо сучасних потреб у воді. Наслідуючи водяно-болотні угіддя Майя, що самоочищаються, і поєднуючи різні елементи, такі як рослини, риби і суміжні бактерії, ми могли б потенційно забезпечити чисту воду для наших швидкозростаючих міст.
Майя, як цивілізація, могла похвалитися сотнями міст, кожне з яких мало власну систему водоймищ, здатну забезпечувати водою десятки тисяч людей навіть у суворі посушливі сезони. Їхні власні водосховища були свідченням глибоких знань, використовуючи глиняне покриття для запобігання забрудненню та підтримці водних лілій у чистій воді - символу "класичного правління майя".
"Правителі навіть одягали головні убори, прикрашені квітами, і зображені з водяними ліліями в мистецтві майя, - зазначає професор Лусеро. Водяні лілії не переносять кислих умов або занадто великої кількості кальцію, наприклад вапняку, або високих концентрацій певних мінералів, таких як залізо та марганець".
Водяні лілії, що процвітали лише в чистій воді, залишили сліди у відкладах водойм майя, що свідчить про ефективність їх методів. Зв'язок між чистою водою і політичною владою був очевидним, оскільки найбільші водоймища стратегічно розташовувалися поблизу палаців та храмів.
Один із великих міст майя, Тікаль, мав водосховища, які могли вмістити понад 900 000 кубометрів води. Ці резервуари не тільки задовольняли повсякденні потреби у воді, але й відігравали життєво важливу роль для релігійних та церемоніальних цілей. Царі Майя часто проводили ритуали, націлені на завоювання прихильності своїх предків та бога дощу Чака.
Ключовим фактором успіху майя у збереженні чистої води було використання таких рослин, як рогоз, осока та тростина, які й досі виростають у Центральній Америці. Ці рослини діяли як ефективні фільтри, видаляючи з води азот та фосфор. Сліди цих рослин знайшли в осаді залишків водосховищ майя, що підтверджує використання цих рослин у давнину.
Техніка з використанням рослин дозволяла майя забезпечувати населення водою до тих пір, поки їх землі не охопила сильна посуха між 800 і 900 роками нашої ери, говориться в дослідженні.
"Як і ми, майя також будували канали та дамби для направлення та зрошення. Вони навіть були здатні транспортувати воду на великі відстані", - відзначили науковці і додали, що сучасний досвід добре б поєднувався з практикою майя, щоб протистояти посухам.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.