Стародавні майя передбачали затемнення 2023 року: розгадано текст старовинного манускрипта - фото

Також вони змогли спрогнозувати рівнодення та сонцестояння

Затемнення та майя
Майя використовували спеціальний кодекс для відстеження руху небесних об'єктів

Нещодавно наше небо прикрасило неймовірне небесне явище - кільцеподібне сонячне затемнення. Цікаво, що його передбачили майя. Але як вони дізнавалися дати майбутніх затемнень, не маючи телескопів та інших пристроїв?

У нещодавньому повідомленні Мексиканського національного інституту антропології та історії (INAH) археоастроном Ісмаель Артуро Монтеро Гарсіа з Університету Тепеяка пояснив, що "майя, великі спостерігачі, володіли глибокими знаннями небесної механіки та високою впевненістю у передбаченні затемнень". Однак, на відміну від сучасних астрономів, експерти майя не мали телескопів або інших пристроїв, які допомагають їм у розрахунках, і не могли записувати будь-які події, які не було видно з їхнього будинку, пише Іflscience.

За оцінками Монтеро Гарсіа, майя були здатні передбачити близько 55 відсотків затемнень - що, як і раніше, є досить вражаючою цифрою з огляду на відсутність у них сучасних технологій.

"Як вийшло, що вони змогли їх передбачити? Тому що вони знали: не може бути сонячного затемнення, окрім під час молодика, і не може бути місячного затемнення, якщо це не повний місяць", - пояснив Гарсіа.

Дрезденський кодекс, манускрипт майя, датований 11 або 12 століттям, містить таблиці та альманахи, пов'язані з видимими планетами, а також докладну таблицю сонячних та місячних затемнень. Це як записник стародавнього астронома, наповнений неймовірними відкриттями. Він також включає символи майя для сонячного затемнення, представлені небесною смугою, Сонцем, двома стегновими кістками (що символізують смерть) та чорно-білими полями, що нагадують крила метелика.

Дрезденський кодекс
Дрезденський кодекс

Сьогодні ми знаємо, що Сонце під час сонячного затемнення просто закривається, коли Молодий місяць перетинає площину земної орбіти. Зазвичай це відбувається кожні 177 днів - період відомий як сезон затемнень. У Дрезденському кодексі є таблиці та альманахи, розділені на інтервали в 177 та 148 днів, пов'язані з сонячними та місячними затемненнями. Точність цих показань допомагає пролити світло на астрономічні здібності майя, які дійшли розуміння циклічної природи певних подій із разючим рівнем деталізації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube