Ціни на зброю для захисту в Україні втричі вищі, ніж у США: справа не тільки в попиту

Читать на русском

Під час війни в українців суттєво збільшився запит на короткоствольну зброю – деталі – Інформатор Україна

Читать на русском
Коллаж - Інформатор
В українців збільшився запит на зброю, але ціни на неї шокують

Під час війни в українців суттєво збільшився запит на короткоствольну зброю – деталі – Інформатор Україна

Після початку повномасштабної війни вимоги до українців для отримання дозволу на носіння та зберігання нарізної й гладкоствольної зброї суттєво спростилися. Разом з цим значно зріс попит на неї, а відповідно й ціна. На деякі види зброї вона збільшилася на 100%. І це враховуючи те, що раніше вона коштувала втричі більше, ніж в західних країнах. Чому в Україні такі ціни на зброю?


Що купують зараз українці та як змінилися ціни в Україні

З лютого минулого року попит на зброю суттєво зріс. За словами голови Української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна, якщо до 24 лютого в Україні більше купували гладкоствольну мисливську зброю, то зараз найбільший попит на нарізну.

Найпопулярнішими є цивільні версії автомата Калашникова та американських М4. Цивільна версія практично повністю повторює армійські зразки, та відрізняється лише тим, що не стріляє автоматичними чергами. Таку зброю купують переважно для потреб фронту та тероборони, а також для власного захисту в умовах війни. Примітно, що попит на таку зброю почав зростати ще за два місяці до початку великої війни. Суттєво зросли й ціни на зброю.

"В Україні середня вартість на пристойну гвинтівку з набоями – 60 тис. грн із середньою місячною зарплатою 13 376 грн. Середня ціна на ту ж модель гвинтівки у США – $500 (18 263 грн за курсом НБУ) із середньою зарплатою $2730. На жаль, до таких зарплат, як в США, Україні ще треба йти, але до прайсу на гвинтівки ми можемо прийти в цілком осяжному майбутньому», - вважає нардеп Мар’ян Заблоцький.

Більшість зброї в українських магазинах імпортна і потрапляла вона до України морем або авіатранспортом. Зараз залишився лише сухопутний шлях.

“Дефіциту на ринку немає. Зброю завозять у тих самих обсягах, що і до війни, хоча потреба значно зросла. Навіть ті люди, які раніше не задумувалися про придбання зброї, погоджуються, що зброя має бути”, – зазначає Георгій Учайкін.

Зброя українського виробництва, наприклад різноманітні цивільні модифікації автомата Калашникова, приблизно вдвічі дешевша за американські зразки. Але після початку великої війни вона практично зникла з вільного продажу і придбати її можна лише на вторинному ринку.

“Виробників зброї в Україні дуже обмежена кількість. Вони не здатні забезпечити попит. Практично всі виробники якісної зброї працюють лише на забезпечення потреб ЗСУ. На цивільний ринок вона майже не потрапляє”, – пояснює Учайкін.

На “чорному” ринку можна придбати будь-яку зброю

Під час війни суттєво збільшився запит на короткоствольну зброю, зокрема пістолети. Проте вона залишається недоступною для широкого загалу. Тому, каже Георгій Учайкін, увесь попит фактично повністю переорієнтований на “чорний” ринок.

"Закон про зброю лежить в Раді, правки узгоджені, суспільство висловилося абсолютно однозначно щодо того, яким має бути закон і його норми. Пістолети потрібні людям для самозахисту в умовах абсолютно прогнозованого зростання рівня злочинності”, – вважає голова асоціації.

За словами Учайкіна, на “чорному” ринку сьогодні можна придбати будь-який пістолет, автомат чи навіть гранатомет – усе, що завгодно. Швейцарська компанія Small Arms Survey ще у звіті за 2021 рік зазначала, що в Україні на “чорному” ринку близько 4-4,5 млн одиниць незареєстрованої зброї.

“За моїми відчуттями, з початку активної фази війни щонайменше мільйон “стволів” опинилися на “чорному” ринку. Якщо наші хлопці вдало вполювали рашистський підрозділ і викладають відео, де лежать “орки” і поруч з ними немає автомата, то це означає, що зброя вже потрапила на “чорний” ринок.
Боротися з цими процесами адміністративними методами неможливо, бо це бізнес-процес. Якщо у воюючій країні існує попит, то не забариться й пропозиція. І ті структури, які мають з цим боротися, просто будуть куплені. Простіше знизити попит, надавши людям можливість у законний спосіб купувати те, що їм потрібно”, – вважає Учайкін.

Чи можна знизити ціни на зброю

Марьян Заблоцький назвав декілька шляхів, як можна знизити ціни на зброю.

"По-перше, потрібно скасувати всі податки на зброю. Зараз при її імпорті потрібно заплатити в державний бюджет 34% від вартості товару. Все інше — це вже дохід магазину. По-друге, варто ухвалити (нарешті) закон про зброю, який би відкрив ринок для нормальної конкуренції. Мова не тільки про імпорт, нам необхідно суттєво спростити і власне виробництво", - вважає нардеп.

Він додає, що доти все регулюється постановами Верховної Ради 1992 року й наказами МВС, доки інвестицій у стрілецьку зброю не буде.

"Правила виготовлення та обігу мають бути прописані у законі — документі, який має найвищу юридичну силу, аби всі гравці на ринку розуміли, що діють в правовому стабільному полі на рівних умовах. До того ж, я впевнений, що від менших цін в першу чергу виграють самі магазини зброї. Менша ціна — більший попит", - переконаний Заблоцький.

На думку нардепа, зброя буде масовим явищем лише тоді, коли ціни на зброю стануть доступними.

"Уявіть собі, що росіяни знають, що у нас озброєні десятки мільйонів українців. Це — не гірший захист від вторгнення, ніж членство в НАТО. І це буде масовим явищем лише тоді, коли ціни на зброю стануть не як на предмети розкоші, а як на товари загального вжитку", - впевнений Заблоцький.

Раніше ми писали, що зараз, в умовах воєнного стану, в Раді до второго читання готується законопроект «Про обіг цивільної вогнепальної зброї». Вперше парламент ухвалив його за добу до вторгнення росії - 23 лютого 2022 року. Прогнозується, що його фінальний зміст зазнає значних змін. Але відкритим є питання – чи доречно взагалі довіряти українським громадянам зброю.

Раніше також ми писали, що Великобританія звинуватила путіна у брехні про постачання Україні снарядів із збідненим ураном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.