Бронебійні снаряди зі збідненим ураном для України: чи належать вони до ядерної зброї і чому бреше путін

Великобританія звинуватила путіна у брехні про постачання Україні снарядів із збідненим ураном

Коллаж - Інформатор: боєприпаси із збідненим ураном
Для країн НАТО використання збідненого урану в боєприпасах – цілком стандартна практика

Міноборони Великобританії анонсувало, що разом із бойовими танками Challenger-2 відправить в Україну бронебійні снаряди, що містять збіднений уран. Такі снаряди «мають високу ефективність при поразці сучасних танків і бронетехніки», пояснили британські військові. Втім росія вже зібралася реагувати на ці снаряди, як на ядерну зброю. Чи можна бронебійні снаряди, що містять збіднений уран прирівняти до «ядерки»?

Снаряди зі збідненого урану: що це таке?

Снаряди, що використовують збіднений уран, є цілком стандартним боєприпасом західного зразка. І такі боєприпаси в багатьох випадках показують значно більшу ефективність проти сучасних танків та броньованих бойових машин, аніж звичайні бронебійні та підкаліберні снаряди.

Попри те, що ООН відносить збіднений уран до ядерних матеріалів II рівня, і він застосовується для оболонок ядерних зарядів, а також у якості палива для реакторів, снаряди зі збідненим ураном не мають жодного стосунку до ядерної зброї.

Вперше ідея застосування снарядів зі збідненим ураном була висловлена ще в Третьому Рейху. Міністр озброєнь нацистської Німеччини, Альберт Шпеєр, наказав застосовувати в бронебійних снарядах збіднений уран, оскільки німецька промисловість відчувала страхітливий дефіцит вольфраму – металу, з якого виготовляються сердечники для бронебійних та підкаліберних танкових і артилерійських боєприпасів. Це виявилося непоганим рішенням, оскільки збіднений уран має значно більшу щільність, ніж вольфрам, що забезпечує такому боєприпасу високі показники бронепробиття та заброньового ураження.

Державам, які володіють розвиненою атомною промисловістю та запасами даного матеріалу, легше виробляти саме снаряди з сердечником зі збідненого урану, ніж стандартні, з сердечниками з тугоплавкого та високодефіцитного вольфраму.

Таким чином, для країн НАТО використання збідненого урану в боєприпасах – цілком стандартна практика. Більш того, збіднений уран використовують в броні танків і бойових машин, як проміжний шар між бронеплитами та корпусом.

Чому взбісився російський фюрер: справжня причина

Володимир путін під час переговорів із Сі Цзіньпіном у Кремлі прокоментував заяву Великобританії, сказав, що «колективний Захід починає вже застосовувати зброю з ядерним компонентом». Він додав, що росія буде змушена "відповідним чином реагувати". На це відразу відреагували у Великобританії. 

"Британська армія використовує збіднений уран у своїх бронебійних снарядах протягом десятиліть. Це стандартний компонент, який не має нічого спільного з ядерною зброєю чи потенціалом. Росія знає про це, але навмисно намагається дезінформувати", - відповів представник британського Міноброни.

Експерт з хімічної зброї, полковник Хеміш де Бреттон-Гордон назвав коментарі "абсолютно божевільними" та "повністю невірними", оскільки збіднений уран "не може бути використаний як ядерне паливо або перетворений на ядерну зброю".

"Без сумніву, це було сказано для того, щоб переконати президента Си дати Путіну зброю і налякати людей на Заході тим, що він планує перейти до ядерної зброї", - заявив відставний військовий у коментарі Sky News.

Але є ще одна причина, чому путін так різко відреагував на постачання снарядів зі збідненим ураном. Під час першої війни в Іраку в 1991 році армія США витратила 14 тисяч танкових снарядів зі збідненим ураном і 940 тисяч 30-мм пострілів, які також містили збіднений уран. Однак єдиними, хто зазнав від цих боєприпасів реальних втрат, виявилися іракські військові, але й тут втрати обчислювалися в спалених танках та знищених одиницях особового складу, а не в міфічному збитку для навколишнього середовища і здоров'я людей.

Втім, істина в тому, що досвід двох воєн в Іраку продемонстрував: переважна більшість радянських танків не в змозі «тримати» подібний снаряд. А враховуючи подальшу деградацію російського військпрому і тотальний дефіцит більш-менш сучасних танків у російської армії – проти такого боєприпасу у російських танкістів немає абсолютно ніякого захисту.

Таким чином, єдиним бенефіціаром подібних заяв і публікацій – про нібито шкоду снарядів зі збідненим ураном – може бути тільки росія, прямо не зацікавлена в тому, щоб ЗСУ обзавелися таким озброєнням.

До речі, як зазначає «Російська служба Бі-бі-сі», снаряди з збідненим ураном виготовлялися і в Росії. У СРСР та Росії такі снаряди розроблялися з 1980-х років. Так для гармати 2А46М-4, якою озброєні танки сімейства Т-80 та гармати 2А46М-5, яку встановлюють на Т-90А та Т-90М, кілька років тому було створено снаряд 3БМ59 "Свинець-1" з урановим сердечником. Ще один, найпоширеніший танковий боєприпас із застосуванням збідненого урану - 3БМ32 "Вант". Проте поки що немає підтверджених даних про те, що Міноборони РФ використовує такі боєприпаси під час війни проти України.

Раніше ми писали, що Велика Британія, котра поки що не готова надати Києву свої бойові літаки, але пропонує альтернативне рішення допомоги, заявила про готовність передати Україні боєприпаси зі збідненим ураном Challenger 2.

Про це повідомила заступниця міністра оборони Британії Анабель Голді. Вона зазначила, що цей тип боєприпасів має досить високу ефективність для ураження новітніх танків і іншої бронетехніки.

"Окрім надання Україні ескадрону основних бойових танків Challenger 2, ми забезпечимо боєприпаси, включаючи бронебійні снаряди, які містять збіднений уран", — розповіла представниця британського оборонного відомства.

За словами Голді, такі боєприпаси є високоефективними для ураження сучасних танків та броньованих машин.

Раніше також ми писали, що в перші дні повномасштабного вторгнення з боку рф українцям було видано десятки тисяч одиниць вогнепальної зброї. Також було прийнято Закон на право її володінням під час воєнного стану. Але зараз в тих областях країни, де зброю видавали, наполегливо закликають її повернути. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube