США не можуть надати ядерні гарантії для Тайваня: в чому причина та чи потрібні вони взагалі

Читать на русском

Китай вже гостро сприймає діяльність Штатів у Південній Кореї

Читать на русском
Тайвань, США та Китай
США не дають Тайваню "ядерних гарантій" - чому вони й не потрібні

Китай вже гостро сприймає діяльність Штатів у Південній Кореї

США наразі не дають Тайваню обіцянки “помститися” ядерною зброєю, якщо Китай застосує проти них зброю масового ураження. Однією з причин є політична ситуація, оскільки після аналогічної обіцянки для Південної Кореї така тактика вже буде виглядати як політичний тиск. Водночас сенсу в таких обіцянках немає, оскільки Китай хоче захопити Тайвань, а ядерна зброя його може повністю знищити, йдеться у матеріалі "США надали ядерні гарантії Південній Кореї: чи можуть на таке розраховувати Тайвань і Україна", опублікованому Інформатором. 

Якщо дивитися на ситуацію з юридичної точки зору, то Тайвань є територією КНР. Проте, де-факто це самостійна, а головне – демократична держава. США вже пообіцяли свою допомогу в разі агресії з боку Китаю. Проте про “ядерний захист” мова поки не йшла.

Не всі впевнені в готовності США

Тайвань дуже розраховує на допомогу США. Завдяки силі Штатів, у найкращому випадку, прямого зіткнення вдасться просто уникнути. Хоча, у самому Тайвані та в деяких інших країнах (особливо – КНР) не впевнені щодо готовності США заступатися за Тайвань. Можливо, все обмежиться просто наданням якоїсь кількості зброї, а там уже раз не вийшло, то й не вийшло.

Річ у тому, що закон США змушує допомагати країнам в таких випадках, але ступінь допомоги не прописана. Тобто, організовувати "ядерну парасольку" вони й не мають. Хоча більшість аналітиків вважають, що в підтримці Тайваню з боку США сумніватися не варто – це черговий засіб для обмеження Китаю, тож вони його не змарнують.

Якою може бути війна

Вірогідно, сторони можуть розраховувати на швидкий, маленький та точковий конфлікт, який можна закінчити “за 2-3 дні”. Проте, практика вже показувала, що такого не станеться. США можуть прямо втрутитися в конфлікт та все це переросте у велике протистояння, можливо, навіть з ядерною зброєю.

“Війна за Тайвань, швидше за все, буде довгою, а не короткою; регіональною, а не локалізованою; і її набагато легше почати, ніж закінчити. Війна буде розширюватися та загострюватися, оскільки обидві країни шукатимуть шляхи до перемоги в конфлікті, який, як вони вважають, не можуть дозволити собі програти. Це призведе до серйозної дилеми припинення війни та пов’язане з набагато вищими ризиками переходу до ядерної зброї, ніж усвідомлюють багато американців. Якщо Вашингтон негайно не почне готуватися до розгортання, а потім і припинення тривалого конфлікту, він може зіткнутися з катастрофою, щойно почнеться стрілянина”, — заявили експерти Defending Taiwan Хел Брендс і Майкл Беклі.

Чому ядерні гарантії не потрібні

Вашингтон дійсно не може надати ядерні гарантії у протистоянні Китаю та Тайваню. Це зумовлено і готовністю КНР потім бити по США, і політичною обстановкою загалом. Та і ситуація між великими країнами й так дуже напружена.

Проте, насправді острову й не треба ядерні гарантії. Китаю немає сенсу бити по ньому ядерною зброєю. Увесь конфлікт потрібен КНР для того, аби захопити острів, а людей на ньому – “перевиховати”. Проте, жодної користі від ядерної пустки та ще й забрудення повітря власної території йому не буде. Якщо ж Китай наважиться бити вже по США, то там не потрібні додаткові гарантії, оскільки Штати й так будуть відбиватися від подібних ударів зброєю масового ураження.

Нагадаємо, також ми писали про те, чи варто Україні сподіватися на “ядерну помсту” США росії в разі застосування агресором зброї масового ураження.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.