Російський експорт та власні розробки: яку зброю готує Китай для нападу на Тайвань

Пекін має озброєння для кожного етапу бойових дій, але не знає, чи виправдає воно себе в бойових умовах

Китай готується до війни
Піднебесна не полишає наміру захопити Тайвань силою

Китай не відмовляється від ідеї встановити контролю над Тайванем і готується до конфлікту, враховуючи досвід російсько-української війни. Вважається, що напад розпочнеться ракетними обстрілами військових баз, після чого відбудеться серія сутичок у повітрі. Основна фаза передбачатиме десантну висадку, для чого потрібно буде здійснювати прикриття повітряного простору. Пекін підготував кращі зразки озброєння для кожного із цих етапів, однак практика показує, що часто очікування розбиваються об сувору реальність.

Маневри довкола острова

Між Китаєм та США після візиту в Пекін держсекретаря Ентоні Блінкена намітилося потепління, проте Холодну війну 2.0 ніхто не скасовував. Сторони намагаються ослабити позиції конкурента на міжнародній арені та, про всяк випадок, готуються до реальних бойових дій.

Агенція Reuters повідомила, що 28 червня поблизу східного узбережжя Тайваню зафіксували рух двох російських фрегатів, що є нетиповою ситуацією. Вони крутилися поблизу портового міста Суао, де розташована база тайванського військово-морського флоту. Тайбей направив кілька літаків та кораблів, аби стежили за ситуацією та активував ракетні системи берегового базування. Росіяни стверджували, що просто пропливали мимо, після відпрацювання навчань із «відбиття ракетного удару».

"Адмірал Головко"
Фрегат "Адмірал Головко" має на озброєнні гіперзвукові ракети. Фото з відкритих джерел

Хоч це одиничний епізод, поява союзника Пекіну поблизу берегів бунтівного острова, який доєднався до всіх можливих санкцій проти москви, насторожує. Невідомо, які саме кораблі здійснювали маневри, але росія вихваляється тим, що її флот, зокрема фрегат «Адмірал Головко» має на озброєнні гіперзвукові ракети «Циркон».

Китайське пропагандистське видання Global Times також вихваляється, що бомбардувальники H-6K, патрулюючи простір довкола Тайваню, почали використовувати гіперзвукові ракети YJ-21. Ці патрулювання мають бути всепогодними та цілодобовими. А, зважаючи на те, що більшість сучасних систем ППО, принаймні, теоретично, не здатні протидіяти гіперзвуковій зброї, це створює додаткову напругу в регіоні. Якщо війна за Тайвань вибухне, це буде конфлікт нового рівня, у якому застосовуватимуть передові технології.

Гіперзвукові ракети

Раніше китайські бомбардувальників H-6K (копія Ту-16) мали на озброєнні дозвукові ракети великої дальності KD-20 та надзвукові протикорабельні ракети YJ-12. Впровадження до арсеналу літаків нових гіперзвукових ракет YJ-21 розпочалося лише з 2022 року.

Експерти вважають, що YJ-21, як і її попередниця YJ-12, становлять серйозну небезпеку для флоту супротивників. Адже вони швидкі, летять на висоті 15 метрів над поверхнею, а тому їх важко виявити, та ще й маневрують. За розрахунками, в американських авіаносних груп буде лише 45 секунд, аби знищити попереднє покоління цих ракет після того, як їх буде виявлено. А щодо YJ-21, то даних занадто мало, щоб наводити подібні розрахунки, але, очевидно, це буде зробити ще важче.

Ракета YJ-21
Ракета YJ-21 становить серйозну загрозу флоту Тайваню та його союзників. Фото: HK01

Ця дев’ятиметрова ракета вдвічі важча за попередника, важить майже тону. YJ-21 може розміщуватися як на літаках, так і на кораблях. Дальність враження складає від 1000 до 1500 км, тоді як у YJ-12 вона «всього» 450 км. Наводиться вона завдяки китайській системі навігації Beidou та активної радіолокаційної головки самонаведення. Найцікавіше те, що ракета може розвивати швидкість від 6 до 10 махів (7385 — 12348 км/год), для порівняння, YJ-12 у двічі повільніші. Але й це, нібито, відносно скромний результат, особливо, якщо повірити, що російський «Кинджал» може летіти на 2000 км зі швидкістю 10–13 махів (12 250–15 900 км/год).

От тільки питання, чи дійсно ці ракети невразливі для ППО НАТО. Patriot в Україні продемонстрували гарні результати в боротьбі з російськими гіперзвуковими «Кинджалами», збивши одразу шість таких ракет за раз, хоч теоретично цього ніколи не могло статися. Це означає, що росія свідомо завищує параметри свого озброєння, щоб налякати ворогів. Ймовірно, реальна швидкість російських «Кинджалів» якраз 6 махів. Тому є надія, що китайська «вундервафля» теж буде вразливою для сучасного ППО.

Система Patriot
Система Patriot є на озброєнні Тайваню. Фото: Asia Times

Кількість та різноманіття ракетного озброєння, яке є і Китаї, дуже велика. Є численні зразки крилатих та балістичних ракет, як DF-16, яка має радіус дії 1000 км і може доставити боєголовку вагою 1500 кг. При тому точність враження складає +/- 10 метрів. Вона ще й може маневрувати наприкінці траєкторії.

Літаки п'ятого покоління

Крім тисяч літаків четвертого покоління власного виробництва J-11, які мають різні модифікації і є копіями Су-27, Китай закупив 24 російські винищувачі п’ятого покоління Су-35, а потім 400 моторів. Це дало можливість запровадити власне виробництво літаків п'ятого покоління під назвою J-20, які, нібито, кращі за російські машини.

Су-35 активно використовуються Китаєм для демонстрації своєї переваги під час усіх військових навчань довкола Тайваню. Вони значно розширюють можливості Китаю для здійснення дальніх повітряних операцій. Су-35 призначені в першу чергу для знищення авіації супротивника, але також можуть використовуватися для удару по наземним і наводним цілям.

Але, як показує практика російсько-української війни, Су-35 можна збивати. Є принаймні три задокументовані випадки ліквідації таких літаків на території України. При тому, один раз це вдалося здійснити зі старенького МіГ-29. А 13 травня цього року в Брянській області «невідомі» сили збили ще один Су-35.

Су-35
Українці збили як мінімум три Су-35, ще один збили над Брянщиною. Фото: Bloomberg

Щодо Chengdu J-20, то він має кілька модифікацій і виконаний за технологією "стелс". Це зробило Китай другою країною на планеті, яка виготовляє літаки-невидимки. Пізніше російські двигуни в літаках замінили на китайські зі змінюваними векторами тяги, що покращує маневрування. Загальна кількість таких літаків на озброєнні Китаю у 2022 році була близько 200 одиниць. Його швидкість сягає 2 маха, максимальна дальність польоту — 5000 км. Літак може підняти 11 тонн зброї.  

 Chengdu J-20 на авіашоу

Якщо в літакобудуванні китайці копіюють росіян, то в будівництві БПЛА Пекін є однією з передових країн. Є ціла низка серій безпілотників різного типу, зокрема Wing Loong, CH та WJ-700. Пекін не шкодує коштів на виробництво цієї техніки, тому має велику лінійку ударних, розвідувальних безпілотників та дронів-камікадзе. На озброєнні є також системи боротьби з безпілотниками. Фу Цяньшао, китайський експерт із військової авіації, заявляв, що безпілотні літаки будуть одним з основних видів зброї, які будуть розгорнуті в разі конфлікту в Тайванській протоці. Особливо корисними вони будуть для придушення ПВО супротивника

Протиповітряна оборона

На озброєнні китайської армії є чимало зразків ППО власної розробки, але вони поступаються російській техніці. Для того, щоб гарантувати перевагу в повітрі та придушити авіацію супротивника, Китаю потрібна потужна протиповітряна оборона. Для цього Пекін експортує російські зенітно-ракетної системи С-400. Вони є продовженням лінійки радянських ЗРК і вважаються одними з найкращих. Максимальний радіус дії системи поширюється на 400 км, чого цілком достатньо, аби покрити територію Тайваню.

С-400
С-400 покриває всю територію Тайваню, але його ефективність викликає сумніви. Фото: Missle Threat. 

Чим більша відстань, тим ефективність С-400 втрачається, тому важко буде прикрити однаково добре весь простір. Проте це дасть можливість повністю припинити перевезення вантажів, зокрема боєприпасів повітрям. Військову авіацію Тайваню С-400 не зможе повністю знищити, але це обмежить її дії. Крім того, це дасть можливість розширити радіус роботи авіації Китаю та полегшить десантування. Тайванцям буде важко вразити ці ЗРК, оскільки їх розташують на материку.

Десантні кораблі

Можна як завгодно довго знищувати флот та авіацію тайванців, але без наземного десантування острів підкорити не вдасться. Тому військово-морський флот Китаю будує великі десантні човни.

Type 075 — це тип великого десантного корабля з плоскою палубою, що дозволяє використовувати його як вертольотоносця. Він має масу 40 000 тонн. Загалом на кораблі може бути до трьох десятків ударних чи транспортних гелікоптерів. Є система радіолокації, яка дозволяє виявляти одночасно 100 цілей на відстані 250 км. Вона слугує також для координації роботи повітряних ударних сил, зокрема БПЛА. Є доки для трьох десантних катерів на повітряній подушці та кілька десантних машин-амфібій. Крім того, може перевозити до 10 основних танків. Корабель може транспортувати 900 десантників та виконувати функції флагмана. Китай має три судна такого типу.

Десантний корабель
Десантний корабель типу 075 "Ханань"  створювали спеціально для штурму Тайваню. Фото: Global Times

Окрім цього типу десантного корабля, є ще тип 071. Судно цього типу може перевозити шістсот-вісімсот військовослужбовців, чотири гелікоптери, чотири катери на повітряній подушці та різноманітні невеликі десантні машини. Озброєння в таких десантних кораблів мінімальне, натомість вони мають високу швидкість — можуть розвивати 25 вузлів. У поєднанні з іншими суднами флоту, зокрема типу 075 вони створюють велику загрозу для Тайваню. Таких човнів у Китаю є дев’ять.

Раніше ми розповідали про те, чому Китай та США вирішили налагоджувати діалог. А ще ми писали про те, що в Данії за ініціативою України відбувся таємний саміт країн Заходу та Глобального півдня на якому розмовляли про мир.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube