Студентів відрахують, якщо вони не погодяться відпрацювати 3 роки чи піти в армію: МОН пропонує зміни до фінансування навчання у вишах

Читать на русском

Україна повертає радянську практику, коли молоді спеціалісти мають відпрацювати після навчання у виші. Таке направлення вони отримають від центрів зайнятості.

Читать на русском
Студент, навчання, оплата, армія
Коли ці зміни наберуть чинності - поки не відомо

Україна повертає радянську практику, коли молоді спеціалісти мають відпрацювати після навчання у виші. Таке направлення вони отримають від центрів зайнятості.

До 2 листопада 2023 року у міністерстві освіти і науки чекали на зауваження до нового формату фінансування здобуття вищої освіти. Ці зміни передбачені у проєкті закону, який ще не оприлюднений на сайті парламенту. 

Вартість навчання можна буде покрити коштом державного гранту чи пільгового довгострокового кредиту. Державна підтримка також може бути у вигляді:

  • виплати академічних та соціальних стипендій;
  • безоплатного забезпечення підручниками;
  • безоплатного доступу до інтернету, систем баз даних у державних та комунальних закладах
  • освіти та наукових установах;
  • повного або часткового звільнення від оплати за проживання в гуртожитку.

Такі умови оплати навчання можуть отримати пільговики.

Студентів, які здобули вищу освіту за державним або регіональним замовленням, мають обов’язково працевлаштувати. Для цього їх зареєструють у центрах зайнятості й підшукають роботодавця.

Чтуденти мають обов'язково працевлаштуватись.
Студенти мають обов'язково працевлаштуватись.

Якщо студент отримає пропозицію щодо роботи, він має впродовж 1 місяця укласти договір з роботодавцем на 3 роки. Це є обов’язковою умовою його навчання. Угода має передбачати працевлаштування студента після завершення навчання.

«Договір про працевлаштування може бути укладений зі здобувачем вищої освіти після завершення ним половини строку навчання, але не пізніше, ніж за шість місяців до закінчення цього строку», - йдеться у новині про громадське обговорення.

Якщо студент відмовиться від роботи, то у нього буде небагато варіантів. Або перейти з бюджету на контракт, або піти служити до армії чи поліції. Якщо він відмовиться й від цього, його відрахують з вишу.

Лікарі та педагоги, які уклали угоду про працевлаштування не менше 3 років у сільській місцевості, отримують безплатно житло з опаленням та освітленням.

Ці зміни не стосуються на навчання для здобувачів вищої освіти та підготовку докторантів, які врегульовані Законом України «Про вищу освіту».

Це не всі зміни

Нагадаємо, що у вересні 2024 році стартує реформа вищої освіти в Україні. За словами міністра освіти Оксена Лісового, у студентів-контрактників з’явиться можливість регулювати строки навчання.

Студентів відрахують, якщо вони не погодяться відпрацювати 3 роки чи піти в армію: МОН пропонує зміни до фінансування навчання у вишах 2

 

Студентів відрахують, якщо вони не погодяться відпрацювати 3 роки чи піти в армію: МОН пропонує зміни до фінансування навчання у вишах 3

«Вони зможуть управляти своєю річною навантаженістю у межах 30-80 кредитів ЄКТС на рік, тобто завершити бакалаврську програму за 3, 4, 5 або ж 6 років. Це створить більше можливостей для вибору та свободи студентів», - пояснив міністр у соцмережі. Тобто бакалаврат можна завершити за 3 роки, а можна отримати ступінь за 6 років. 

Студентів відрахують, якщо вони не погодяться відпрацювати 3 роки чи піти в армію: МОН пропонує зміни до фінансування навчання у вишах 4

Студентів відрахують, якщо вони не погодяться відпрацювати 3 роки чи піти в армію: МОН пропонує зміни до фінансування навчання у вишах 5

За його словами, на бакалаврському рівні виші зможуть створити міждисциплінарні програми — такі, де в межах однієї галузі вивчаються кілька спеціальностей. Студент вступає на галузь і після проходження двох курсів може обрати спеціальність.

«У 17 років суперскладно вибрати професію на все життя. Тому даємо студентам більше часу та можливостей, щоб визначитися. Вступаєте на певну галузь, 1—2 роки вивчаєте загальні предмети, далі — вибираєте конкретну спеціальність, яка до душі», - прокоментував зміни міністр цифрової трансформації Михайло Федоров

Студентів відрахують, якщо вони не погодяться відпрацювати 3 роки чи піти в армію: МОН пропонує зміни до фінансування навчання у вишах 6

 Замість заочки та вечірньої школи зроблять дистанційну.

«Студенти, які нині навчаються на заочній та вечірній формах, зможуть завершити своє навчання. А починаючи з 2024 року нові вступники вже обиратимуть або денну, або дистанційну форми здобуття освіти», - пояснив Оксен Лісовий.

Інформатор писав, що міністр освіти Лісовий пропонує докорінно змінити старшу школу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.