У Вашингтоні шукають стимули, які підштовхнуть уряд Сакартвело відмовитися від «Закону про прозорість іноземного впливу», який спричинив масові протести по всій країні
У Конгресі хочуть запропонувати Тбілісі масштабний пакет економічної та безпекової підтримки, але натомість проросійський уряд «Грузинської мрії» має відмовиться від свого курсу. Грузія також має проводити реформи, які гарантують вільні демократичні вибори, зокрема скасувати закон про «іноагентів». Відповідний законопроєкт планує цього тижня винести на розгляд Нижньої палати конгресмен-республіканець Джо Вілсон.
Як повідомляє Politico, у випадку позитивної реакції документ зобов’язує Вашингтон розпочати переговори про відкриття «надійного преференційного торговельного режиму». Торгові пільги передбачають покращення доступу до американських ринків та лібералізацію візового режиму для громадян Грузії. Водночас розробляють пакет військової підтримки, який включає «надання обладнання для безпеки та оборони, яке ідеально підходить для територіальної оборони від російської агресії, і супутніх елементів навчання, технічного обслуговування та підтримки операцій».
Вілсон, який є головою Комісії з безпеки та співпраці в Європі, готує також законопроєкт про персональні санкції для представників «Грузинської мрії», якщо вони не відмовляться від закону про «іноагентів». Помічник держсекретаря США в справах Європи та Євразії Джеймс О’Браєн заявив, що Адміністрація Байдена розробляє власні обмежувальні заходи проти проросійських політиків та урядовців Сакартвело.
Громадянське суспільство Грузії категорично проти «російського закону». Щодня в Тбілісі та інших містах країни відбуваються нові протести. Депутати «Грузинської мрії», підконтрольні проросійському олігарху Бідзіні Іванішвілі, провели всі три слухання скандального законопроєкту і збираються подолати вето президентки Саломе Зурабашвілі.
Закон, який ставить ЗМІ під контроль влади і є калькою російського закону, засудили не лише у Вашингтоні, але і в ЄС. Депутати Європарламенту закликають скасувати кандидатський статус Грузії, якщо його ухвалять. Але влада, схоже, якраз цього й хоче досягти, йдучи на поводку Кремля.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.