З чого складається рейтинг президента України
Три роки тому в Україні відбувся перший тур виборів президента України, на яких чинного президента Володимира Зеленського підтримали 30,24% виборців. Не абсолютна більшість, як у сусідній країні із диктатором при владі. Після цього, як і належить у демократичній країні, був другий тур, під час якого Зеленського підтримали вже 73% тих, хто проголосував.
Звичайно, під час виборів та майже 3 роки після них українське суспільство ділилося на прихильників та противників колишнього коміка та чинного верховного головнокомандувача України. Проте після повномасштабного вторгнення Росії на територію України ситуація кардинально змінилася.
Інформатор розбирався, як допоможе світова популярність Володимира Зеленського Україні та чому американська розвідка помилилася у своїх розрахунках щодо війни у нашій країні.
Розмови про те, що росія ось-ось почне повномасштабний наступ на територію нашої країни, не сходять зі світового порядку денного ще з жовтня минулого року. Про майбутню небезпеку Україну попереджала і розвідка США, і розвідка Британії, а українська влада, точніше, президент лише спокійно відповідав, що в Україні вже 8 років йде війна, а приводів для паніки немає. Дійшло до того, що президент США Джо Байден відкритим текстом попередив Зеленського щодо поїздки на Конференцію з безпеки до Мюнхена 19 лютого. Мовляв, з огляду на понад 160 тисяч солдатів росії на кордоні з Україною, залишати країну - не найкраща ідея, адже саме в цей час росія може розпочати наступ на Київ.
Проте Зеленський все ж поїхав на Конференцію та виступив у Мюнхені з емоційною промовою, яку потім ще кілька днів обговорювали світові ЗМІ. Президент України буквально пригрозив, що наша країна відмовиться від статусу без'ядерної держави, оскільки, окрім глибокого занепокоєння, ось уже 8 років Україна не бачить жодних дій з боку європейських партнерів.
«Я як президент вперше ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Україна робить це вчетверте. Але і Україна, і я робимо це востаннє», - сказав Зеленський.
Саме з того часу президент України почав відкрито критикувати НАТО за те, що альянс не відмовляє нашій країні у вступі до цього блоку, але й не просуває це питання в цілому. За словами багатьох експертів, саме зміна риторики на світовій арені забезпечила Зеленському впізнаваність. Західні медіа почали активно просувати тезу, що президент України розворушив Європу, що заснула. Проте говорити, що зростання довіри світової аудиторії до Зеленського – це лише заслуга його спічрайтера – дуже несправедливо.
В одному з недавніх матеріалів журналісти The New York Times розповіли, чому США не поставили Україні необхідну для ведення довгої війни кількість зброї. Дивно, але причина пов'язана саме із недооцінкою лідерських якостей Володимира Зеленського. Як екстраполяцію для України представники оборонного відомства США вибрали Афганістан, де лише 7 місяців тому таліби без опору увірвалися до столиці. Тоді більшість афганських військовослужбовців відмовилися від свого обмундирування та зброї, яку їм постачали Сполучені Штати. Президент утік до Об'єднаних Арабських Еміратів, залишивши свою країну бойовикам Талібану, з якими вона до цього боролася близько 20 років. Чому ж так сталося, пояснює політичний аналітик Юрій Швець.
«США та Пентагон співпрацюють з Україною з 2014 року. Приїжджали американські військовослужбовці, найдосвідченіші генерали та експерти. І з погляду Збройних сил України військові США не мали жодних питань, вони приблизно адекватно оцінювали готовність бійців до війни. А ось щодо готовності вищого політичного керівництва України до війни американські аналітики були не впевнені», - пояснює те, що відбувається, експерт.
І цілком логічно, що співробітники розвідки також не могли передбачити лідерські здібності президента України Володимира Зеленського, які виявились ключовими у згуртуванні країни у боротьбі. Ну, а постачати озброєння країні, яка може капітулювати - дуже дороге задоволення. Буквально за кілька днів до початку повномасштабної війни Зеленський все ще применшував ймовірність вторгнення, і в США просто не знали, як він відреагує.
«За два тижні до вторгнення у представників розвідки питали, чи впорається із нападом Зеленський. Відповідь була така, що якби президент Афганістану Ашраф Гані не біг перед лицем наступаючих сил противника, Кабул міг би протриматися довше, а дізнатися, як поведеться Зеленський, неможливо», - повідомляє американський політичний оглядач Джуліан Барнс.
Однією з причин неправильного судження було те, що український уряд, зокрема Зеленський, спочатку скептично ставилися до даних американської розвідки. І цілком логічно, що після того, як президент України відмовився евакуюватися з Києва, а продовжив займатися справами країни у воєнний період, світові лідери щиро здивувалися такій поведінці. А багатий медійний досвід допоміг Зеленському заслужити на повагу не лише світових лідерів, а й отримати колосальну підтримку населення багатьох країн.
Не варто забувати і про прорахунки диктатора росії, який страждає деменцією. По-перше, Володимир Путін, за словами ліберальних опозиціонерів з Росії, проектував на нинішнє українське керівництво свої власні уявлення про поведінку в такій ситуації. Що потрібно робити? Правильно, тікати. Другим фактором, який не врахував російський президент, стала територіальна оборона. Що вдієш, не звикли в Росії розглядати народ як суб'єкт. А по-третє, росія все ж таки не очікувала такої кількості санкцій з боку Заходу. Адже 2014 показав, що захоплення територій може запросто сходити рук. Але не цього разу.
«У разі нападу на росію кремлівські, безумовно, пострибали б у літаки і розбіглися як таргани по сховищах та бункерах. І вважають це нормальною реакцією, переносячи її на решту. Власне, поведінка російського президента і без війни десь дуже близька до такої реакції. Неприємним сюрпризом у такому разі стала реакція українського керівництва, яке не змастило лижі. Це, до речі, не героїзм, а цілком нормальна поведінка, так що тут нема чим пишатися і нема кого хвалити — Зеленський лише вчинив, як нормальна людина, нормальний керівник і просто чоловік», - пише російський політичний оглядач, колишній співробітник ТАРС під псевдонімом Ель Мюрід .
У результаті всі ці фактори і принесли Володимиру Зеленському небувалу підтримку далеко за межами України. Згідно з опитуванням американського соціологічного центру Pew Research Center, проведеного 21-27 березня, 72% громадян США довіряють президентові України Володимиру Зеленському у питаннях міжнародної політики, тоді як довіра до президента США Джо Байдена серед американців сягає 48%.
Завдяки згуртованості народу, витримці Збройних сил України та людяності Зеленського ідея про те, що Україна обов'язково програє, не може бути загальноприйнятою, але деякі законодавці вважають, що адміністрація Байдена все ще недооцінює українську армію. Хоча за словами республіканця Томаса Коттона, наразі США спішно вирішує питання з постачанням необхідного озброєння Україні. І тут питання не так у бажанні допомогти нашій країні, як у необхідності стати причетним до перемоги у війні з росією, яку Росія за своєю ж дурістю і розв'язала.
Тепер Володимирові Зеленському важливо не зробити значних політичних прорахунків. На думку закордонних експертів, якщо Зеленський поведеться грамотно, закінченням війни може стати перемога, можливо навіть з виведенням усіх російських військ з території України.
Раніше інформатор писав про майбутнє краху росії: чому західні санкції спрацювали швидше, ніж очікувалося?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.