На території, яку займала вода, тепер росте ліс, однак вже за 3-5 років лівобережжя Херсонщини може стати зоною без життя
Рік тому, 6 червня 2023 року, російські окупанти підірвали Каховську ГЕС. Тоді було достеменно невідомо, які наслідки це матиме для екосистеми та економіки регіону. Однак зараз видно перші результати терористичної діяльності ворога.
Зокрема, внаслідок підриву гідроелектростанції територія, яку займала вода, перетворилася на густий ліс. Однак є побоювання, що за деякий час лівий берег Дніпра на Херсонщині стане "зоною без життя", великої шкоди підрив завдав і популяції осетрових риб, занесених до Червоної книги України. Про це розповідають експерти та посадовці.
Так, за рік після підриву Каховської ГЕС російськими військами на місці колишнього Каховського водосховища на Нікопольщині утворився густий ліс з різноманітної флори. За словами еколога Вадим Манюка, 150 тисяч гектарів штучно створеної водойми вперше за понад пів століття мають такий вигляд. Зараз там росте верба, яка поступово заміщуватиметься іншими деревами. Зокрема там можуть зʼявитися дуби, вʼязи, утвориться лісовий мікроклімат.
"Вже зараз це такий осередок в масштабах всього континенту, який продукує підвищені концентрації кисню в атмосферу. Якимось чином зараз уже сприяє регулюванню клімату і регулюванню газового балансу атмосфери", - заявив еколог у коментарі "Суспільному".
У свою чергу мер тимчасово окупованої Нової Каховки Володимир Коваленко заявив, що лівий берег Дніпра у Херсонщині практично мертвий без води, ґрунтові води впали більше ніж на 10 метрів. Він з посиланням на ґрунтознавців стверджує, що за певний час - 3-5 років - там буде зона без життя, відбудеться засоленість ґрунтів. За його словами, підрив росіянами Каховської гідроелектростанції призвів до зміни мікроклімату, а надалі очікується підняття середньої температури повітря на декілька градусів.
"Сьогодні річка втратила найдешевшу транспортну інфраструктуру по лівому, по правому берегу самого водосховища і вище по Дніпру - це промислові зони, тобто транспортного перевезення на баржах продукції немає, а економіка для України сьогодні це неймовірна річ, ви знаєте. На сьогодні немає тієї кількості технічної води, яка б забезпечувала нормальну роботу підприємств Нікополя, Кривого Рогу, Марганцю і так далі", - сказав Коваленко в ефірі "Еспресо".
Не минула без наслідків катастрофа і для осетрових видів риб, занесених до Червоної книги України. Держрибагентство та WWF-Україна розповіли, що осетровим всі ці роки допомагали вижити природний нерест у Дунаї, штучне зариблення та робота найбільшого в Україні та Європі Дніпровського осетрового рибовідтворювального заводу імені академіка С.Т. Артющика. Це підприємство забезпечувало щорічне вселення понад 1,5 млн екз. молоді осетрових. Однак внаслідок підриву терористами РФ Каховської ГЕС осетровий завод було повністю затоплено.
Це може призвести до різкого скорочення популяцій цих реліктових риб в українських водоймах та зникнення деяких видів, попередили в Держрибагентстві. Зокрема, під загрозою знищення опинилися нечисленні залишки вільноживучих осетрових. Також було втрачено все ремонтно-маточне поголів'я осетрових, яких утримували на заводі - майже 19 тис. екземплярів стерляді, осетра та севрюги. За свідченнями дирекції заводу, у результаті катастрофи всі ставки опинилися під шаром води до 4 метрів
Російські окупанти підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це ціле штучне море вилилося в русло Дніпра. Затопило понад 80 населених пунктів, а точна кількість жертв невідома досі. У грудні Associated Press писали, що через цю техногенну катастрофу загинули "сотні й сотні" людей.
Експерти місії ООН попередньо оцінили втрати екосистеми після підриву російськими окупантами греблі Каховської ГЕС у понад 12 мільярдів доларів США. За даними міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, внаслідок теракту на греблі Україна втратила понад 70% води із Каховського водосховища, а загальні збитки довкіллю оцінюються на суму понад 146 млрд грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.