Скільки валюти та золота можна вивозити з України, пояснили у Держмитслужбі

Обмежень щодо максимальної суми/вартості валютних цінностей, які фізична особа може вивозити за межі України, законодавством не встановлено

Валюта
Вивезення валютних цінностей за межі України

Фізичні особи можуть переміщувати через митний кордон України готівкову валюту і банківські метали. Однак її сума/вартість не повинна перевищувати в еквіваленті 10 тисяч євро. Письмове декларування митного органа не потрібне. Про це повідомили у Державній митній службі України.

Письмове декларування здійснюється, якщо ви: переміщуєте валюту України, іноземну валюту та банківські метали у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро; здійснюєте вивезення за межі митної території України платіжних документів та цінних паперів (акцій, облігацій, купонів до них, векселів, боргових розписок, інших фінансових та банківських документів), виражених у валюті України, в іноземній валюті або банківських металах, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10 тисяч євро. Обмежень щодо максимальної суми/вартості валютних цінностей, які фізична особа може вивозити за межі України, законодавством не встановлено.

При цьому фізичні особи – резиденти при вивезенні/пересиланні за межі України валютних цінностей в загальній сумі, що перевищує в еквіваленті 10 тисяч євро, додають до декларації документи, що підтверджують: зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 тисяч євро; придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 тисяч євро. Документи, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття готівки.

Перелік документів, які підтверджують зняття фізичною особою–резидентом готівки з власних рахунків у банках, визначено, зокрема, Інструкцією про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 25.09.2018 року № 103, а саме:

  • платіжна інструкція на видачу готівки (додаток 13 до Інструкції) – у разі зняття коштів в операційній касі банку; чек банкомата та/або квитанція платіжного терміналу, сліп та/або чек видачі коштів держателем карток – у разі зняття коштів за допомогою платіжних пристроїв (включаючи банкомати та платіжні термінали) та виписка про рух коштів за рахунком;
  • форма квитанції про здійснення валютно-обмінної операції/операції із торгівлі банківськими металами з фізичною поставкою наведена у додатку 1 до Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 року № 2.
  • фізична особа – резидент, яка є власником рахунку, здійснює вивезення/пересилання за межі України тільки власних коштів в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 тисяч євро;
  • кошти з рахунків їх власників можуть бути зняті на підставі належним чином оформленої довіреності, але така фізична особа – представник не може переміщувати ці кошти за межі України.
  • фізична особа резидент, яка має на меті здійснити переміщення банківських металів за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення в еквіваленті 10 тисяч євро, надає митному органу документи, що підтверджують придбання таких банківських металів у банку та/або у Національному банку: у разі придбання банківських металів з фізичною поставкою у банку, фізична особа отримує квитанцію про здійснення валютно-обмінної операції/операції із торгівлі банківськими металами з фізичною поставкою, форма якої наведена у додатку 1 до Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 року № 2; у разі придбання банківських металів у Національному банку, фізична особа отримує квитанцію на реалізовані пам’ятні, інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію, форма якої наведена у додатку 6 до Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам’ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 30.05.2012 року № 213.

"Згідно із роз’ясненням Національного банку України, лише власник рахунку має право вивозити готівку в сумі понад 10 тисяч євро. Навіть якщо готівку зняв інший представник за довіреністю, переміщувати ці кошти за межі України він не може. ​З роз’ясненням Нацбанку щодо документів, необхідних для переміщення банківських металів за межі України, можна ознайомитись на сайті Держмитслужби у розділі "Інформація для подорожуючих" - "Виїзд з України" - "Переміщення валютних цінностей", - наголосили у Державній митній службі України.

Чи купувати долари або краще звернути увагу на євро

У квітні на валютному ринку євровалюті вдалось суттєво покращити свої позиції, зокрема завдяки чиннику "мит Трампа". Експерти кажуть: тепер євровалюта знаходиться у кращій ситуації, ніж американський долар. Адже розпочата президентом США Дональдом Трампом торгова війна з Китаєм та іншими країнами впливає на те, що у всьому світі інвестори вирішують вийти з доларових інвестицій, поки не вщухне "тарифна буря". В Україні також зараз євро укріплюється.

"На євро в Україні впливають міжнародні котирування євро проти долара, де зараз спостерігається дуже висока волатильність та глобальні рухи основних валют світу через тарифні війни Трампа з усім світом та Китаєм зокрема", - зауважив у коментарі виданню Фокус дилер департаменту глобальних ринків ОТП Банк Антон Курінний.

Голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов також зазначає, що головна причина посилення позицій євро — це нова торгівельна політика США, яка створює передумови для глобальних викликів долар. Саме тому для накопичень експерти радять обирати кілька іноземних валют. Поки що немає причин відмовлятися від долара, але звернути увагу на євро, швейцарські франки та британський фунт стерлінгів інвесторам варто. Фінансисти вважають, що криптовалюти теж можуть бути у портфелях інвесторів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube