Закон №10257 передбачає верхню і нижню межу штрафів на відміну від раніше встановленої фіксованої суми
Верховна Рада прийняла Закон щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Товари, які не відповідають опису в супроводжувальних документах, можуть конфіскувати, а відправника - оштрафувати. Про це Інформатору розповіла адвокатка, кандидатка юридичних наук Анна Даніель.
Проєкт Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил (№10257 від 13.11.2023 року), який Верховна Рада ухвалила 25 березня 2025 року, передбачено, що за пересилання через митний кордон України в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, найменування, кількість та/або вартість яких не відповідають даним, заявленим у митних, товаросупровідних та/або комерційних документах, може бути накладено адміністративний штраф у розмірі від 30% до 50% від вартості товару.
Закон також передбачає можливість конфіскації таких товарів як додаткове адміністративне стягнення. Пересилання через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу, — тягне за собою конфіскацію цих товарів. Отже, відповідно до нових положень, товари, які не відповідають опису в супроводжувальних документах, можуть бути конфісковані, а відправнику може бути накладено штраф.
25 березня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил» (законопроєкт реєстр. № 10257 від 13.11.2023 року). Закон покликаний створити умови для справедливого розгляду судами справ про порушення митних правил та вибору виду і розміру адміністративного стягнення з урахуванням всіх обставин справи: характеру вчиненого протиправного діяння, форми вини, характеристики особи, наявності обставин, що пом’якшують або обтяжують відповідальність. Зокрема, встановлено верхню і нижню межу штрафів на відміну від раніше встановленої фіксованої суми. Також у ряді статей замінено обов’язкову конфіскацію на можливість прийняття рішення з конфіскацією або без такої. Таким чином під час судового розгляду буде використовуватись більш гнучкий підхід, що відповідає сучасним європейським практикам у сфері боротьби з митними правопорушеннями. Крім того, до Митного кодексу та інших законів України внесено такі зміни:
Законом також внесено низку змін щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.