В Україні посилили відповідальність за порушення митних правил - адвокатка розповіла деталі

Закон №10257 передбачає верхню і нижню межу штрафів на відміну від раніше встановленої фіксованої суми

Митні правила
Відповідно до нових положень, товари, які не відповідають опису в супроводжувальних документах, можуть бути конфісковані, а відправнику може бути накладено штраф

Верховна Рада прийняла Закон щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Товари, які не відповідають опису в супроводжувальних документах, можуть конфіскувати, а відправника - оштрафувати. Про це Інформатору розповіла адвокатка, кандидатка юридичних наук Анна Даніель.

Проєкт Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил (№10257 від 13.11.2023 року), який Верховна Рада ухвалила 25 березня 2025 року, передбачено, що за пересилання через митний кордон України в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, найменування, кількість та/або вартість яких не відповідають даним, заявленим у митних, товаросупровідних та/або комерційних документах, може бути накладено адміністративний штраф у розмірі від 30% до 50% від вартості товару.

Закон також передбачає можливість конфіскації таких товарів як додаткове адміністративне стягнення. Пересилання через митний кордон України у міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу, — тягне за собою конфіскацію цих товарів. Отже, відповідно до нових положень, товари, які не відповідають опису в супроводжувальних документах, можуть бути конфісковані, а відправнику може бути накладено штраф.

Про законопроєкт № 10257

25 березня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил» (законопроєкт реєстр. № 10257 від 13.11.2023 року). Закон покликаний створити умови для справедливого розгляду судами справ про порушення митних правил та вибору виду і розміру адміністративного стягнення з урахуванням всіх обставин справи: характеру вчиненого протиправного діяння, форми вини, характеристики особи, наявності обставин, що пом’якшують або обтяжують відповідальність. Зокрема, встановлено верхню і нижню межу штрафів на відміну від раніше встановленої фіксованої суми. Також у ряді статей замінено обов’язкову конфіскацію на можливість прийняття рішення з конфіскацією або без такої. Таким чином під час судового розгляду буде використовуватись більш гнучкий підхід, що відповідає сучасним європейським практикам у сфері боротьби з митними правопорушеннями. Крім того, до Митного кодексу та інших законів України внесено такі зміни:

  • розширено перелік органів, які мають право здійснювати митне оформлення військової техніки та інших товарів за спрощеною формою декларування (Форма 302). Зокрема таким правом зможуть тепер скористатися Національна гвардія, Державна прикордонна служба, СБУ, Національна поліція, Служба зовнішньої розвідки;
  • порядок створення та ведення реєстру центральних (регіональних) сортувальних станцій приведено відповідно до вимог Закону «Про публічні реєстри».
  • передбачено звільнення від адміністративної відповідальності у разі передання тимчасово ввезених транспортних засобів - предметів порушення митних правил на потреби оборони України за умови документального підтвердження такої передачі.

Законом також внесено низку змін щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube