Скільки в Україні отримують банкіри та чому їхні зарплати зростають

Читать на русском

У низки банків зарплата персоналу розбивається на дві складові — базовий оклад та щомісячний бонус

Читать на русском
Банкіри
Зарплати банкірів в Україні

У низки банків зарплата персоналу розбивається на дві складові — базовий оклад та щомісячний бонус

В Україні банки збільшують витрати на співробітників. Йдеться не лише про збільшення чисельності персоналу, а й про підвищення зарплат, премій, виплат та різноманітних бонусів. Найбільше отримує голова правління фінустанови. 

За даними Мінфіну, фінансисти постійно збільшували свої витрати на персонал. Тільки на початку повномасштабної війни ці витрати зросли лише на 2%, а вже у 2023 році — відразу на 12%. З огляду на планомірне скорочення кількості банків в Україні, реальні зарплатні витрати зростали ще активніше. У 2023 році (порівнюючи з 2022-м) найсильніше витрати на зарплати збільшили роздрібні банки:

  • ПриватБанк — на 538,8 мільйона гривень (на 11,8%) — до 5,1 мільярда гривень, 
  • Укрсиббанк — на 266,4 мільйона гривень (на 20,5%) — до 1,6 мільярда гривень, 
  • Укргазбанк — на 228,6 мільйона гривень (на 17,2%) — до 1,6 мільярда гривень, 
  • Банк Південний — 225,2 мільйона гривень (на 47,7%) — до 697 мільйонів гривень
  • ПУМБ — на 197 мільйона гривень (на 12,7%) — до 1,8 мільярда гривень, 
  • Акордбанк — на 193,2 мільйона гривень (на 73%) — до 458 мільйонів гривень,
  • Райффайзен Банк — на 189,3 мільйона гривень (на 10,3%) — до 2 мільярдів гривень, 
  • Банк Глобус — на 163,6 мільйона гривень (на 92%) — до 341 мільйона гривень,
  • Таскомбанк — на 155 мільйона гривень (на 44,2%) — до 505 мільйонів гривень,
  • ОТП Банк — на 141,4 мільйона гривень (на 20,8%) — до 820 мільйонів гривень.

Банки з найбільшими витратами на зарплати персоналу
Банки з найбільшими витратами на зарплати персоналу

Лідером серед 11 банків, які скоротили свої зарплатні витрати, став Ощадбанк. Фінустанова відмінусувала за цією статтею 124,9 мільйона гривень (3,3%). 

Чому зростають витрати на оплату праці банкірів

Багато хто, наприклад, визнавав, що в перші місяці повномасштабної війни (березень-серпень 2022 року) відразу скоротили оклади працівникам — усім чи тим, хто менше заробляє для банку. Причому суттєво — від 30% до 50%. А вже у вересні-листопаді минулого року почали відновлювати колишні зарплати.

 

У низки банків зарплата персоналу розбивається на дві складові — базовий оклад та щомісячний бонус. Бонус не завжди прив'язується до виконання плану (KPI), а може бути й статичним. На початку війни найчастіше зупинялася виплата саме такого бонусу, навіть при тому, що він міг досягати 30−40% усієї зарплати. Але згодом його повернули. Були й ті, хто зберігав довоєнні зарплати (нічого не зменшував), як тим, хто продовжував працювати, так і тим, хто пішов воювати.

Але найголовніше — у банківській системі відбулося підвищення зарплат. Хтось підвищував розмір бонусів, але залишав за собою право притримувати (скорочувати) їх у майбутньому. А хтось — збільшував розміри базових окладів.  

Скільки заробляють банкіри

Коли фінансисти говорять про вартість працівників різних рівнів, вони, зазвичай, ділять банки на декілька категорій: приватні банки з українськими акціонерами (їх ще можуть ділити на малі та середні), держбанки, іноземні банки (доньки іноземних структур). У перших, зазвичай, найнижчі зарплати, помітно вища оплата праці в іноземців і в держсекторі, причому різниця може бути суттєвою. Але в іноземців, зазвичай, вищі вимоги до фахівців із їх напрямів і майже завжди потрібне вільне володіння англійською та іншими іноземними мовами. Усереднена інформація щодо середніх зарплат (на місяць) за різними посадами, залежно від виду структури:

  • менеджер/касир ОПЕРУ: 18−20 тисяч гривень — приватні українські банки, 25−30 тисяч гривень — держбанки, 35−40 тисяч гривень — іноземці;
  • начальник управління: 50−60 тисяч гривень — приватні українські банки, 100−140 тисяч гривень — держбанки, 120−130 тисяч гривень — іноземці;
  • директор департаменту: 60−80 тисяч гривень — приватні українські банки, 130−250 тисяч гривень — держбанки, 180−200 тисяч гривень — іноземці;
  • заступник голови правління: 100 тисяч гривень — приватні українські банки, 500−800 тисяч гривень — держбанки, 200−350 тисяч гривень — невеликі іноземці та 400−800 тисяч гривень — великі іноземці;
  • голова правління банку: 150−200 тисяч гривень — приватні українські банки, 1−1,5 мільйона гривень — держбанки, від 400 тисяч гривень — невеликі іноземці, 2 мільйони гривень — великі іноземці.

Суми вказано після оподаткування. Топменеджерам можуть доплачувати великі суми, так само як це роблять підприємства інших галузей (готівкою у конвертах або через ФОПа, щоб мінімізувати податкове навантаження). Чим дефіцитніші кадри, тим вища їхня зарплата. Особливо цінуються спеціальності, на кшталт фінансового моніторингу та комплаєнсу, де працівники навіть без високих посад можуть коштувати до 200−250 тисяч гривень. Через важливість спрямування та підвищену увагу до нього з боку Нацбанку, а також через персональну відповідальність відповідних фахівців, яких можуть і жорстко штрафувати, усувати від професії до 10 років за найменші помилки та провини. Окрім матеріальної зацікавленості для фахівців передбачають і низку програм лояльності — медичне страхування (працівника та його сім'ї), оплата треніннбгів/курсів підвищення кваліфікації, подорожі з банком, що оплачуються, абонементи до спортзалів та квитки в театр.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.