У НБУ поділилися прогнозом щодо зарплат та робочих місць в Україні
Керівники українських компаній в найближчий рік будуть вимушені збільшити розмір зарплати. Проте разом з цим на чималій кількості підприємств очікуються скорочення штату. Аналітики Національного банку України розповіли, які зміни можуть відбутися на ринку праці.
Про це йдеться в звіті "Ділові очікування підприємств України" від Національного банку за III квартал 2023 року. Зазначається, що респонденти очікують зростання витрат на оплату праці свого персоналу. Наразі близько 47,2% роботодавців планують збільшувати розмір заробітної плати (для порівняння - раніше збиралися це робити 44,6%). Найбільші очікування зростання зарплати в таких сферах:
При цьому негативні оцінки роботодавців щодо зміни кількості працівників тільки посилилися. Готові скорочувати штат близько 7% компаній. Для порівняння, раніше це було лише 3,8%. Тобто, за квартал кількість збільшилася практично в два рази. Водночас якщо казати про збільшення персоналу, то такі очікування є тільки в одній сфері. Йдеться про підприємства, які працюють у сфері торгівлі. Інші галузі не очікують нові масові набори працівників.
Це квартальне опитування проводилося з 31 липня до 29 серпня 2023 року. В опитуванні взяли участь 652 підприємства із 21 регіону країни (без урахування тимчасово окупованої території Криму, а також Донецької, Луганської та Херсонської областей). Результати опитувань відображають лише думку респондентів - керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.
Раніше в прогнозі на середньостроковий період, який додається до проєкту Державного бюджету України на 2024 рік, з'явився прогноз щодо збільшення середньої зарплати в Україні. Очікується, що в реальному вимірі, якщо враховувати інфляцію, середня зарплата зросте на близько 6%. Представники уряду також підкреслили, що додатковим чинником відновлення споживчого попиту виступатиме зменшення рівня безробіття у 2024 році – з 18,8;, а у 2023 році до 13,4%.
"Пріоритетом номер один, як і цьогоріч, буде сектор безпеки та оборони. Техніка, зброя, дрони, ракети, снаряди - усе це максимально для нас важливо. Другий акцент бюджету - зарплати, лікарів, вчителів та соціальні виплати. Плануємо наступного року двоетапне збільшення мінімальної заробітної плати, закладаємо індексацію пенсій, будуть фінансуватися субсидії, допомоги ВПО та інші виплати", - коментував проєкт Державного бюджету України Денис Шмигаль.
Також повідомлялося, що українці, які залишилися без роботи через вимушену зміну місця проживання, можуть отримати комплексну підтримку. Йдеться про проєкт "Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво" від компанії Booster Development за сприяння програми USAID "Економічна підтримка України". Проєкт складається з таких етапів:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.