До суб'єктів первинного моніторингу застосовуватимуть штраф у розмірі до 1,7 мільйона гривень, а до банків – до 10 мільйонів гривень
Національний банк України штрафуватиме банки та суб'єктів первинного моніторингу за маніпуляції щодо клієнтів, які мають статус РЕР. До суб’єктів первинного фінмоніторингу, які не є банками, застосовуватимуть штраф у розмірі до 1,7 мільйона гривень. Такий розмір штрафу (100 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян) передбачено в ухваленому законі №9269-д. До банків застосовуватимуть інший розмір штрафу – до 10 мільйонів гривень відповідно до положення про застосування регулятором заходів впливу.
Як наголосили в НБУ, в законі також передбачено, що в разі, коли з часу припинення виконання РЕР визначних публічних функцій пройшло більше ніж 12 місяців і суб’єкт первинного фінансового моніторингу переконається в тому, що така особа більше не несе ризику, притаманного РЕР, а також немає інших ризиків, суб’єкт первинного фінансового моніторингу не вживатиме щодо неї, членів її сім’ї та осіб, пов’язаних із нею, певних заходів. Зокрема, щодо отримання дозволу керівництва на встановлення/продовження ділових відносин з РЕР, установлення джерел статків (багатства) та джерел коштів, здійснення поглибленого моніторингу ділових відносин.
Зазначений закон повертає PEP довічний статус, який попередньо було обмежено часом перебування на публічній посаді та трьома роками після звільнення з такої посади відповідно до змін, унесених Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843" від 4 листопада 2022 року № 2736-IX. Довічний статус PEP відповідає міжнародним стандартам та європейським нормам у сфері фінансового моніторингу.
Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт № 9296-д про посилення фінансового моніторингу політично значущих осіб (PEP). Про це 17 жовтня повідомляв перший заступник керівника комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк. "За" відповідне рішення проголосували 276 народних депутатів.
"Головна новація: замість трьох років після посади, топпосадовці (PEP) будуть фактично мати довічний статус РЕР. Але одночасно законопроєктом посилюється відповідальність СПФ (наприклад, банків) за необґрунтовану відмову користувачам фінансових послуг", - пояснював Железняк.
Редакція документа, затверджена до другого читання, відповідає стандартам AML/CFT та буде зарахована як виконання вимог МВФ. Також це останній крок для початку перемовин про членство України у ЄС.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.