"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
Трек «Боляче» — про ті стосунки, які давно мали б залишитися в минулому, але вперто не йдуть із голови. Про людей, які вже ніби відпустили, але ловлять себе на думці, що досі болить. Для тих, хто сміється на зустрічах, але подумки все одно шукає її очі. Хто робить вигляд, що забув, — але пам’ятає.
Цей сценарій стане реальним у випадку затягування війни
Україну можуть полишити до 5 мільйонів українців. За кордоном залишаються 1,2 мільйона громадян, які виїхали з країни після 24 лютого. Існує ризик, що після скасування воєнного стану до українок з дітьми почнуть переїздити чоловіки.
Про це заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. Про кількість українців, які вже виїхали з країни та ще можуть полишити її в майбутньому, вона розповіла на семінарі "Відповідальне лідерство – основа побудови ґендерно-орієнтованого врядування", що відбувся у рамках Рішельє-форуму публічної служби.
"Із 24 лютого до 19 вересня з України виїхали близько 8,4 мільйона людей. В’їхали за цей час – 7,2 мільйона. Зараз за кордоном перебувають 1,2 мільйона людей з України. Вагому частину, окрім жінок із дітьми, складають малий прикордонний рух, відрядження, відпустки, виїзд іноземців у перші дня війни, перетин кордонів з метою пільгового ввезення автомобілів", - пояснила Лібанова.
За її припущеннями, за кордоном можуть залишитися 500-600 тисяч із тих людей, які виїхали через війну. Втім, якщо війна триватиме довго, понад рік – українці продовжать виїжджати, максимальна кількість емігрантів може сягнути 5 мільйонів осіб. Також існує ризик, що після скасування воєнного стану до українок з дітьми почнуть переїздити чоловіки.
"У світі відбувається жорстка конкуренція за трудові ресурси. Європа старішає сильніше за Україну і компенсує це старіння емігрантами. Українці, що виїхали, є добре освіченими, значну їх частину складають діти шкільного і студентського віку. Відтак, якщо ця хвиля емігрантів пробуде у Європі більше року, є ризик, що більшість не повернеться додому", - підкреслила Лібанова.
Для того, щоб Україна не втратила мільйони своїх громадян, які змушені були шукати прихисток за кордоном, необхідно підтримувати з ними зв'язки. Люди мають відчувати себе українцями і зберігати зв’язки з Україною. Для цього потрібні зусилля як на рівні держави, так і – місцевих громад, шкіл, дитсадків, роботодавців.
"Важливо, аби роботодавці зберігали зайнятість працівників, які виїхали з України. Інакше після війни втратимо робочу силу. Відзначу, що з початком війни в Україну повернулися близько 180 тисяч чоловіків, які виїхали з країни раніше. Вони верталися свідомо, із рішенням захищати свої країну. На такий рівень свідомості робимо ставку, коли аналізуємо перспективи повернення українців з-за кордону", - додала Лібанова.
У серпні українці відповіли, чи планують вони повертатися додому з-за кордону. Майже 40% українців планують повернутися після того, як переконаються, що там, де вони жили, безпечно, 35% — відразу після того, як закінчиться війна, 13% — через рік або через кілька років після закінчення бойових дій. Ще 7% українців повернеться після того, як відновить роботу підприємство, на якому вони працювали або будуть впевнені, що знайдуть іншу роботу у себе вдома, 11% планують повернутися найближчим часом, а 7% взагалі не планують повертатися в Україну (серед тих, хто має постійну роботу в країні перебування, таких 18%).
Нагадаємо, з росії не можуть повернутися додому близько 1,5 мільйона українців. Крім того, українці можуть отримати лікування та допомогу за кордоном.
Також Інформатор писав, що українці можуть отримати додаткову фінансову допомогу в Польщі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна ту