Скільки ще громадян через війну можуть виїхати з України: прогноз Інституту демографії

Читать на русском

Цей сценарій стане реальним у випадку затягування війни

Читать на русском
Скільки ще громадян через війну можуть виїхати з України: прогноз Інституту демографії

Цей сценарій стане реальним у випадку затягування війни

Україну можуть полишити до 5 мільйонів українців. За кордоном залишаються 1,2 мільйона громадян, які виїхали з країни після 24 лютого. Існує ризик, що після скасування воєнного стану до українок з дітьми почнуть переїздити чоловіки.

Про це заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. Про кількість українців, які вже виїхали з країни та ще можуть полишити її в майбутньому, вона розповіла на семінарі "Відповідальне лідерство – основа побудови ґендерно-орієнтованого врядування", що відбувся у рамках Рішельє-форуму публічної служби.

"Із 24 лютого до 19 вересня з України виїхали близько 8,4 мільйона людей. В’їхали за цей час – 7,2 мільйона. Зараз за кордоном перебувають 1,2 мільйона людей з України. Вагому частину, окрім жінок із дітьми, складають малий прикордонний рух, відрядження, відпустки, виїзд іноземців у перші дня війни, перетин кордонів з метою пільгового ввезення автомобілів", - пояснила Лібанова.

За її припущеннями, за кордоном можуть залишитися 500-600 тисяч із тих людей, які виїхали через війну. Втім, якщо війна триватиме довго, понад рік – українці продовжать виїжджати, максимальна кількість емігрантів може сягнути 5 мільйонів осіб. Також існує ризик, що після скасування воєнного стану до українок з дітьми почнуть переїздити чоловіки. 

"У світі відбувається жорстка конкуренція за трудові ресурси. Європа старішає сильніше за Україну і компенсує це старіння емігрантами. Українці, що виїхали, є добре освіченими, значну їх частину складають діти шкільного і студентського віку. Відтак, якщо ця хвиля емігрантів пробуде у Європі більше року, є ризик, що більшість не повернеться додому", - підкреслила Лібанова.

Для того, щоб Україна не втратила мільйони своїх громадян, які змушені були шукати прихисток за кордоном, необхідно підтримувати з ними зв'язки. Люди мають відчувати себе українцями і зберігати зв’язки з Україною. Для цього потрібні зусилля як на рівні держави, так і – місцевих громад, шкіл, дитсадків, роботодавців.

"Важливо, аби роботодавці зберігали зайнятість працівників, які виїхали з України. Інакше після війни втратимо робочу силу. Відзначу, що з початком війни в Україну повернулися близько 180 тисяч чоловіків, які виїхали з країни раніше. Вони верталися свідомо, із рішенням захищати свої країну. На такий рівень свідомості робимо ставку, коли аналізуємо перспективи повернення українців з-за кордону", - додала Лібанова.

Чи планують українці повертатися з-за кордону після війни

У серпні українці відповіли, чи планують вони повертатися додому з-за кордону. Майже 40% українців планують повернутися після того, як переконаються, що там, де вони жили, безпечно, 35% — відразу після того, як закінчиться війна, 13% — через рік або через кілька років після закінчення бойових дій. Ще 7% українців повернеться після того, як відновить роботу підприємство, на якому вони працювали або будуть впевнені, що знайдуть іншу роботу у себе вдома, 11% планують повернутися найближчим часом, а 7% взагалі не планують повертатися в Україну (серед тих, хто має постійну роботу в країні перебування, таких 18%).

Нагадаємо, з росії не можуть повернутися додому близько 1,5 мільйона українців. Крім того, українці можуть отримати лікування та допомогу за кордоном.

Також Інформатор писав, що українці можуть отримати додаткову фінансову допомогу в Польщі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна ту

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.