Сибіга зібрався створювати "позитивну мотивацію" для українців у Європі: нехай повертаються на батьківщину

Час ставити питання щодо розробки Європейським Союзом програм повернення українців, вважають у МЗС України

Андрій Сибіга, переселенці, українські біженці
В Україні мають бути створені нормальні умови – тоді у переселенців у ЄС виникне позитивна мотивація повернутися, переконаний новопризначений міністр закордонних справ Сибіга

Над поверненням українських біженців на батьківщину треба працювати щонайменше у двох напрямках, переконаний міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. З одного боку, настав час для того, щоб Європейський Союз розпочав розробку програм повернення українців додому. З іншого – для цього необхідно створити необхідні умови в Україні.

На цьому голова МЗС України наголосив на конференції Ялтинської європейської стратегії (YES) 14 вересня у Києві. За словами Сибіги, міністерство вже працює з європейськими партнерами, щоб створити належні умови для повернення українців, які виїхали за кордон у результаті повномасштабного вторгнення РФ.

"Зараз ставити питання про розробку Європейським Союзом програм повернення українців. Звичайно, для цього мають бути створені відповідні умови. Від умов безпеки, медичних послуг, відновлення житла. Це має бути на порядку денному", - наголосив глава МЗС.

Він також додав, що міністерство продовжує активну роботу з Єврокомісією з розробки ініціатив, які заохочуватимуть українців повернутися на батьківщину. На думку Сибіги, відповідні ініціативи повинні насамперед створювати позитивну мотивацію для того, щоб українці, які перебувають за кордоном, робили зважений вибір на користь повернення.

Міністерство повернення українців

Створення умов для повернення біженців в Україні вирішили розпочати із створення відповідного міністерства. Прямо скажемо - це простіше, але і цей процес поки що буксує.

Ідею створення такого відомства було озвучено президентом України Володимиром Зеленським ще в серпні. Тоді Зеленський назвав його "міністерством єдності", але, можливо, воно отримає назву "міністерство повернення українців". За словами президента, основна мета цього відомства - об'єднати українців, які перебувають за кордоном, і протидіяти впливу російської пропаганди.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 10 вересня пояснив, навіщо створювати Міністерство єдності. Ідея полягає у тому, що Україна хоче приділяти окрему увагу усім 7,5 млн українців, які на цей час перебувають за кордоном. Уряд намагається пріоритезувати цю роботу.

Він зазначив, що, згідно з опитуваннями, у перший рік повномасштабної війни понад 95% українців мали бажання повернутися, а на сьогодні вже менше ніж 80% українців готові повертатися до країни за певних умов.

"Над цим нам потрібно працювати, і в цьому буде завдання Міністерства єдності", - наголосив Шмигаль.

Українці хочуть додому?

Часті та тривалі відключення світла, які гостро відчували українці у липні 2024 року, значно пришвидшили міграційні процеси в країні. Лише за один місяць за кордон виїхало понад 160 тисяч осіб. Від початку року кількість тих, хто покинув власні домівки, сягнула 400 тисяч громадян.

Близько 50-75% українців, які виїхали за кордон, розглядають можливість повернення в Україну після завершення війни. Таку думку висловив народний депутат Вадим Галайчук. Головним питанням для таких громадян, за словами парламентаря, є безпека.

Елла Лібанова, очільниця Інституту демографії та соціальних досліджень, висловила думку, що найбільша ймовірність повернення українців з-за кордону є серед висококваліфікованих фахівців. Демографиня вважає, що першими повертаються ті громадяни, які мають в Україні власний бізнес, житло та вищі заробітки.

На її думку, "медовий місяць" з європейським життям для багатьох українців уже завершився. Але ж ті українці, хто залишився без роботи або чиє житло було зруйноване, все одно мають менше шансів на повернення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube