Кількість мігрантів з України різко зросла: у Нацбанку назвали ключову причину

Лише за один місяць з України виїхало 160 тисяч громадян, а причиною пришвидшення міграції людей стала складна енергетична ситуація

Мігранти, міграція, НБУ, біженці, відключення світла
Відключення світла та проблеми в енергетиці загалом пришвидшили міграційні процеси в Україні

Часті та тривалі відключення світла, які гостро відчували українці у липні 2024 року, значно пришвидшили міграційні процеси в країні. Лише за один місяць за кордон виїхало понад 160 тисяч осіб. Від початку року кількість тих, хто покинув власні домівки, сягнула 400 тисяч громадян. 

Такі цифри міграції випливають з макроекономічного та монетарного огляду Нацбанку за вересень 2024 року. У звіті, посилаючись на дані ООН, проводять дві паралелі показників: на 19 серпня 2024 року кількість українців, які зафіксовані, як мігранти, у світі становила  6,739 млн громадян. Ще місяць тому цей показник коливався у межах 6,58 млн громадян. Таким чином приріст за один місяць склав 160 тисяч, що стало одним із найбільших показників міграції у цьому році.

За місяць з України виїхало 160 тис. осіб за даними НБУ. Скриншот - Інформатор
За місяць з України виїхало 160 тис. осіб за даними НБУ. Скриншот - Інформатор

Українці, на думку Нацбанку, побоюються тривалих відключень світла, зокрема й взимку, а тому шукають спосіб, як їх перебути з найменшими втратами. 

Громадяни України, мігруючи, обирають для проживання Німеччину, куди вже переїхало 1,1 млн українських біженців. Також переїздять українці й до Польщі, де зафіксовано 976 тисяч українців й до Чехії, де українців нарахували у кількості 361 тисяча громадян. 

Українці мігрують до Німеччини, Польщі та Чехії найбільше за даними НБУ. Скриншот - Інформатор
Українці мігрують до Німеччини, Польщі та Чехії найбільше за даними НБУ. Скриншот - Інформатор

У Нацбанку підкреслюють й те, що міграція українців відбувається навіть попри те, що країни ЄС посилюють правила перебування громадян з тимчасовим захистом. Приміром, у Польщі нещодавно скасували одноразову допомогу у 300 злотих, а також виплати на проживання та харчування у 40 злотих.

Чехія обмежує проживання українців у гуманітарному житлі 150 днями, а далі громадяни будуть змушені самостійно орендувати житло.

Німеччина невдовзі перегляне соціальні виплати громадянам, які не працюють. Прогнозується, що їх або скасують, або скоротять, якщо українці відмовлятимуться працевлаштовуватись у цій країні. 

Міграція з України триватиме й надалі

У 2024 -2025 роках, за прогнозом Нацбанку, українці мігруватимуть. Аналітики порахували, що протягом цих двох років з країни за кордон виїдуть 400 тис. та ще 300 тисяч громадян. Причиною міграційних процесів називають складну ситуацію в енергетиці, а також те, що частина її об'єктів зруйнована. Громадяни розуміють, що уникнути відключень світла не вдасться, а тому покидають свої домівки. 

Українцям прогнозують складну зиму, або навіть повний блекаут

Цьогорічну зиму пройти без відключень світла буде неможливо. Експерти прогнозують різні сценарії - від оптимістичного до катастрофічного. Приміром, на думку експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, за кращого сценарію відсутність електрики становитиме до 12 годин. Але і тут є умова - зима має бути теплою. У найгіршому варіанті без електроенергії будемо по 20 годин щоденно

Якщо ж росіяни вдарять по найслабшому місці українських енергосистем - розподільчих мережах - тоді всі сценарії щодо відключення світла скасуються. На думку директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, в Україні наступить повний блекаут. Експерт пояснює, що у випадку аварії на розподільчих мережах частина України зануриться в темряву. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube