Черговий сеанс ядерного ексгібіціонізму від путіна: чи варто боятися ракети “Ярс”?

Черговий сеанс ядерного ексгібіціонізму від путіна: чи варто боятися ракети “Ярс”?

Читать на русском

Експерти заспокоюють – загроза перебільшена

Читать на русском
Черговий сеанс ядерного ексгібіціонізму від путіна: чи варто боятися ракети “Ярс”?
Росіяни знову запустили лякалку про ядерну зброю

Експерти заспокоюють – загроза перебільшена

Російський диктатор путін не припиняє розмахувати ядерною дубиною. Цього разу в кремлі знайшли новий інформаційний привід для залякування світу, який відразу підхопили іноземні ЗМІ. Там з’явилося повідомлення про підготовку росією до застосування потужної ядерної ракети, яка здатна вразити США та Великобританію. Що це за ракета і наскільки ймовірно її застосування росією проти ключових союзників України? 

Цілих 12 Хіросим!

За повідомленням New York Post, у середу Міноборони рф опублікувало кадри із новою ядерною ракетою “Ярс”. На відео її встановлюють у шахту військового комплексу Козельськ у Калузькій області. Видання стверджує, що ракету встановили ​​на стартовому майданчику шахти за допомогою спеціального транспортно-завантажувального блоку.

Російські пропагандисти заявляють, що ракетний комплекс “Ярс” має потужність “у 12 разів більшу, ніж американська бомба, яка зруйнувала Хіросіму”. 

Наступного дня російський Інтерфакс повідомив про другу міжконтинентальну ракету “Ярс”, яка стала на бойове чергування слідом за першою.

Що відомо про нову “страшилку” кремля?

PC-24 – це російський стратегічний ракетний комплекс із твердопаливною міжконтинентальною балістичною ракетою “Ярс” з радіусом дії до 12 000 км.

Вона розроблена Московським інститутом теплотехніки і є модифікацією ракети комплексу “Тополь-М”, яка своєю чергою походить від тих балістичних ракет, що ще за радянських часів були були розроблені в КБ “Южное” у тодішньому Дніпропетровську.

Ракета має шахтне та мобільне базування. Стаціонарний варіант більш потужний і має боєголовку, що розділяється.

Американське видання 19 FortyFive включило "Ярс" до списку п’яти видів зброї, яке придатне для війни росії проти США. У публікації вказується, що RS-24 Yars ICBM, яка приводиться в готовність за сім хвилин, здатна переносити від трьох до шести головних частин з блоками індивідуального наведення.

Своєю чергою, The National Interest зазначає, що установки “Ярс” представлені у шахтному та рухомому варіанті. За словами автора статті, у ракетних військах спеціального призначення армії рфт приділяють підвищену увагу мобільному озброєнню. Наземні пускові комплекси складніше відстежувати, виявляти та наводити на них зброю. Тому рухомі комплекси розглядаються російськими військовими як “живучий резерв” на випадок ядерного конфлікту.

Однак у військовій частині в Калузькій області розташовані саме пускові шахти, тобто міноборони продемонструвала саме шахтний варіант “Ярсів”. 

Вважається, що ракета оснащена новою конструкцією RV, яка дозволяє їй маневрувати в просторі та під час повторного входу. Загальна стартова вага RS-24 оцінюється в 49 000 кг. Мінімальна дальність польоту 2 000 км, максимальна – 12 000 км.

Чи застосує росія ядерну ракету “Ярс”?

“Першою необхідною умовою застосування росією ядерної зброї є переведення її ракетними військами спеціального призначення у стан повної бойової готовності, – розповів Інформатору аналітик, спеціаліст з ракетного озброєння Олександр Кочетков. Наголошую: не підвищеної, а саме бойової. Такого, до речі, не було навіть під час Карибської кризи. Ядерні сили ані США, ані Радянського союзу (а пізніше й росії), в такий стан жодного разу не приводилися”.

Приховати таке абсолютно неможливо, зауважує Кочетков, і якщо раптом відбудеться, про це відразу стане відомо ключовим світовим центрам впливу світу. “Це тисячі офіцерів, яких по тривозі збирають на бойове чергування і які направляються в розміщення військових частин, в шахти. Це їхні дружини, які точно знають, що все – з шахт чоловіки не повернуться, оскільки вони є цілями ударів у відповідь. Дружини починають волати у соціальних мережах. Весь світ негайно дізнається про те, що наближається кінець”, – коментує експерт. 

За його словами, показове встановлення ракет у шахту у виконанні міноборони рф не мають нас змушувати бігти у бомбосховища. Це можна робити скільки завгодно, але “Ярси” не несуть загрози, поки до них не приєднана ядерна боєголовка. 

“Щоб її застосувати, потрібно перевести ракетні сили стратегічного призначення рф у повну бойову готовність, після цього віддати наказ про пристиковку головних частин ракет з ядерним зарядом. Ті, у свою чергу, мають бути доставлені зі спеціальних сховищ, де зберігаються. На території рф таких сховищ 40: 10 стратегічних і 30 регіональних. Вони всі під контролем. Їхні координати відомі. Непомітно нічого перевезти не можна. Все це видно зі супутника”, – пояснює Олександр Кочетков.

Аргументом на користь готовності рф застосувати ядерну зброю, стверджує він, стали б випробування такого озброєння – повітряні або хоча б підземні – із застосуванням ядерного заряду. Тоді у світу з’явився би реальний привід для тривог, оскільки рф довела би, що в неї є дієва ядерна зброя, яка збереглася з часів Радянського союзу. Однак таких випробувань росія не проводить. І далеко не факт, що в неї є таке озброєння.

Фальшвипробування

Втім, російські ЗМІ розповідають, що у жовтні 2022 року путін особисто проконтролював ядерні навчання “Гром”. Тоді по полігону “Кура” на Камчатці були здійснені пуски міжконтинентальної балістичної ракети “Ярс” та балістичної ракети “Синева”.

Командувач ракетними силами рф Алєксєй Соколов заявив, що ці навчання мали стати сигналом для Заходу, оскільки і США, і Європа знаходяться в зоні дії ракети. 

Однак при всьому цьому є одна важлива обставина: будь-які пуски не означають використання ядерного заряду. Цього правила дотримуються ядерні країни з 1963 року. Тими навчаннями росія перевіряла готовність міжконтинентальних балістичних ракет та їхній термін експлуатації. До речі, більшість з них вже давно перевищили всі передбачені в цьому плані нормативи, стверджують експерти.

Зокрема, про це пише Telegram-канал Generall SVR, який веде колишній генерал Служби зовнішньої розвідки рф. За його даними, випробування ядерної зброї в росії, які були ініційовані путіним у жовтні, провалилися.

Так, 7 і 12 жовтня випробування були скасовані. З 14 по 20 жовтня було ще п’ять спроб їх провести. І лише у двох випадках випробування відбулися. Але їхні результати більше засмутили президента, ніж обнадіяли.

14 жовтня в Іркутській області пройшли підземні випробування ядерної зброї, результати яких, на думку фахівців-спостерігачів, не відповідали заявленим військовим очікуванням. Намічені на 17 і 18 жовтня підземні випробування були скасовані з “технічних причин”. 20 жовтня підводні випробування в Баренцевому морі також скасували, а результати проведеного в цей день підземного випробування в Кемеровській області також були поставлені під сумнів фахівцями-спостерігачами.

“Секретні випробування “надпотужної” зброї 20 жовтня в акваторії Фінської затоки, взагалі виявилися фікцією. Понад сім мільярдів доларів були злиті у вуха путіну у вигляді обіцянок створення новітньої надпотужної зброї, яка “практично готова до випробувань”, але насправді виявилася не готовою взагалі та “існує” в основному в уяві авторів і тих, хто освоює бюджет”, – йдеться в повідомленні Telegram-каналу.

Це не означає, що загроза ядерного удару у виконанні кремля є нульовою, але вона дуже низька. Окрім всього сказаного, варто враховувати, що Путін виховувався в часи Холодної війни і знає, що ядерна зброя – це не зброя війни, а зброя стримування.

“І якщо уявити, що він застосує ядерну зброю, а вона не спрацює, тобто не примусить ані Україну здатися, ані Захід припинити підтримувати Україну, то путін втратить останній важіль впливу на цей конфлікт. Тому що тоді стримування, пов’язане з ядерною зброєю, буде дискваліфіковане. А це саме те, на що він зараз спирається. Мені здається, що це малоймовірний сценарій, але, звичайно, не можна його відкидати”, – каже Поліна Сіновець, директорка Центру з питань нерозповсюдження ядерної зброї.

До речі, “Ярс” – це абревіатура, яка розшифровується як “ядерна ракета стримування”.

Раніше Інформатор писав про те, що в ЄС зроблять з росією у випадку ядерної атаки.

Також ми пояснювали, що таке брудна бомба та чи зважиться путін її використовувати.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.