Уряд уже знайшов джерела для покриття 20 мільярдів, яких не вистачає на 2025 рік, але де брати ще 15 млрд доларів, поки що неясно
Щоб покрити цивільні витрати в запланованому держбюджеті на 2025 рік, Україні не вистачає $35 млрд. Це 1447 млрд грн по курсу на 27 серпня. Україна розраховує, що зможе покрити $20 млрд дефіциту за рахунок міжнародної програми Ukraine Facility та допомоги від Міжнародного валютного фонду, але решту грошей треба шукати.
Загальний дефіцит бюджету цього року – 38 млрд доларів, наступного року він буде схожим – 35 млрд. Про це заявив 27 серпня прем'єр-міністр Денис Шмигаль у рамках форуму "Україна 2024. Незалежність".
"У нас залишаються ці 15 млрд, поки що не вкриті договорами з партнерами. Тому ми розуміємо, що доведеться шукати або у внутрішніх джерелах, або конфіскованих з російських активів 50 млрд доларів, або доопрацювати наші кроки з партнерами, щоб нас підтримали в цій сумі", - заявив Шмигаль.
Водночас спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук зазначив, що парламент та уряд обговорюють можливі додаткові надходження до бюджету. Він наголосив, що "буде прийнято важкі рішення".
Нагадаємо, за прогнозом Мінфіну, у 2025 році потреба у зовнішньому фінансуванні України збільшиться на 12-15 мільярдів доларів. Активність бойових дій та ризики тривалості війни, а також систематичне зростання видатків сектору безпеки та оборони, є ключовими чинниками, що впливають на зростання фінансових потреб, пояснила заступниця міністра фінансів України Ольга Зикова.
1 лютого Європейська рада схвалила рішення про виділення Україні 50 млрд. Відповідний крок підтримали всі 27 лідерів країн Євросоюзу, включаючи Угорщину, яка тривалий час виступала проти додаткової допомоги нашій країні. Ці кошти ЄС виділятиме Україні протягом 2024-2027 років.
Пізніше Єврорада назвала умови для виплат цих коштів. У разі їх невиконання Євросоюз залишає за собою право зупинити ці виплати. За необхідності через два роки Єврорада запропонує переосмислити програму. Система контролю за використанням коштів ЄС для України за чотирирічною програмою Ukraine Facility на 50 млрд євро матиме три рівні. Контролюватиме витрати аудиторська служба України, а також Єврокомісія. Такий посилений контроль зумовлений тим, щоб стимулювати наближення України до стандартів ЄС.
Ukraine Facility - це унікальний інструмент, спрямований на підтримку економічного розвитку та відновлення України в контексті підготовки до вступу до ЄС. Його метою є надання безпрецедентної передбачуваної підтримки на основі спільно узгоджених планів та пріоритетів Уряду України та Європейської Комісії.
Ukraine Facility передбачає можливість отримання Україною у 2024-2027 роках фінансової та технічної допомоги ЄС на загальну суму 50 млрд євро. З них на бюджетну підтримку виділяється 38,27 млрд євро (з них 5,27 млрд євро у вигляді грантів), до інвестиційного фонду – 6,97 млрд м, на технічну та адміністративну підтримку – 4,76 млрд євро.
До держбюджету-2024 вже надійшло 7,9 млрд євро у рамках Ukraine Facility: 6 млрд євро двома траншами перехідного фінансування та транш 1,9 млрд євро безумовного фінансування. Для отримання наступних траншів Україна має подавати належним чином обґрунтований запит на виплату щокварталу до кінця 2027 року. Потім Комісія оцінює, чи Україна досягла задовільного виконання умов, викладених у рішенні Ради.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.