50 млрд євро для України: Європейська рада назвала умови для виплати допомоги

Читать на русском

Єврорада наголошує на необхідності підтримувати ефективні демократичні механізми, верховенство закону, а також гарантії дотримання прав людини

Читать на русском
Європейська рада
Рада ЄС зможе затверджувати і зупиняти виплати "кваліфікованою більшістю голосів"

Єврорада наголошує на необхідності підтримувати ефективні демократичні механізми, верховенство закону, а також гарантії дотримання прав людини

Європейська рада назвала умови для виплат фінансової допомоги Україні у розмірі 50 млрд євро від ЄС. У разі їх невиконання Євросоюз залишає за собою право зупинити ці виплати. За необхідності через два роки Єврорада запропонує переосмислити програму.

Як зазначено в пресрелізі Євроради, досягнуто згоди щодо перегляду багаторічної фінансової програми 2021-2027 рр., з виділенням коштів для підтримки України (MFF). Наразі мова йде про перші сім пунктів заяви із загалом 39 усієї заяви. Ці пункти прямо стосуються фінансової допомоги Україні від блоку, окреслюють її загальні принципи та умови. 

Головні принципи та умови для фінансової допомоги від ЄС:

  1. Європейська Рада вважає за необхідне забезпечити разом із партнерами стабільну, передбачувану та стійку фінансову підтримку України на період 2024-2027 років. Для цього буде створено спеціальний інструмент, який забезпечить стабільну фінансову підтримку і допоможе відновити та модернізувати країну.
  2. Україна продовжує підтримувати ефективні демократичні механізми, включно з багатопартійною парламентською системою, верховенство закону, а також гарантії дотримання прав людини, включаючи права осіб, які належать до меншин.
  3. Впровадження усіх належних заходів для захисту фінансових інтересів Союзу, зокрема щодо запобігання, виявлення та виправлення шахрайства, корупції, конфлікту інтересів і порушень.
  4. На період 2024-2027 рр. сума загальних ресурсів, наданих за допомогою програми, не перевищуватиме 50 мільярдів євро, з яких:
    1. 33 мільярди євро у вигляді позик, гарантованих продовженням до 2027 року існуючої бюджетної гарантії Союзу, понад ліміти, для фінансової допомоги Україні, доступної до кінця 2027 року.
    2. 17 мільярдів євро у формі безповоротної підтримки в рамках нового тематичного інструменту "Український резерв", створеного понад межі MFF на 2021-2027 роки. Потенційні доходи можуть бути отримані відповідно до відповідних правових актів Союзу щодо використання надзвичайні доходи, що утримуються приватними особами, що походять безпосередньо від знерухомлених активів Центрального банку Росії.
  5. Щоб оптимізувати використання наявних сум, невикористані асигнування на взяття зобов'язань і платежі за цим інструментом будуть автоматично перенесені на наступний рік. Частина річної суми, що випливає з попереднього року, буде використана спочатку.
  6. Рада ЄС зможе затверджувати і зупиняти виплати "кваліфікованою більшістю голосів", а також вносити правки до плану на підставі оцінок і пропозицій Єврокомісії. Щорічно проводитимуть звіт і дебати щодо реалізації механізму. За необхідності через два роки Єврорада запропонує переосмислити програму.
  7. Європейська Рада наголошує на необхідності посилення відповідальності України за зусилля з відновлення та реконструкції за допомогою Плану, який має підготувати український уряд, який викладе порядок денний реформ та інвестицій в Україні на її шляху до вступу в ЄС. Ще до ухвалення Плану настійно заохочуватиметься найширша участь донорів за межами Європейського Союзу в загальних зусиллях із відновлення та реконструкції України.

Що відомо про виділення Україні 50 млрд євро допомоги

1 лютого Європейська рада схвалила рішення про виділення Україні 50 млрд. Відповідний крок підтримали всі 27 лідерів країн Євросоюзу, включаючи Угорщину, яка тривалий час виступала проти додаткової допомоги нашій країні. Ці кошти ЄС виділятиме Україні протягом 2024-2027 років.

Президент Володимир Зеленський висловив подяку лідерам ЄС за створення Фонду для України, через який буде виділено 50 млн євро. Він зазначив, що фінансова допомога є не менш важливою, ніж військова допомога та тиск на росію санкціями. Ці кошти ЄС виділятиме Україні протягом 2024-2027 років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.