Що робити, якщо банк заблокував рахунок через фінмоніторинг, пояснює адвокат

Блокування рахунків ймовірне, коли банк підозрює вас у незареєстрованій бізнес-діяльності, несплаті податків або інших фінансових махінаціях

Адвокат Юрій Бабенко
Адвокат Юрій Бабенко

Жодна банківська установа не розкриває точних критеріїв, за якими операція вважатиметься підозрілою, а клієнт – ризиковим. Адже це внутрішні процедури банку. Крім того, фінмоніторинг в банках України – це автоматизований, а не ручний процес. Тож, скандал з працівниками фінустанови вам не допоможе. Про те, як діяти в такій ситуації, розповідає адвокат Юрій Бабенко.

Причини блокування рахунку

Загальними підставами для блокування рахунків є:

  • підозра у відмиванні коштів або фінансуванні тероризму. Це доволі «гучне обвинувачення» для клієнта. Але до нього легко можуть призвести будь-які нетипово великі перекази з непідтвердженим джерелом походження коштів;
  • невідповідність транзакцій заявленій діяльності. Наприклад, якщо ФОП у сфері ІТ отримує значні суми від продажу товарів;
  • великі або часті надходження без пояснення джерела. Особливо, якщо це перекази від фізичних осіб або з-за кордону; 
  • відсутність документів, що підтверджують законність транзакції – договір, рахунок тощо.

Простими словами блокування рахунків ймовірне, коли банк підозрює вас у незареєстрованій бізнес-діяльності, несплаті податків або інших фінансових махінаціях, зазначає адвокат.

Що робити, якщо заблокували карту

“Зазвичай це викликає бурю емоцій. Але влаштувати скандал банку – найбільша помилка. Є думка, що працівники банку аналізують та враховують емоційну реакцію клієнта на блокування. У будь-якому випадку конфлікт вам не допоможе”, - каже Юрій Бабенко.

Адвокат радить про блокуванні рахунку робити наступне:

  • Спокійно зверніться до банку за роз’ясненням. Якщо це можна зробити через чат з менеджером – чудово, це зекономить час. Важливо з’ясувати причину блокування. Також бажано отримати перелік інформації та документів, які слід надати для розблокування картки.
  • Підготуйте письмове пояснення до банку з копіями необхідних документів. Скоріш за все, вам доведеться пояснити сутність проведених операцій, розкрити джерело походження ваших коштів, підтвердити законність вашої діяльності та сплату податків тощо. Вкрай важливо переконати банк, що ви не порушували закон.
  • Якщо банк не йде на зустріч, можна звернутися до Нацбанку України або Ради фінансового омбудсмена (якщо державний банк заблокував рахунок ФОП або юрособи). За законом звернення громадян розглядають протягом 30 календарних днів з моменту отримання. Проте цей строк може продовжуватися. 

Структура пояснень для банку

“Підготувати пояснення банку у разі блокування – непроста задача. Насамперед вам потрібно ретельно проаналізувати свої операції за останній рік. Визначте, наскільки легко їх можна пояснити та обґрунтувати документально”, - каже Юрій Бабенко.

В листі до банку необхідно вказати:

  • інформацію про вас – чим ви займаєтеся та звідки у вас дохід. Найманий працівник, ФОП, безробітній… В останньому випадку необхідно пояснити, від кого та на якій підставі ви отримуєте кошти;
  • сутність проведених операцій – що це за перекази, у зв’язку з чим вони проведені і т. д; 
  • запевнення банку, що ви не порушували жодних норм законодавства та правил фінустанови;
    зазначення документів, які підтверджують викладене у листі.

“Краще готувати це пояснення з адвокатом, який спеціалізується на банківських спорах. Фахівець розуміє, на що установи звертають увагу та знає тонкощі, які допоможуть отримати потрібний результат”, - зазначає Юрій Бабенко.

Якщо банк взагалі відмовляється йти на зустріч клієнту, а звернення до НБУ також нічого не дало, адвокат радить шукати підстави для звернення до суду. Якщо вдасться довести незаконність блокування рахунку, вам повернуть контроль над коштами.

Як уникнути блокування картки внаслідок фінансового моніторингу

“Єдиний спосіб на 100 % уникнути фінмоніторингу – це взагалі не користуватися послугами банків. Навіть якщо ви працюєте чи ведете бізнес «в білу» і у вас все законно, ви не застраховані від проблем”, - каже Юрій Бабенко.

Разом з цим адвокат надає поради, як мінімізувати ризик блокування рахунку:

  • Регулярно оновлюйте свої дані у банку. Якщо ви змінюєте діяльність, розширюєте компанію, отримуєте нові джерела доходу – вчасно повідомте про це банк.
  • Обов’язково зберігайте документи, що підтверджують ваші фіноперації та їх легальність. Мова йде про договори, податкові декларації, рахунки тощо.
  • Перед нетиповими транзакціями консультуйтеся з адвокатом з банківських спорів та бухгалтером.

Фінансовий моніторинг - сукупність заходів, що вживаються суб’єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube