Фінмоніторінг в Україні - адвокат назвав критерії при перевірці фінансових операцій та які штрафи можна отримати

Фінансовий моніторинг - сукупність заходів, що вживаються суб’єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу

Фінмоніторинг
Адвокат Шабельніков про фінансовий моніторинг в Україні

Фінансовий моніторинг забезпечує виявлення незаконних коштів та перешкоджає зростанню тіньової економіки. Якщо вашу фінансову діяльність визнають підозрілою і ви не зможете підтвердити законність джерела походження коштів, то це може мати наслідком блокування рахунків і розірвання відносин з банком. Про це Інформатору розповів керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.

Відповідно до ст. 1 Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», фінансовий моніторинг - сукупність заходів, що вживаються суб’єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу. Необхідність здійснення фінансового моніторингу визначається політикою держави щодо перешкоджання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Своєю чергою, Закон №361-ХІ конкретизує, що вважається відмиванням коштів у розумінні фінмоніторингу, а саме це будь-які дії, пов’язані із вчиненням фінансової операції чи правочину з доходами, одержаними злочинним шляхом, а також вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких доходів, чи володіння ними, прав на такі доходи, джерел їх походження, місцеперебування, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуттям, володінням або використанням доходів, одержаних злочинним шляхом.

"Фінмоніторинг - це ефективний механізм, що забезпечує виявлення незаконних коштів та перешкоджає зростанню тіньової економіки. Це  сприяє наповненню державного бюджету необхідними фінансовими ресурсами для реалізації ключових завдань держави. Тому фінансовий моніторинг є невіддільним атрибутом державної політики", - зазначив Шабельніков. 

Що змінилось в правилах фінансового моніторингу?

Стосовно фінансового моніторингу фізичних осіб варто зазначити, що в жовтні 2024 року між НБУ та провідними банками країни було підписано Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Так, згідно з вказаним меморандумом було запроваджено нові ліміти щодо фінансових операцій в Україні між фізичними особами. Отже, з 01.01.2025 року для клієнтів "високого" рівня ризику встановлюється ліміт в сумі до 50 тисяч гривень на місяць. Для клієнтів "середнього" та "низького" рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:

  • з 01.02.2025 року – в сумі до 150 тисяч гривень на місяць.
  • з 01.06.2025 року – в сумі до 100 тисяч гривень на місяць.

У разі перевищення вказаних лімітів під час здійснення переказів коштів, громадянам необхідно буде надати банку додаткове підтвердження законності походження коштів. Якщо вашу фінансову діяльність буде визнано підозрілою і ви не зможете підтвердити законність джерела походження коштів, то це може мати наслідком блокування рахунків і розірвання відносин з банком.

Що потрібно знати бізнесу про фінмоніторинг та як захиститися?

В питанні «підготовки» бізнесу до фінмоніторингу, важливо обрати правильну стратегію. А саме це не уникати фінмоніторингу, а вчасно надати всю необхідну інформацію про себе (юридичну чи фізичну особу) та свої фінансові операції.

"Тому якщо вам немає чого приховувати і ви зможете належним чином підтвердити джерело походження коштів, фінмоніторинг не буде мати жодної загрози для вашого бізнесу", - акцентував Шабельніков. 

Як штрафують суб’єктів фінансового фінмоніторингу?

Суб’єкти фінмоніторингу також можуть бути притягнені до відповідальності. Відповідно до ст. 32 Закону №361-ХІ, за неналежне виконання повноважень у сфері фінмоніторингу передбачено накладення штрафу у розмірі від 10 000 (тобто 170 000 грн) до 100 000 (1 700 000 грн) неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Поряд з цим штрафи можуть застосовуватися одночасно за різні порушення.

Як зняти арешт із поточного рахунку під час воєнного стану

Раніше ми писали, що арешт може бути накладено на всі кошти, що перебувають на рахунках фізичної особи, незалежно від їх призначення. Це може статись на підставі рішення державного або приватного виконавця. Проте законодавство передбачає винятки та механізми, які дозволяють отримати доступ до частини коштів або зняти арешт із певних рахунків. Згідно з чинним законодавством боржник має право користуватися коштами з поточного рахунку в межах 16 тисяч гривень на місяць (дві мінімальні зарплати у 2025 році). Для цього потрібно звернутися до виконавця із заявою про визначення поточного рахунку для видаткових операцій. У заяві слід зазначити номер рахунку та банк, у якому його відкрито. Виконавець протягом двох робочих днів з моменту отримання заяви ухвалює відповідну постанову та невідкладно надсилає її банку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube