Що очікує Залужного після відставки: три головні сценарії

Генерал, зокрема, може зайнятися своїм здоров’ям

Відставка Залужного
Чим займеться Залужний після відставки. Колаж: Інформатор

Під час зустрічі Президента Володимира Зеленського із Головнокомандуючим ЗСУ Валерієм Залужним було ухвалене рішення про зміну керівництва наших Збройних сил. На ній же ухвалили рішення про відставку генерала з посади, а на його місце призначили Олександра Сирського. Водночас прогнози щодо того, чим відтепер займатиметься Залужний, дещо різняться. Одні джерела кажуть, що він займеться політичною кар’єрою, інші – що піде на спокій та займеться власним здоров’ям.

"Інформатор" зібрав головні версії щодо того, що саме може очікувати вже колишнього головнокомандуючого ЗСУ. Загалом основних сценаріїв, які називають різні джерела, три.

Залужний піде у політику

Плани Залужного піти у політику ще у грудні 2023 року коментував генерал-майор запасу Сергій Кривонос. За його словами, вже колишній головком політичну справу просто не любить. Втім, продовжили його “сватати” на такий розвиток кар’єри і далі.

Більш розгорнутий коментар стосовно такого сценарію давав ексрадник керівника Офісу президента Олексій Арестович. За його словами, генерала намагатимуться “розтащити” представники різних сил, адже одразу після відставки він стане політичною фігурою. Втім, чи є насправді такі амбіції у генерала, наразі невідомо, а всі заяви щодо його шляху у політиці поки що на рівні чуток.

Крім того, у його бік можуть розпочатися різного роду інформаційні атаки. Зокрема, українці можуть звинуватити його у “безладі в армії”, але встановити рівень відповідальності Залужного може лише комісія або історики.

“Гасити його будуть по повній. Найголовніше, робитимуть це ті ж люди, які будуть тиснути руку і посміхатися в очі, тому ще це норма. У політиці ми його не кинемо, будемо підказувати. Атаки на Валерія Залужного наростатимуть з кожним днем, як тільки він стане політичною фігурою. А політичною фігурою від стане одразу ж після відставки”, – наголошував Арестович.

Крім того, у мережі обговорювали і те, що колишній головком міг би балотуватися у президенти України на наступних виборах. Залужний очолює рейтинг довіри українців разом з президентом Володимиром Зеленським та головою розвідки Кирилом Будановим. Тому у нього однозначно є політичний потенціал.

Залужний може “піти на спокій”

Подейкують і про таку версію. Видання “Українська правда” із посиланням на власні джерела заявило, що Залужний оголосив своєму найближчому оточенню, що після відставки планує зайнятися своїм здоров’ям. Яким саме чином і чи має він якісь відповідні проблеми, невідомо.

Крім того, кажуть, буцімто генерал може зайнятися і викладацькою діяльністю. Відомо, що у грудні 2023-го він захистив дисертацію з права та здобув науковий ступінь доктора філософії в Одеській юридичній академії. Тема його роботи була засекречена, але відомо, що вона пов’язана з військовою дисципліною, дисциплінарними проступками та стягненнями.

Залужний залишиться у команді ЗСУ

Президент Володимир Зеленський під час зустрічі із генералом 8 лютого запропонував йому іншу посаду у лавах ЗСУ. Яку саме – не розкрив. Водночас і сам Залужний розповів про пропозицію від глави держави, але про своє рішення не повідомив.

Втім, за словами інсайдерів, він все ж відмовився і більше не обійматиме посад у Збройних силах. Офіційно інформацію генерал не коментував, тож вона також залишається на рівні чуток.

Валерій Залужний - що відомо про колишнього головкома

Валерій Залужний має декілька освіт. У 1993 році він закінчив Новоград-Волинський машинобудівний технікум, у 1997-му - Одеський інститут сухопутних військ на загальновійськовому факультеті, обидва з відзнакою. У 2004-му закінчив Національну академію оборони України з золотою медаллю, а у 2014-му - Національний університет оборони України імені Івана Черняхівського з нагородою, як найкращий випускник оперативно-стратегічного рівня підготовки, - перехідний меч королеви Великої Британії  У грудні 2020 року Залужний закінчує магістеріум Острозької академії (спеціальність "Міжнародні відносини").

13 жовтня 2009 року начальник генштабу ЗСУ призначив його командиром 51-ї окремої механізованої бригади, якою він командував до 2012 року. На Донбасі він знаходився з 2014 року. У 2017-му він став начальником штабу, першим заступником командувача військ Оперативного командування "Захід". А 2018-го року Залужний став начальником Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ - першим заступником командувача Об'єднаних сил.

9 грудня 2019 року його призначили командувачем Оперативного командування "Північ". А вже 27 липня 2021 року президент Зеленський призначив його головнокомандувачем ЗСУ після Руслана Хомчака. Вже на наступний день, 28 липня 2021 року, він також став членом Ради національної безпеки й оборони України.

В українській армії Залужного вважають найбільш відкритим генералом. Він є представником українських вищих офіцерів, які ніколи не служили в радянській армії та не вчилися у її навчальних закладах. Одним із перших його рішень на посаді головкома було дозвіл військовим на фронті відкривати вогонь у відповідь по окупантах без узгодження з вищим керівництвом і позбавлення необхідності військовим заповнювати зайві документи.

Відставка Валерія Залужного

Чутки про відставку Головкома активно ширилися протягом останніх тижнів, але лише 8 вони підтвердилися. Під час зустрічі Зеленський оголосив про відставку Залужного і оновлення керівництва ЗСУ. Новий головкомом став Олександр Сирський. Натомість Залужному Президент запропонував іншу посаду, яку - невідомо.

“Ми маємо чесно говорити: відчуття стагнації саме на південних напрямках та складнощі в боях на Донеччині вплинули на суспільний настрій. Українці стали рідше говорити про перемогу. Але український дух не втратив віри в перемогу. Україна зберігає свій історичний шанс. Реалізувати його – наш обов’язок”, – наголосив глава держави.

Загалом початок розбіжностей між Зеленським та Залужним умовно фіксують із листопадового інтерв'ю Залужного журналу Economist. У ньому Головнокомандувач заявив, що ЗСУ не можуть добитися прориву, війна зайшла у глухий кут, а затягування бойових дій загрожує великими ризиками для армії України.

Нагадаємо, що застарілі пострадянські далекобійні ракети КМ-23 і КМ-24, які рф отримує від Північної Кореї, несуть небезпеку українським містам. Втім, від них є ефективні "ліки": які саме, і чи отримає Україна допомогу від балістичного терору, розповідає авіаексперт Анатолій Храпчинський.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube