З 2018 року породіллям видавали бебі-бокси - коробки з необхідними предметами та одягом для новонародженого
«Пакунок малюка» - програма допомоги сім'ям, в яких народилася дитина. З 2018 року породіллям видавали бебі-бокси - коробки з необхідними предметами та одягом для новонародженого. Потім цю норму скасували і запровадили грошову допомогу.
Інформатор розібрався, що не так з монетизацією пакунку малюка в Україні.
До вересня 2020 року, кожна сім'я, в якій народжувалася дитина, отримувала в пологовому будинку набір найнеобхідніших речей для немовляти і мами на перших порах. У наборі з 64 складових були матеріали для раннього розвитку дитини і корисна інформація для батьків - зокрема про вакцинацію. Бебі-бокс батьки отримували відразу в пологовому будинку, без довідок і оббивання порогів державних установ в різних кінцях міста.
До набору найнеобхіднішого входили підгузки, пелюшки, серветки, одяг, рушник і ковдра, а також косметичні засоби для мами та малюка. Саму коробку можна було використовувати в якості люльки для сну дитини. Приклад змісту пакунку у 2019 році можна подивитися за посиланням .
З пакунками малюка не все було ідеально, а сам процес супроводжувався корупційними скандалами. Проблема з пакунками малюка виникла через те, що уряд не зміг забезпечити плавний перехід в проведенні закупівель. Спочатку бебі-бокси для України закуповувала міжнародна організація. Потім з 2020 року цю ініціативу делегували централізованій закупівельній організації (ЦЗО). Однак Міністерство соціальної політики України повинно було передати документи до ЦЗО для старту закупівельного процесу, тягнули так довго, що бебі-бокси почали закінчуватися в регіонах. І уряд просто згорнув програму.
Тому у 2020 році замість бебі-боксів, уряд запустив пілотний проект - батькам почали видавати допомогу грошима - п'ять тисяч гривень на банківську картку, які можна витратити в спеціально визначених магазинах. Про те, як отримати допомогу, можна прочитати тут .
Нововведення сприйняли неоднозначно - багато українців виступали за те, щоб повернути «пакунок малюка» в натуральному вигляді. Зберегти видавання бебі-боксів закликав і дитячий фонд ЮНІСЕФ .
Насправді, ініціатива виділення додаткової грошової допомоги, яку можна витратити виключно на дитячі речі, виглядає не так вже й погано. Однак на практиці її реалізація сильно кульгає.
Міністерство соціальної політики закликало підприємців приєднатися до проекту. Перелік тих, хто погодився, можна подивитися за посиланням.І ось тут з'являються певні проблеми.
Наразі в переліку є тільки 41 магазин, де вже можна розплатитися карткою «пакунку малюка». З них близько 30 знаходяться в Києві. Також є по 1-2 магазини в Житомирській, Вінницькій, Хмельницькій, Запорізькій, Чернігівській, Полтавській та Івано-Франківської області. Це означає, що в більшості регіонів батьки не можуть просто піти до магазину та придбати все необхідне. Не буде ж сім'я з маленькою дитиною їхати, наприклад, з Дніпропетровської області в Запорізьку, щоб придбати там кілька пелюшок та рушник?
Це означає, що єдиний варіант - замовлення онлайн. Проблема в тому, що у частини з представлених у переліку магазинів немає навіть сайту, а у яких є - на них немає можливості оформити замовлення.
Крім того, більшість з цих магазинів спеціалізуються на продажу текстильних виробів, значить в них не можна придбати косметичні засоби, пляшечки, іграшки та інші необхідні батькам з новонародженим речі.
І це ми не говоримо про труднощі, з якими доводиться стикатися при оформленні виплат. Адже бюрократичні процедури - досить клопітно для сім'ї з новонародженою дитиною, а особливо - в умовах пандемії.
17 вересня ВР прийняла Законопроект № 3006а, якиий передбачає,повернення бебі-боксів в натуральному вигляді. Передбачається, що у 2020 році їх знову закупить міжнародна організація. Але вже у 2021 році Україні потрібно буде організувати закупівлю власними силами.
За словами екс-міністра охорони здоров'я України Уляни Супрун, важливо, щоб закупівлю проводила саме незалежна закупівельна організація.
«Якщо Міністерство соціальної політики вирішить закуповувати «Пакунок малюка» самостійно, то ми будемо мати справу з великими корупційними ризиками. Адже якщо мова йде про такі масштабні та соціально важливі програми, то дуже важливо розділяти повноваження визначати необхідні товари для закупівлі і саме проведення тендеру між різними інститутами. Інакше в українських реаліях виникає велика спокуса виписувати те, що ти купуєш, під тих, хто це повинен надати », - пояснила Супрун.