Турецькі тепличні томати заповнили ринок, українських аналогам складно конкурувати
У той час як ціни на більшість продуктів в Україні зростає, на деякі все ж знижується. Томати наразі коштують на 12% дешевше, ніж були у цей же період минулого року. Причиною є засилля турецьких тепличних томатів на українському ринку продуктів, які навіть дешевші за вітчизняні.
Попит на тепличні помідори цього тижня в Україні продовжував стрімко падати. Продавці змушені переглядати ціни у бік зниження. Аналітики проекту EastFruit пишуть, що основні закупівлі здійснювали великі роздрібні мережі, але партії були маленькими, хоча пропозиція овочів була більш ніж достатньою завдяки збільшенню поставок із Туреччини.
Таким чином, на сьогоднішній день ціни на помідори з Туреччини знаходяться в межах 70-90 грн/кг, що в середньому на 17% дешевше, ніж наприкінці минулого тижня. Зараз помідори в Україні вже продають у середньому на 12% дешевше, ніж наприкінці березня 2024 року. При цьому не виключено подальше зниження цін завдяки стабільним поставкам та низькому темпу збуту.
При цьому з кінця лютого 2025 року спостерігалося зростання цін на томати. Через низький попит імпорт з Туреччини скорочувався, що викликало збільшення вартості на вітчизняному ринку. Слід зазначити, що реалізація томатів у місцевих тепличних комбінатах розпочнеться не раніше середини квітня.
Зараз ріст цін на яловичину трішки призупинився, але із закінченням Великого посту і у зв'язку із травневими святами ціна може піднятись. Те ж саме стосується і свинини. До того ж, поголів'я яловичини скорочується, що також впливає на вартість.
"За минулий рік ціни на хлібобулочні вироби зросли на 20%. Ситуація цьогоріч буде по суті така сама, оскільки у січні і лютому ми бачили подорожчання на 1%, а от у березні ріст трішки пригальмував, але не факт що так буде надалі. Тому, скоріш за все, спостерігатимемо поступове зростання цін", - заявляє заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
На думку Дениса Марчука, ближче до Великоднем можуть подорожчати до 10% курячі яйця через збільшення попиту на них. Втім, із наближенням стабільного тепла, орієнтовно наприкінці квітня, коли вже буде достатньо пропозиції від домашніх господарств, ціна на яйця поступово почне опускатися, навіть у межах 20-30% від сьогоднішньої вартості.
Ціни на борщовий набір зросли торік, оскільки було недостатньо продукції, яку закладали на зберігання, а саме: картопля, морква, буряк, капуста, цибуля. Аграрії намагались продати овочі одразу з поля, а те, що можна було зберігати, воно піднялось у ціні і така тенденція буде до моменту отримання нового врожаю, коли почнуть з'являтись овочі з відкритого ґрунту. Але поки що овочі не будуть дешевшати.
Втім, голова Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі зазначив, що на внутрішньому ринку є всі передумови для зниження цін на молоко, зокрема, за рахунок різних акцій і знижок. За допомогою цього продавці спробують "розігріти" попит.
Експерти також попереджають, що в Україні може подорожчати цукор. Зазвичай це відбувається протягом січня-липня. В Україні відпускні ціни на цукор із заводу із заводу коливаються в межах 24,60–25,30 грн/кг. Однак ближче до літа ціни можуть дійти до 27-28 грн/кг.