Видання РБК опитало декількох експертів з економіки щодо курс долара до гривні на кінець 2025 року
За 2025 рік долар може здорожчати ще на декілька гривень - до 46 грн. Про такий варіант кажуть експерти Олександр Паращій, Олег Устенко та аналітики ICU. Проте існує вірогідність, що курс практично не зміниться. Про це Інформатор пише з посиланням на РБК.
Аналітики інвестиційної групи ICU зазначають, що поточні дії НБУ показують, що регулятор вважає курс трошки вище за 41,5 грн/дол. цілком комфортним і докладає зусиль для стримання подальшого ослаблення через більші інтервенції. Поточний прогноз курсу від аналітиків ICU на кінець року - 45,7 грн/дол.
Там виключають, що гривня здешевшає на 10% відносно американської валюти протягом року. Аналітики ICU вважають, що НБУ буде тримати ситуацію на ринку стабільною, якщо не відбудяться раптові сплески купівлі валюти.
Економіст і колишній радник президента України Олег Устенко зазначає, що за базовим сценарієм можна очікувати до кінця 2025-го курс на рівні близько 45 грн за 1 дол., а тиск на курс не перевищить 5% від поточного рівня. Одним з гарантів стабільного курсу гривні є золотовалютні резерви НБУ, які зараз складають близько 40 млрд дол.
"У нас зберігається високий торгівельний дефіцит. Ми експортуємо набагато менше, ніж імпортуємо. Цей дефіцит наразі перекривається за рахунок коштів, які ми отримуємо з різних програм від наших партнерів. Очікується, що в цьому році сума фінансування від Європейського Союзу складатиме близько 30 мільярдів доларів. Цього, звичайно, вистачає для того, щоб перекривати цей торгівельний дефіцит або навіть дефіцит поточних рахунків", - підкреслює Олег Устенко. Втім, залежність від зовнішнього фінансування створює додатковий тиск на гривню.
Коливання долара в діапазоні 45-46 грн очікує керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій. За його словами, така девальвація може бути обумовлена надлишковим попитом на долар, який не буде повністю покриватися інтервенціями НБУ, а також невизначеністю із зовнішньою допомогою.
Олександр Паращій наголошує, що в умовах великої невизначеності дуже важко передбачити, коли саме ціна долара почне зростати в Україні. Він каже, що це може відбутися за кілька місяців або й тижнів. Проте Паращій підкреслює, що традиційно періодом підвищеної волатильності для гривні є осінь.
Начальник департаменту казначейства "Глобус Банку" Тарас Лєсовий зазначає, що до кінця березня курс коливатиметься на міжбанку та на готівковому ринку на рівні 41,4 - 42 гривні за долар. Такі ж показники з великою вірогідністю збережуться і у перші дні квітня.
На думку голови правління "Глобус Банку" Сергія Мамедова, у другому кварталі 2025 року (у квітні - червні) коридор валютних змін офіційного курсу складе в середньому 41,8-42,8 грн/дол. Монетарні заходи НБУ, що впливають на "міцність" гривні, знизять попит на валюту, а відтак Нацбанк може скоротити обсяг валютних інтервенцій для підтримки балансу між попитом і пропозицією.
"Можемо дещо заспокоїти громадян: наразі відсутні причини, які б могли змусити їх стрімголов бігти й скуповувати долари чи євро. Не забуваймо, що НБУ, як основний гравець на валютному ринку, проводить досить зважену та ефективну політику, і в разі потреби готовий оперативно втрутитися, вжити необхідних заходів, що унеможливлять будь-які стрімкі та негативні явища", - підкреслив Мамедов.