Ми на власні очі будемо спостерігати за кінцем найпотужнішої, найбагатшої і найрозвиненішої недержавної організації України – УПЦ московського патріархату
19 жовтня Верховна Рада 267 голосами проголосувала в першому читанні за урядовий законопроєкт №8371 про заборону релігійних організацій, пов'язаних із рф. Відомий волонтер протоієрей УПЦ МП Андрій Пінчук, відсторонений від служіння за свою критику Кирила Гундяєва, пропонує розібратися, що і для кого це означає. Далі - його текст.
Слід зауважити, що з усіх запропонованих релігійних законопроєктів, цей – найкращий і найякісніший. Його підготовкою займалася Державна служба з етнополітики і свободи совісті - ДЕСС (своєрідне міністерство релігій). Головна ідея законопроєкту – це заборона на існування і діяльність в Україні тих релігійних організацій, які афільовані з іншими релігійними організаціями, центр управління яких знаходиться в країні – агресорі. Тобто, в росії. В законопроєкті не прописуються, про які церкви йде мова. Але всім зрозуміло, що мова, перш за все, йде про Українську Православну Церкву московського патріархату (юридична назва - УПЦ). Також в законопроєкті прописано, яким чином і хто буде встановлювати цей порочний зв’язок і підпорядкування українських церков з церквами в росії.
ДЕСС (міністерство релігій) залучає експертів-релігієзнавців і проводить релігієзнавчу експертизу на виявлення зв’язку української церкви з російською. Припустимо, ДЕСС знайшла якусь церкву, яка підпорядкована церкві в росії. Тоді ДЕСС виписує цій церкві припис, де вказує на ті норми в статуті або в інших документах, які церква має змінити, щоб зруйнувати зв’язок з церквою в країні-агресорі.
Церковні організації дуже децентралізовані. Тож ДЕСС буде виписувати приписи всім всеукраїнським і єпархіальним (обласним) управлінням такої церкви. Такий зв’язок (статутний і канонічний) вже встановлений між УПЦ і РПЦ. Тож в УПЦ такі приписи будуть надані київській митрополії та всім єпархіальним управлінням, яких біля 50.
Наприклад, релігійна організація (митрополія, єпархія) вирішила послухати ДЕСС і все змінила, порвала всі зв’язки з РПЦ, про що відправляє у ДЕСС звіт. Тоді «міністерство релігій» закриває справу, а церква починає вважатися такою, що має право на існування в Україні, бо вона не представляє загрози для національної безпеки держави. Прогнозую, що УПЦ на це не піде. Бо, якщо б хотіла, вже давно б це зробила. УПЦ піде іншим шляхом, шляхом створення картинки гонінь на релігійному ґрунті.
Припустимо, релігійна організація не стала щось робити. Саме таку поведінку експерти зараз очікують від всього керівництва УПЦ. Тоді ДЕСС буде подавати до суду і рішенням суду на основі прийнятого закону закривати кожну юридичну особу окремо: спочатку київську митрополію УПЦ, потім всі 50 єпархіальних (обласних) управлінь УПЦ.
Що буде відбуватися зі звичайними храмами в містах і селах? Все просто. Обов’язок ліквідувати ці храми в кожній області буде покладений на облдержадміністрації, в структурі яких завжди працювали відділи по роботі з релігійними організаціями. На підставі все тієї ж експертизи ці відділи і будуть готувати спочатку приписи. На такі приписи парафії зможуть реагувати кількома способами:
Ті, хто обрав останній варіант і чекав манни, замість неї дочекається позовні заяви проти кожного конкретного храму. Впевнений, що позовні заяви всі будуть виграватися позивачами, тобто – облдержадміністраціями. Бо суди просто будуть виконувати пряму норму закону. На неокупованій території України знаходиться приблизно 6000 храмів і монастирів УПЦ. Всі вони і будуть судами позбавлені своєї реєстрації. Храм чи монастир, який через своє єпархіальне управління пов’язаний з РПЦ та судом позбавлений державної реєстрації, моментально отримає додаткові бонуси до цього рішення суду:
Що робитимуть надалі лікарні, поліклініки, учбові заклади, музейні комплекси, обласні, сільські, селищні і міські ради з тим церковним майном, яке вони отримають? Скоріш за все, на правах оренди вони передадуть це майно українській церкві – Православній Церкві України (ПЦУ), яка була відновлена в Україні константинопольським патріархом Варфоломієм у 2018 році. Найближчим часом ми на власні очі будемо спостерігати за кінцем найпотужнішої, найбагатшої і найрозвиненішої недержавної організації України – УПЦ (УПЦ московського патріархату).
Виконання цього закону буде дуже болісним. Бо це торкнеться не тільки будівель і землі. Перш за все, виконання цього закону торкнеться сотень тисяч людських душ. Деякі з них дуже отруєні проросійською та антиукраїнською пропагандою. Але серед цього болота є багато острівків справжнього духовного і євангельського життя та добрих справ на користь переселенців, ЗСУ та інших нужденних. І провина таких церковних громад буде лише в тому, що ними керують купка митрополитів, які продалися Кирилу Гундяєву і кремлю.
Період церковної руїни, яку 30 років сіяли в Україні такі найвищі проросійсько налаштовані священнослужителі УПЦ, добігає свого кінця.
Протоієрей УПЦ Андрій Пінчук
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.