Довічний статус політично значущої особи: на кого поширюється та що означає

Читать на русском

Нардепи підтримали закон, який повертає довічний статус політично значущих осіб

Читать на русском
Рада проголосувала за  пожиттєвий фінансовий моніторинг політично значущих осіб
Рада проголосувала за пожиттєвий фінансовий моніторинг політично значущих осіб

Нардепи підтримали закон, який повертає довічний статус політично значущих осіб

Верховній Рада 17 жовтня проголосувала за повернення довічного статусу політично значущих осіб  (Politically Exposed Persons, РЕР) топпосадовцям, їхнім родичам та бізнес-партнерам. Такою була вимога ЄС та МВФ для початку перемовин про вступ України до ЄС. Що означає цей статус і чому ЄС вимагає цього від України?

Хто з топпосадовців вважається РЕР

У законі вказано, що політично значущими особами є фізособи, які виконують «визначні публічні функції». Це:

  • Президент, прем’єр-міністр, члени Кабміну та їхні заступники.
  • Керівники та заступники постійно діючого допоміжного органу, утвореного президентом (зараз – Офіс президента) та Держуправління справами.
  • Держслужбовці, керівники апаратів держорганів, що не є держслужбовцями, посади яких належать до категорії «А».
  • Секретар та заступники секретаря РНБО.
  • Народні депутати.
  • Голова та члени правління НБУ, члени Ради НБУ.
  • Голови та судді Конституційного Суду, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів. Члени Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
  • Генпрокурор, голови СБУ та НАЗК, директори НАБУ, ДБУ, БЕБ та їхні заступники. Керівники органів прокуратури, обласних територіальних органів СБУ, голови та судді апеляційних судів.
  • Голова та члени Нацради з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету, Рахункової палати, ЦВК та інших державних колегіальних органів.
  • Посли.
  • Вищі військові посади.
  • Керівники адміністративних, управлінських чи наглядових органів державних та казенних підприємств або компаній із часткою держави понад 50%.
  • Члени керівних органів політичних партій.

Також статус РЕР отримують їхні найближчі родичі – батьки, чоловік/дружина, діти (зокрема усиновлені), зять/невістка. Ще одна категорія – повʼязані особи, які мають спільне з РЕР (або створене задля його вигоди) бенефіціарне володіння юридичною особою, трастом тощо, а також які мають будь-які інші тісні ділові зв’язки з РЕР.

Як статус PEP впливає на життя людини

Після появи статусу РЕР в українському законодавстві посадовці почали стикатися з проблемами з обслуговуванням у банках. Фінустанови можуть або затримувати операції або ж взагалі відмовляти в обслуговуванні чи навіть блокувати рахунки. У побутових питаннях із цим цілком можна жити, якщо мати «запасний варіант» (наприклад, кілька карток), але людям, які займаються бізнесом, дійсно стане значно складніше.

Втім, в оновленому законі є низка запобіжників. Наприклад, у документі є норма, що посилений моніторинг застосовується до особи лише впродовж першого року після звільнення з посади. Далі, якщо банк не бачить ризиків, повʼязаних із РЕР, така людина має обслуговуватися як звичайний клієнт.

Також закон передбачає, що у разі неправомірної відмови в обслуговуванні на банк можна подати скаргу. У випадку підтвердження порушення Нацбанк зобовʼязаний накласти штраф: до 1,7 млн грн до небанківських фінансових установ та до 10 млн грн до банків, повідомив у Facebook голова НБУ Андрій Пишний.

Ще одна структура, яка може особливо цікавитися операціями PEP, – Держфінмоніторинг. Ця установа може отримувати від банків інформацію про транзакції понад 400 000, якщо вони відповідають ще хоча б одному критерію ризиковості. Статус PEP може вважатися таким критерієм. Далі – передача інформації правоохоронцям, у разі якщо Держфінмоніторинг вважає певні операції підозрілими.

Чому ЄС та МВФ вимагали жорсткого закону про PEP

Ключова позиція у вимогах ЄС та МВФ стосується пункту про відповідність українського законодавства стандартам FATF - Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей.

Теоретично уряд або нардепи могли запропонувати партнерам помʼякшити умови щодо PEP, але в Україні немає значного прогресу в антикорупційній реформі.

Відновлення довічного статусу PEP співпало з ще одним нововведенням: з 2024-го українські банки почнуть обмінюватися з європейським колегами інформацією про операції своїх клієнтів. Це стосується й податкової служби. Раніше такого обміну не було. Це може суттєво ускладнити життя українцям, які хочуть відкрити рахунки чи мати активи в Європі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.