Сергій Кірієнко – від «кіндер-сюрприза» до ідеолога знищення України. Хто він?

Цікавий факт - в 1984 році Кирієнко служив в ППО під Миколаєвом в Україні

Сергій Кірієнко – від «кіндер-сюрприза» до ідеолога знищення України. Хто він?
Кирієнко вважають одним із ймовірних наступників путіна

Сергій Кирієнко є "головним ідеологом" знищення енергетичної інфраструктури України. По роботі в «Росатомі» він добре розуміється у сфері енергетики. Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов. Крім того, Кирієнко вважають одним із ймовірних наступників путіна. Далі - історія життя Кирієнко і факти, які красномовно його характеризують.

 Управлінській «дар» – завжди бути при владі

Сергію Кирієнко, сірому кардиналу в адміністрації президента путіна, цього року виповнилося 60 років. Мабуть, у жодного з державних діячів  росії не траплялося таких поворотів долі, як в житті Кирієнка. Надія президента Єльцина і соратник Нємцова з лідерів демократів перетворився в куратора всього політичного життя авторитарної росії і окупованої частини України. Демонстративна участь вчорашнього ліберала у війні лише посилило чутки про президентські амбіції Кирієнко. Якщо так, то чому саме він? Скоріше відповідь є. У Кирієнка - управлінській «дар» бути у будь-які часи у влади. Який в народі називається простіше. Пристосуванець. 

Батько Кирієнка – один з перших політтехнологів росії

Сергій Владиленович народився в абхазькому місті Сухумі. Кирієнко – це його прізвище по матері. До 10 років він був на прізвищі батька – Владилена Ізраїтеля. Колеги батька вважали його обдарованою людиною. Він захистив кандидатську в МГУ. Зробити блискучу кар'єру йому заважав у радянські часи тільки 5-й пункт. У роки перебудови професор Ізраїтель одним з перших в росії став розробляти політичні технології виборів і створив дві оригінальні «стратегії проведення виборів в країні перехідного періоду». На початку 90-х під його керівництвом успішно працювали дві піарівські контори – «Прагма» і «Діло».

«Кіндер-сюрприз» і глава «дефолтного уряду»

В 1998 році президент Борис Єльцин призначив Сергія Кирієнко виконуючим обов’язки голови уряду. Це було настільки неочікувано, що до нього надовго прилипло прізвисько «кіндер-сюрприз». В своїй книзі «Президентський марафон» Єльцин так згадує про ті часи.

«Я йшов до його кандидатури методом виключення. Але тепер ясно бачу: не даремно він з самого початку здавався найбільш перспективним. Це буде неочікуване призначення. Сергій приїхав з Нижнього Новгорода разом з Борисом Нємцовим. Вони друзі. В розмові з Сергієм мене вразив стиль його мислення – рівний, жорсткий, абсолютно послідовний. Дуже чіпкий і послідовний розум. Гранична коректність, відсутність емоцій. Витримка у всьому… Це інше покоління, інша кісточка, менеджер, директор, молодий управляючий. В силу своєї молодості не буде боятися ніяких зіткнень, ніякий неприємних наслідків. Справжній технократичний прем’єр! Те, що треба зараз країні…», - згадував Єльцин.

Через три місяці після призначення Борис Миколайович був вимушений відправити прем’єра у відставку. 17 серпня 1998 року було оголошено про девальвацію рубля і 90-денному дефолті росії по зовнішнім обов’язкам. Завдяки цьому Кирієнко увійшов в історію як глава «дефолтного уряду».

Нємцов про Кирієнка – «людина-комп’ютер»

Сергія Кирієнка до Москви у 1997 році привіз щойно призначений перший віце-прем’єр Борис Нємцов, колишній губернатор Нижегородської області. Він, відразу після свого призначення, зізнався, що Борис Єльцин дозволив йому запросити в Москву не більш десяти своїх людей. Одним з них був якраз глава нижегородської компанії «НОРСИ-ойл» Сергій Кирієнко.

В своїй книзі «Провінціал в Москві», 1999 рік, Борис Нємцов так писав про Кирієнка:

«Кирієнко – людина-комп’ютер. Який розраховує, досить непогано, будь які варіанти розвитку подій. І тому він був непоганим бізнесменом. Є люди, йому дуже віддані. Їх небагато, тих, хто йде з ним по життю. Але він – і в цьому якраз його визначення «людина-комп’ютер» міститься – не гає часу на спілкування з людьми, які йому сьогодні не потрібні. Це погано, я вважаю. Це насправді йому шкодить, тому що в політиці ціняться «теплі» люди. Люди, які випромінюють позитивні імпульси, а не тільки холодний розрахунок. Він ідеологічно безумовно правильний, з ним можна мати справу, і я з ним маю справу, але ось цей холод, який йде від «комп’ютера», все рівно для багатьох людей дуже незрозумілий. Мабуть, якраз це і є те, що називається «самими молодими реформаторами»? І справа навіть не у віці», - писав Борис Немцов.

11 років очолював «Росатом». Нємцов його підтримував 

Говорячи про перехід у 2005 році Сергія Кирієнко в Федеральне агентство з атомної енергії, Нємцов заявив, що Кирієнко давно хотів перейти на роботу «одночасно управлінську і одночасно господарську».

«Задача Сергія Кирієнка на посту глави Росатому – зберегти найважливіший сектор атомної промисловості росії. Справа в тому, що Росатом – це єдино відомство в росії, яке займається господарською діяльністю. В принципі, це корупційно небезпечна справа. І задача будь якої людини, яка очолює це відомство, зробити його роботу прозорою. Це важке завдання, але я вважаю, що досвід, який у Кирієнко є, достатній для того, щоб з ним впоратися. Якщо, звичайно, йому не будуть заважати», - казав Борис Нємцов

Кирієнко віддав команду знищити меморіал пам'яті Бориса Нємцова

Команду знищити меморіал пам’яті Бориса Нємцова в Москві віддав перший зам глави АП президента рф Сергій Кирієнко, який зобов’язаний вбитому політику своєю кар’єрою. Про це написав екс-віце-прем’єр Альфред Кох.

«Справа в тому, що Кирієнко всією (!) своєю кар’єрою зобов’язан Нємцову. Почалося все з того, що в 90-ті роки нижегородський губернатор Немцов розмістив в банку, яким керував колишній комсомольський діяч Кирієнко, бюджет області. Далі – більше. Боря за два дня (!) вмовив мене призначити Кирієнка директором НОРСИ (нафтопереробний завод в Нижегородській області)….Нємцов кричав, просив, погрожував піти до Єльцина. Я (був гріх) – здався. Потім, менш ніж через рік по протекції Нємцова Кирієнко став замміністра, а потім – і міністром палива і енергетики росії….Тепер він знищує пам’ять про свого благодійника. Правий був Боря – не правий, не мені судити. Але якби не він – то ніякого «кіндер сюрприза» і близько в Москві не було б. Почекайте, ця гнида ще й марш пам’яті Нємцова заборонить. Ох, казав я: «Змію ти пригрів, Боря…», - написав в 2017 році Альфред Кох на своїй сторінці у Фейсбуку. 

Особисто провів церемонію нагороди вбивць Бориса Немцова

Наприкінці вересня 2020 року в Кремлі нагородили орденами чергову групу кращих людей росії. В нагородженні немає нічого нового, якби не ім’я того, хто проводив церемонію – Сергій Кирієнко. Про це написав Віктор Шендерович. Що його так вразило?

"В їх числі на цей раз були – депутат Держдуми росії Адам Делимханов и сенатор Сулейман Геремєєв. Депутат Делимханов має в Чечні прізвисько «Кат», а по даним Інтерполу, чотири роки знаходився у розшуку за вбивство Сулима Ямадаєва. Сенатор Гермєєв – дядя і «дах» того самого Руслана Геремєєва, якого вже п’ять років все ніяк не можуть допитати по справі про вбивство Нємцова. В нагородженні такого роду господ в Кремлі немає нічого нового, і я б не звернув уваги на цей сюжет, якби не ім’я того, хто проводив церемонію – Сергій Кирієнко. Немцов вважав його своїм другом і соратником»", - написав він.

В коментарях до цього допису у Фейсбуці додали, що Кирієнко зрадив не друга, але колишнього покровителя.

«І, скажемо старомодно – благодійника. Що, можливо, ще гірше», - зауважили в коментарях.

Від господаря «Росатома» до «господаря» Донбасу

Восени 2016 року Кирієнко зайняв пост першого заступника керівника АП росії. Начебто путін зацінив, як в першій половині 2000-х Кирієнко вдалося впоратися з впливовими регіональними баронами, писали ЗМІ.

На виборах 2018 року, підготовка і проведення яких входили у сферу відповідальності Кирієнко, путін отримав 76,7% голосів, а явка виявилася рекордно високою. Потім Кирієнко було доручено курирувати розробку поправок до конституції росії і загальноросійське голосування по них, яке відбулося у 2020 році. У жовтні того ж року ЄС і Великобританія ввели санкції проти Кирієнко у зв’язку з отруєнням опозиціонера Олексія Навального. В березні 2021 року перший зам глави АП попав під санкції США, а в березні 2022 року – під японські, пов’язані з бойовими діями в Україні.

В кінці квітня 2022 року стало відомо, що у доповнення до кураторства внутрішньої політики Кирієнко був призначений куратором відносин з ДНР і ЛНР. В липні він побував в Новій Каховці Херсонської області, де, начебто, став жертвою ракетного удару по ГЕС. Саме Кирієнко був куратором і організатором псевдо референдумів, які пройшли на територіях ДНР, ЛНР, Запорізької і Херсонської областей.

Бачить себе наступником путіна

Начальник Головного управління розвідки України Кирило Буданов вважає, що в росії бачить себе наступником місцевого диктатора володимира путіна той, хто зараз допомагає йому здійснювати спроби анексії територій України – перший заступник керівника Адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко. 

Припущення Кирила Буданова щодо сина секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева - Дмитра Патрушева, міністра сільського господарства РФ, "то його хоче бачити президентом перш за все його батько", - каже головний розвідник країни.

"Чи є в Патрушева шанси? Гіпотетично є. Але він там не один. Бачить себе у кріслі Кирієнко. Він бачить якраз себе наступником при такому більш-менш мирному трансфері влади", – сказав Буданов.

Керівник ГУР вважає, що в політичній "еліті" РФ "ніхто не був радий" спробі анексії нових захоплених українських земель.

"Я не можу вам сказати, що там всі ідіоти – це не так. Це катастрофа для них, вони це чудово знають. Вони ще більше зрозуміли, що це кінець. Це кінець і треба шукати виходи", – сказав він.

Раніше ми писали, що влаштувавши масований ракетний удар по містах України та її критично важливій інфраструктурі, путін зробив крок на зустріч тим, хто вимагав від нього більш рішучих дій. Натомість російська верхівка після цього впала у відчай, очікуючи на ще більше погіршення політичної та економічної ситуації в країні. Такий висновок випливає з анонімних висловлювань представників «російської еліти», які зібрала американська газета The Washington Post.

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube