Сенат затвердив нового посла США в НАТО: він гадки не має про нацбезпеку та зовнішню політику

Призначення Меттью Вітакера на посаду посла в НАТО стало сюрпризом для міжнародних союзників, які тепер чекають на його роль у просуванні політики Трампа щодо НАТО

Меттью Вітакер
Вітакер - дивна кандидатура на фоні напружених відносин США з Альянсом. Фото: Getty Images

Сенат США затвердив Меттью Вітакера на посаді посла країни в НАТО, що стало несподіванкою для міжнародних партнерів Вашингтона. Колишній виконувач обов’язків генерального прокурора, який не має значного досвіду в зовнішній політиці чи національній безпеці, отримав підтримку 52 сенаторів проти 45. Голосування викликало неоднозначну реакцію серед союзників США.

Призначення Вітакера пов’язують із прагненням Дональда Трампа посилити тиск на країни-члени НАТО щодо збільшення військових витрат, повідомляє видання Politico. Чинний президент неодноразово наполягав, що союзники мають виконати зобов’язання щодо фінансування оборони на рівні щонайменше 2% від ВВП. Водночас Трамп відкрито ставив під сумнів зобов’язання США перед Альянсом, зокрема принцип колективної безпеки, заявляючи, що не захищатиме тих, хто не робить фінансового внеску.

Під час слухань у Сенаті Вітакер запевнив, що США залишаються відданими Альянсу, наголосивши на "непорушності" зобов’язань Вашингтона. Однак його призначення відбувається на тлі зниження підтримки України з боку США та зростаючих побоювань щодо можливого коригування зовнішньополітичного курсу адміністрації Трампа. Американські партнери в Європі вже шукають альтернативні способи підтримки України у війні з Росією.

Реакція НАТО

У НАТО вважають, що США загрожують основам Альянсу. А зближення Вашингтона з Москвою стане великою проблемою для блоку. За даними агентства AFP, переговори Вашингтона з Москвою викликають в Альянсі страх зближення між ними.

"Рівень оптимізму, безумовно, знижується. США ще не ухвалили жодних конкретних рішень, але щодня нібито завдають чергового удару по засадах Альянсу", - цитує агентство одного з дипломатів НАТО.

В Альянсі стверджують, що тактичне поліпшення відносин між США та Росії може бути прийнятним тільки якщо це не стратегічне зрушення. Тоді, звичайно, це велика проблема, вважає інший дипломат блоку.

Сенат протестує проти рішень Трампа

Затвердження кандидатури Вітакера відбулося після затяжного протистояння в Сенаті, коли сенатор-демократ Корі Букер виступив із 25-годинною промовою, протестуючи проти рішень адміністрації Трампа. Попри затримку, голосування завершилося на користь кандидата, що робить Вітакера одним із ключових дипломатів США у складний для НАТО період.

При цьому президент США Дональд Трамп заявляв, що усвідомлює прагнення Володимира Зеленського щодо вступу України до НАТО. Втім, за словами американського лідера, цього ніколи не станеться. Трамп каже, що його український колега це усвідомлює.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube