Сенат США підтримав заборону TikTok: чи реально додаток зникне у американців та що планують робити китайці

Читать на русском

Ініціатива щодо заборони Тіктоку в США вже погоджена в Сенаті і очікує підпису президента Джо Байдена

Читать на русском
TikTok
TikTok можуть заборонити в США

Ініціатива щодо заборони Тіктоку в США вже погоджена в Сенаті і очікує підпису президента Джо Байдена

Сенат підтримав ініціативу, яка може призвести до заборони соцмережі Тікток в США. І президент Джо Байден вже заявив, що готовий підписати цей закон. Проте у самій компанії TikTok заявили, що планують у суді оскаржити законопроєкт про примусовий продаж або заборону застосунку в США.

Подробиці цього рішення пояснює Bloomberg. Йдеться про заборону китайській материнській компанії ByteDance володіти Тіктоком. Компанії наданий майже рік на продаж активів, в іншому випадку додаток може бути заборонений в США. 

У компанії боротьбу за права соцмережі назвали початком тривалого процесу. ByteDance оголосила про свій намір оскаржити це рішення в суді. Більш того, повідомляється, що плани TikTok на цей рік включали значне розширення бізнесу електронної комерції в США (зараз у США понад 170 мільйонів користувачів TikTok).

Тим часом конгресмени, які подали проєкт, зазначали, що TikTok контрольований іноземним супротивником США, тому становить загрозу національній безпеці країни. А американці розділилися стосовно того, чи відповідає рішення Сенату принципам Першої поправки про свободу слова, і чи може це стати приводом для Китаю використовувати соцмережу в пропагандистських цілях. Законодавці висловлюють стурбованість, що Пекін може використовувати додаток для втручання у вибори. Але дедлайн для продажу активу встановлено пізніше виборів у листопаді.

Повідомляється, що Пекін, ймовірно, не дозволить продаж TikTok. Уряд КНР відкрито заявив, що не бажає, щоб цінні алгоритми та дані TikTok потрапили до рук американців. Проте в США вже є зацікавлені покупці компанії.

Раніше про готовність купити соцмережу заявляв екс-глава Мінфіну США Стівен Мнучін - нині голова приватної інвестиційної компанії Liberty Strategic Capital. Якщо угода відбудеться, то її оцінять не менш як у 100 млрд доларів, пише The Wall Street Journal. Але, як зазначають закордонні експерти, Китай навряд це допустить.

Нагадаємо, що Штати ведуть багаторічну боротьбу з TikTok, звинувачуючи компанію у зборі даних американських користувачів для Пекіна. Американські чиновники заявляють, що додаток використовується як засіб для поширення китайської пропаганди.

Чи можуть заблокувати TikTok в США та Україні

20 квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який в теорії передбачає можливість заборони соцмережі TikTok. Але малоймовірно, що конгресмени остаточно зможуть заборонити TikTok. У рішенні щодо документу зазначено, що сам TikTok повинен бути проданий протягом визначеного періоду (а саме впродовж дев'яти місяців - ред.). Основна умова полягає в тому, щоб компанія не була китайською. Якщо цього не відбудеться, соціальну мережу видалять з двох найпопулярніших магазинів додатків.

Проте це не означає, що американські користувачі TikTok втратять доступ до додатку (у США понад 170 мільйонів користувачів). Додаток та його доступ залишатимуться на пристроях – просто оновлення або завантаження нових версій буде неможливим. З іншого боку, блокування можна легко обійти завдяки сервісам, таким як TapTap або подібним, які дозволяють завантажувати додатки безпосередньо на пристрій, навіть якщо їх немає в офіційних магазинах. Заборонити доступ до будь-якого додатка в наявних умовах просто неможливо.

На початку квітня голова Комітету ВРУ зі свободи слова Ярослав Юрчишин в одному з інтерв'ю заявив, що санкції щодо TikTok в Україні можуть ввести, якщо, наприклад, це зроблять США. Він пояснив, що в Україні є така підстава для санкцій: якщо їх вводять в країні-партнері, то ми теж. Нардеп тоді наголосив, що тут все дуже непросто, проте це може стати ще одним козирем в переговорах не лише з TikTok, а й з Telegram, якщо Штати підуть на такий гострий крок.

Зазначається, що через Telegram Росія активно поширює свої ІПСО та пропагандистські інформаційні кампанії. Та з іншого боку саме телеграм є головним альтернативним джерелом інформації для українців. І деякі вбачають в усьому цьому спробу наступу на свободу слова. 

Водночас Центр протидії інформації (ЦПД) при Раді безпеки та оборони (РНБО) заявив, що блокуватиме "сумнівні" акаунти в TikTok. І навіть оприлюднили список акаунтів, які не варто дивитися. Станом на 19 квітня в Україні вже заблоковано 200 YouTube-каналів та 24 акаунти у TikTok.

Тепер законопроєкт повинен підписати президент Джозеф Байден. Ця спроба конгресменів заборонити TikTok в США виглядає значно серйозніше, ніж попередня – на відміну від того разу, коли навіть не ухвалили відповідний документ, зараз можливу заборону соцмережі прив'язали до санкцій проти Ірану та Росії, а також до конфіскації активів РФ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.