Заборона TikTok в Україні: чи заблокують соцмережу, що про це каже влада та головні фейки

Читать на русском

Нардепи назвали дві причини для блокування TikTok в Україні, і одна з них - якщо відповідне рішення приймуть у США, але не все так просто

Читать на русском
TikTok
Українці обговорюють можливе блокування TikTok

Нардепи назвали дві причини для блокування TikTok в Україні, і одна з них - якщо відповідне рішення приймуть у США, але не все так просто

В Україні вже декілька тижнів триває бурхливе обговорення ймовірного блокування популярної соцмережі TikTok на території нашої держави. Нова хвиля розмов здійнялася після того, як 20 квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який в теорії передбачає можливість заборони цієї соцмережі. Як не дивно, в мережі вже поширилося багато фейків на цю тему. Інформатор розібрався, чи справді можуть заборонити TikTok в Україні, і чи держава зробила якісь кроки назустріч такому рішенню.

Що говорять нардепи про заборону TikTok

Так, на початку квітня голова Комітету ВРУ зі свободи слова Ярослав Юрчишин в одному з інтерв'ю заявив, що санкції щодо TikTok в Україні можуть ввести, якщо, наприклад, це зроблять США. Він пояснив, що в Україні є така підстава для санкцій: якщо їх вводять в країні-партнері, то ми теж. Нардеп тоді наголосив, що тут все дуже непросто, проте це може стати ще одним козирем в переговорах не лише з TikTok, а й з Telegram, якщо Штати підуть на такий гострий крок.

"Про що, власне, кажуть Штати? Про те, що невідомо, як збираються, невідомо як обробляються, невідомо для чого використовуються персональні дані. Вони розуміють, що в постінформаційну добу це ключовий ресурс, ключовий актив людини. І якщо його використовувати не в правовому полі, то в кінцевому варіанті страждає не лише людина, а й держава в цілому. Тому історія розвивається, попри досить високі стандарти свободи слова в США", - розповів Юрчишин.

Також, за його словами, причиною для блокування буде та ситуація, якщо соцмережа й надалі не реагуватиме на випадки російської пропаганди, і продовжить її поширення. Україна вже має досвід блокування соцмереж, тому це не стане проблемою.

А 25 березня 2024 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11115 про регулювання діяльності соцмереж, який уже прозвали законопроєктом про заборону Telegram. Один з авторів законопроєкту, нардеп Княжицький, пояснив, що законопроєкт не спрямований конкретно проти Telegram: під поняттям "платформа загального доступу до інформації" маються на увазі Telegram, TikTok та інші мережі поза Євросоюзом (тобто ті, які не дотримуються норм європейського законодавства). Тож якщо законопроєкт набуде чинності, то, згідно зі словами Княжицького, теоретично всі його пункти мають стосуватися й TikTok.

Варто наголосити, що додаток TikTok, розроблений китайською компанією ByteDance, повністю заборонений лише в Афганістані, Індії, Ірані, Непалі та КНДР. Однак багато західних країн через побоювання, що додаток здійснює збір та передачу особистих даних, запровадили часткову заборону на його використання, переважно для держслужбовців.

Яка дезінформація про заборону TikTok з'явилася в мережі?

Інформацією про можливе блокування популярної соцмережі незадоволені багато українців. Особливо ті, які активно ведуть свої сторінки в TikTok. Дехто з так званих блогерів на свою аудиторію висловив свою думку щодо причин заборони соцмережі.

Зокрема, практично всі "причини блокування" крутяться навколо чутливої теми - військовослужбовців. Нібито "влада боїться соцмережі, бо військові викладають багато правди", "військові розповідають про безлад, який чинить наша влада, ось чого вони (депутати) бояться".

@shmanovs_family ⚠️ Увага ⚠️ TIK TOK блокируют в УКРАЇНІ офіційно ‼️ #tiktok #ukraine #блок #влада #україна #власть #рада #тікток #заборона #увага ♬ оригінальний звук - shmanovs_family

Чи справді це так?

Насправді конкретних дій щодо заборони TikTok в Україні наразі немає - ця тема розвивається поки на рівні розмов. Водночас Центр протидії інформації (ЦПД) при Раді безпеки та оборони (РНБО) заявив, що блокуватиме "сумнівні" акаунти в TikTok. Там оприлюднили список акаунтів, які не варто дивитися:

TikTok 1

TikTok 2

Заступниця голови ЦПД Аліна Бондарчук повідомляла, що якщо контент з заблокованих акаунтів буде зявлятися на інших сторінках, то вони також будуть блокуватися. Цей процес буде автоматичним.

Сам TikTok теж заблокував частину облікових записів, що поширювали російську дезінформацію у соцмережі. Загалом під блокування потрапили 24 акаунти, зокрема:

  • антивакцинатор Остап Стахів;
  • народний депутат Олександр Дубінський, якому також оголосили підозру в держзраді;
  • проросійський блогер Анатолій Шарій, проти якого теж відкрили справу про держзраду;
  • блогер Мирослав Олешко.

Це рішення прокоментував голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Він наголосив, що серед облікових записів - "дійсно великі" сторінки з сотнями тисяч підписників.

Кейс CapCut

Говорячи про заборону TikTok в Україні варто згадати популярний відеоредактор CapCut, який наразі заблокований в Україні. Проблеми із CapCut виникли на початку повномасштабної війни в Україні. У мережі стала поширюватися інформація про те, що програма створена російським розробником. Як наслідок - українські користувачі почали масово скаржитися на нього. В результаті розробник заблокував свою програму в Україні, щоб не знижувати свій рейтинг.

Насправді програма створена китайським розробником ByteDance Pte. Ltd. Тобто, тим самим, який створив TikTok, і фактично ця соцмережа самостійно заблокувала доступ до своєї програми українцям.

Блокування TikTok у США: що насправді означає схвалений законопроєкт

Так, палата представників Конгресу США 20 квітня схвалила законопроєкт, який в теорії передбачає можливість заборони популярної соціальної мережі TikTok у Сполучених Штатах. Документ, автором якого є спікер Палати представників Майк Джонсон, передбачає надання китайській компанії ByteDance, власнику TikTok, строк у 9 місяців для продажу соцмережі в США. В іншому випадку додаток TikTok буде заборонено завантажувати в американських магазинах застосунків.

Тепер законопроєкт повинен підтримати Сенат США, після цього - підписати президент Джозеф Байден. Спроба заборонити соцмережу серйозна - можливу заборону TikTok прив'язали до санкцій проти Ірану та Росії, а також до конфіскації активів РФ.

Проте чи вдасться конгресменам остаточно заборонити TikTok? Насправді малоймовірно. У рішенні щодо документа сказано, що сам TikTok повинні продати протягом визначеного проміжку часу. Головна умова - компанія не повинна бути китайською. У випадку, якщо це не буде зроблено, соцмережу видалять з двох найпопулярніших магазинів додатків.

Проте це не означає, що американські користувачі TikTok втратять до нього доступ. Додаток та доступ до нього будуть й далі перебувати на телефонах - просто їх буде неможливо оновити, або завантажити новий. З іншого боку, це доволі легко обходиться завантаженням сервісу TapTap або подібного, який дозволяє завантажувати на пристрій додатки, яких немає в офіційних магазинах. Повністю заборонити доступ до будь-якого додатка в існуючих умовах просто неможливо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.