Саміт НАТО, допомога G7, легалізація медичного канабісу, та вбивство російського військового злочинця: події тижня

Читать на русском

G7 оголосило про план підтримки України, «вагнерівці» прибувають до Білорусі, а Паші-Мерседесу загрожує ув’язнення - ці та інші найбільш резонансні новини тижня, що минув, від Інформатор-Україна

Читать на русском
Головні новини
Підбірка головних подій, які відбулися з 10 по 16 липня 2023 року

G7 оголосило про план підтримки України, «вагнерівці» прибувають до Білорусі, а Паші-Мерседесу загрожує ув’язнення - ці та інші найбільш резонансні новини тижня, що минув, від Інформатор-Україна

Цього тижня увага світової громадськості була прикута до саміту НАТО та тим гарантіям, які отримала Україна від G7. На цьому тлі були інші важливі події: світ задумався, чи діє український Моссад, адже виявилося, що  російські кати можуть гинути прямо на ранковій пробіжці. Митрополит Павло Лебідь (Паша-Мерседес) можуть ув'язнити у СІЗО. А президент Болгарії потрапив у скандал через ретрансляцію проросійських наративів.

Інформатор зібрав основні події за тиждень з 10 по 16 липня.

Понеділок, 10 липня: ката України застрелили під час пробіжки

Понеділок став останнім днем життя для заступника начальника міського відділу з мобілізаційної роботи Станіслава Ржицького. Невідомий застрелив його під час пробіжки в російському Краснодарі біля спорткомплексу «Олімп». У нього вистрілили чотири рази, поки «швидка» приїхала, він віддав душу чортам.

Воєнний злочинець Ржицький був капітаном 2-го рангу й командиром підводного човна «Краснодар». Є докази, що він запускав «Калібри»цивільних у Вінниці 14 липня 2022 року — теракту, унаслідок якого загинуло 27 людей, у тому числі діти. Ще 202 людей окупанти поранили, а восьмеро внаслідок теракту — пропали безвісти. Українське ГУР підтвердило, що відповідальність за злочин лежить саме на Ржицькому.

Станіслав Ржицький
Станіслава Ржицького ліквідували під час ранкової пробіжки. Фото з соцмереж

Росіяни заявили, що одразу спіймали чоловіка, який зробив цей акт справедливості. Ним, за словами окупантів, був Сергій Денисенко, який раніше очолював Федерацію Карате України й був родом із Сум. У суді він визнав свою провину, заявив, що зробив це з власних мотивів і запевнив, що не причетний до українських спецслужб. ГУР України підтвердило його слова, тож наразі невідомо, чи є конкретно цей випадок операцією українського аналогу Моссаду, але відомо, що ми переймаємо досвід ізраїльських спецслужб.

Вівторок, 11 липня: Україну не запросили в НАТО

У вівторок багато українців були розчаровані, бо очікували, що трапиться диво й нас запросять до Північноатлантичного альянсу. Керівники найвпливовіших держав блоку все ж вирішили обмежитися в комюніке самміту загальними деклараціями про те, що «Україна буде в НАТО».

«Ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до альянсу, коли союзники погодяться і умови будуть виконані», — обіцяють союзники в документі.

Перший день
Від першого дня саміту очікували більшого. Фото з відкритих джерел

Позиція НАТО, про яку не раз попереджали союзники, викликала в української делегації критику за двозначність, а президент Зеленський на мітингу у Вільнюсі заявив, що хотів побачити «сильний альянс». Коли ж пристрасті вляглися, була озвучена більш виважена оцінка самміту. Україні скасували ПДЧ, заявили про створення коаліції F-16, а союзники пообіцяли багато допомоги, у тому числі далекобійні ракети та системи Patriot.

Середа, 12 липня: допомога від G7

Не менш важливою подією, ніж саміт НАТО у Вільнюсі стала зустріч G7 на полях саміту. Країни «Великої сімки» — США, Канада, Японія, Великобританія, Німеччина, Франція та Італія — уклали з Україною угоду, яка має бути деталізована у двосторонніх домовленостях. Гарантії включають довготривалі зобов’язання щодо виділення озброєння, навчання вояків та надання фінансової допомоги Україні.

Саміт НАТО
Україні пообіцяли потужну підтримку. Фото: The New Yourk Times

Президент України Володимир Зеленський на своїй сторінці в соцмережі подякував усім партнерам і заявив, що Україна в майбутньому буде далі «розшивати» цю угоду. Американський президент Джо Байден запевнив, що Україна обов’язково буде в НАТО, а поки їй потрібні гарантії від Заходу. Пізніше до декларації G7 щодо гарантій безпеки для України доєдналося ще десять країн. Докладний аналіз саміту у Вільнюсі ми робили тут. Ми також писали про те, як оцінюють саміт іноземні ЗМІ.

Четвер, 13 липня: легалізація медичного канабісу

У четвер Верховна Рада проголосувала в першому читанні за легалізацію медичного канабісу. «За» проголосували 268 народних обранців, лише 17 було проти.

Закон передбачає, що в Україні дозволено використовувати для лікування препарати на основі медичного канабісу. Наразі щонайменше 2 мільйони українців потребують такі ліки для боротьби з хронічним болем, епілепсією, анорексією, посттравматичним синдромом, хвороб Альцгеймера та Паркінсона, а також багатьох інших важких захворювань, а також для лікування ПТСР. Важливо зазначити, що медичний канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тобто його не використовують для отримання наркотичного сп’яніння.

Пятниця, 14 липня: Пашу-Мерседеса можуть ув’язнити

Митрополиту УПЦ МП Павлу (Паша-Мерседес) висунули нові обвинувачення. Йому інкримінують виправдання агресії росії та заперечення існування України, що є карним злочином. Солом’янський районний суд Києва прийняв рішення про запобіжний захід: його будуть утримувати під вартою ще 30 діб, або ж випустять під заставу, розміром 33 мільйони гривень.

Павло у суді
Громадянину Павлу загрожує до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Фото: ZN.pl

Якщо його вину доведуть, громадянину Павлу загрожує до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Він від своїх заяв не відмовляється та продовжує на суді проголошувати проросійські наративи. Зокрема, Павло сказав, що не вважає росію ворогом, бо там живе його сестра, чого, мовляв, досить.

Субота, 15 липня: ПВК «Вагнер» прибуло в Білорусь

Українські прикордонники зафіксували переміщення бойовиків ПВК «Вагнер» до Білорусі. Вони проїжджають на своїй техніці окремими групами. Рух важкої бронетехніки «Вагнера» не зафіксовано.

У Білоусі для найманців ПВК «Вагнер»збудували польовий табір приблизно на 8 тисяч осіб. Проте скільки саме найманців прибуде в наметове містечко — невідомо. Вважається, що режим Лукашенко буде їх залучати до навчання своїх військових «новітнім тактикам ведення війни». Є інформація про те, що путін хоче зберегти ПВК «Вагнер» як бойову силу, але усунути від її керівництва Пригожина.

Табір для "вагнерівців"
Табір для "вагнерівців" у Білорусію. Фото з відкритих ресурсів

Неділя, 16 липня: скандал із Болгарським президентом

Президент Болгарії Румен Радев відомий своєю симпатією до путіна. Він називає війну «конфліктом» та закликає припинити озброювати ЗСУ, щоб «сприяти миру». Але нещодавно у своїх заявах він пішов ще далі, по-суті, обвинувачуючи Україну в продовженні війни.

«Хочу чітко пояснити, що Україна наполягає на веденні цієї війни. Але також має бути зрозуміло, що вся Європа оплачує рахунки. І ця війна має багато вимірів. Повторюю, це не тільки суто військовий — він має економічний, соціальний і політичний вимір. Це загроза й ризик для всієї Європи», — заявив він.

Румен Радаєв
Румен Радає каже, що "Україна наполягає на війні". Фото: БНР

У Болгарії його заяви викликали критику. Прем’єр-міністр Ніколай Дєнков заявив, що Радеєв не має власної позиції і що росія є головним винуватцем війни, тому потрібно підтримувати Україну, поки це буде потрібно, щоби путін прибрав війська.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.