Саміт міністрів G20 та війна в Україні: провідні країни світу обирають свою сторону

Індія приймає з’їзд очільників МЗС двадцяти найбільших економік світу — відносини між країнами все більше поляризуються на тлі російської агресії в Україні

Саміт міністрів G20 та війна в Україні: провідні країни світу обирають свою сторону
Ставлення до російської агресії в Україні розділила світове співтовариство

Російсько-українська війна мала стати центральною темою на зустрічі міністрів зовнішніх справ 20 провідних країн світу в Нью-Делі. Індія намагається згладити гострі кути й зосередити увагу дипломатів на більш «нейтральних» проблемах. Однак світ усе більше радикалізується і ті країни, які нещодавно користалися з переваг нейтралітету, змушені будуть обрати свою сторону.

Індія в шпагаті

В Індії з 1 по 2 березня відбувається саміт міністрів закордонних справ країн Великої двадцятки (G20). На ньому присутні державний секретар США Ентоні Блінкен, верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, міністр закордонних справ росії Сергій Лавров і голова МЗС Китаю Цінь Ган. Основною темою для обговорення мала стати російсько-українська війна, але Нью-Делі намагається уникати цього питання, аби зберігати вигоду від гарних стосунків і зі США, і з росією, повідомляє France 24.

Індія, хоч і стурбована посиленням Китаю, має економічні, безпекові та політичні звязки з росією і не хоче їх втрачати. Водночас Нью-Делі хоче й далі отримувати вигоду від торгівлі із Заходом, мати доступ до західних інвестицій.

Білборд Моді
Індії вигідно зберігати нейтральний статус, але ситуація все більш радикалізується. Фото: La Prensa Latina

Нью-Делі прагне відігравати роль «миротворця», об’єднати Велику двадцятку навколо таких питаннях, як боротьба з бідністю та зміни клімату. Але «пропетляти» не вдасться — війна в Україні витіснила інші пункти порядку денного. Тож зараз Індійські дипломати перебувають у незручному становищі після того, як минулого року відмовилися засудити вторгнення.

Західні уряди, тиснуть на Індію, натякаючи, що потрібно обирати, на чиєму боці прагне бути Нью-Делі. Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель сказав, що він упевнений, що Індія використає зустріч, щоб «змусити росію зрозуміти, що цю війну потрібно закінчити».

«Звичайно, успіх сьогоднішньої зустрічі буде вимірюватися тим, що ми зможемо зробити», — сказав він журналістам.

Китайське питання

Після року війни, яка для путіна вже стала провалом, Пекін змушений відкинути свою позірну нейтральність і все відвертіше допомагати кремлівським васалам. КНР підтримує рф економічно, дипломатично, постачає нелетальне озброєння, надає розвіддані, витрачає мільярди на проросійську пропаганду.

Але західні делегати всерйоз стурбовані тим, що Китай може планувати постачати зброю своєму російському союзнику. Саміт міністрів закордонних справ країн G20 вони планували використати, щоби перешкодити Пекіну втручатися в конфлікт.

Китайська зброя
На Заході стурбовані можливістю постачання китайського озброєння до рф. Фото: Sina

Боррель зустрінеться на полях саміту в Нью-Делі з міністром закордонних справ Китаю Цінь Ганом, де він буде шукати гарантії того, що Пекін не надаватиме підтримку військовим зусиллям росії. Але США, схоже, впевнені, що рф і КНР не готові домовлятися. Агенція Reuters на основі інформації з власних джерел повідомляє, що Сполучені Штати консультуються із союзниками щодо можливості запровадження нових санкцій проти Китаю, якщо Пекін надасть військову підтримку росії.

Блінкен сказав, що не планує зустрічатися ні з китайським, ні з російським міністрами закордонних справ на саміті G20. У держсекретаря Блінкена була зустріч із Ваном Ї у лютому на Мюнхенській конференції з безпеки. Вона закінчилася палкою суперечкою. А з Лавровим діалог неможливий за визначенням. Російський міністр не перестає звинувачувати НАТО в тому, що путін напав на Україну.

«Деструктивна політика США та їх союзників уже поставила світ на межу катастрофи», — озвучує позицію ядерного терориста путіна ця істота.

Світова криза

Провальна «спецоперація» путіна не вигідна Піднебесній, оскільки вона затягнулася. Через це відносини між Китаєм та ЄС ускладнилися, а це суперечить стратегічним планам Пекіну, який передбачає поглиблення звязків із Євросоюзом, аби «відірвати» Європу від США. На це спрямована глобальна ініціатива КНР «Один пояс — один шлях», якій було приділено десятиліття зусиль. Водночас Китай не має наміру відмовитися від підтримки свого союзника, адже на кону стоїть питання престижу та домінування в регіоні та на планеті.

Ван Ї та путін
Ван Ї запевнив, що Китай і далі залишатиметься партнером росії. Фото: Радіо Свобода

Чим далі затягується війна — тим більше зростають суперечності між країнами. На зустрічі міністрів фінансів G20, яка відбулася в Нью-Делі 25 лютого, не вдалося узгодити спільну заяву через формулювання щодо російсько-української. Засудити її відмовились Китай та рф. Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що росія своїми цинічними іграми намагається вбити клин у міжнародну спільноту.

«Минулого тижня, через рік після початку російського наступу, переважна більшість країн на Генеральній асамблеї ООН назвали цю жорстоку війну такою, якою вона є», — сказала вона в заяві.

Офіційні особи США заявили, що тривають дискусії щодо формулювань спільного комюніке. Але не можуть передбачити, чи вони досягнуть успіху, передає Associated Press.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді поскаржився на те, що дві головні цілі міжнародного порядку після закінчення Другої світової війни — запобігання конфлікту та сприяння співпраці — так і не було доглянуто. За його словами, світ зараз стоїть перед багатьма викликами.

«Досвід останніх двох років, фінансова криза, пандемія, тероризм і війни чітко показують, що глобальне управління не виконало обох своїх завдань», — сказав він.

Інформатор також розповідав про те, що США назвали представників росії на G20 співучасниками злочинів путіна проти України. Раніше ми повідомляли про те, що Індія відмовляється від російських озброєнь.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці