Саміт G20 ухвалив підсумкову декларацію: що кажуть про Україну

Читать на русском

Лідери "великої двадцятки" довго не могли прийти до консенсусу

Читать на русском
Саміт G20
Серед особливо дискусійних було й "українське питання"

Лідери "великої двадцятки" довго не могли прийти до консенсусу

В Індії проходить міжнародний саміт країн-учасниць "великої двадцятки". Представники G20 вже ухвалили підсумкову декларацію щодо засідання - згадали й про Україну. Зокрема, країни визнали "різницю поглядів" на ситуацію в нашій країни, але закликають поважати територіальну цілісність всіх країн. Крім цього також закликали відмовитися від використання ядерної зброї та відновити зернову угоду. 

Про це заявив прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді. Його цитує видання Times of India. 

Повідомляється, що сторони довго не могли дійти консенсусу щодо кількох важливих питань. Серед них була й війна в Україні. Однак врешті країни-члени "двадцятки" таки узгодили спільну декларацію.

"Завдяки нашій наполегливій роботі і за вашої підтримки щодо декларації лідерів саміту G20 у Нью-Делі консенсус є. Я оголошую про ухвалення декларації", - заявив Моді. 

Голова індійської держави подякував усім, завдяки кому прийняття документу стало можливим. Відомо, що остаточний та офіційний текст декларації буде опублікований завтра, 10 вересня, коли саміт остаточно підійде до завершення.

Втім, вже зараз в ЗМІ з'являються основні тези заяви. "Інформатор" публікує головні з них та ті, що напряму стосуються України. 

Декларація G20: про Україну і не тільки

За даними медіа, у спільній заяві "великої двадцятки" йдеться про наступне:

  • Країни визнають "різницю поглядів" та оцінок ситуації в Україні серед членів групи;
  • Лідери G20 закликають усі держави дотримуватися статуту ООН та принципів міжнародного права, включаючи територіальну цілісність та суверенітет;
  • Країни "двадцятки" відзначають вирішальне значення "мирного вирішення конфліктів" та діалогу між протиборчими сторонами;
  • G20 рішуче виступає проти будь-якого застосування будь-яких видів ядерної зброї або схожих загроз (хімічна, бактеріологічна зброя, etc);
  • Лідери G20 закликали до повного відновлення зернової угоди для забезпечення постачання продовольства та добрив як з України, так і з росії.

Серед інших тез, які прийняли в підсумковій декларації, можна виділити такі основні речі:

  • Поля саміту "двадцятки" не є ареною для вирішення глобальних геополітичних питань;
  • До складу G20 мають намір прийняти Африканський союз: це має допомогти вирішенню "глобальних проблем сучасності";
  • Країни, що розвиваються, повинні бути краще представлені в міжнародних фінансових та економічних інститутах;
  • Країни G20 зобов'язалися до 2030 року відновити 30% всіх зруйнованих екосистем;
  • Учасники "двадцятки" зобов'язалися зміцнювати глобальну продовольчу безпеку.

Підсумкова заява "великої двадцятки": що це означає для України

Якщо коротко: нічого дуже поганого, але й нічого надто доброго та обнадійливого. Як і прогнозувалося багатьма аналітиками, українське питання було, по-перше, далеко не основним, а по-друге, викликало значні розбіжності між учасниками. Російська позиція очевидна, однак такі наддержави, як Індія та Китай, явно знаходяться не на нашій стороні - хоча й не виступають прямо проти. 

Так, ніякої заяви про засудження російської агресії або ж принципового підкреслення саме української територіальної цілісності не було. До того ж, офіційний Київ так і не отримав запрошення на зустріч G20, хоча й намагався це зробити. 

За інсайдерською інформацією, яка курсує в політичних колах України, Нарендра Моді в принципі був готовий запрошувати Україну. Однак лише з умовою, що будуть досягнуті конкретні кулуарні домовленності щодо питань війни та миру, а також з умовою того, що наша позиція буде "конструктивною", тобто компромісною.

Офіційно влада в Києві повністю відкидає можливість будь-яких компромісів з агресором; до того ж, ми могли б в теорії використати майданчик G20 для якоїсь гучної заяви, критики чи демаршу. Індію, яка була зацікавлена в тому, аби саміт пройшов максимально спокійно та добре, подібна можливість не влаштовувала - тож запрошення ми не отримали. Власне, не дарма Моді окремо відмітив, що "двадцятка" не є ареною для вирішення геополітичних питань - хоча це й, м'яко кажучи, не зовсім так. 

В якості висновків можна констатувати, що Україна має майже безумовну підтримку лише в західному світі. Країни "глобального півдня" та такі великі міжнародні гравці, як КНР та Індійська республіка, хоч і не виступають прямо на боці росії, однак і явно не надто симпатизують Україні - а точніше, всьому "колективному Заходу", який стоїть за нами. Тож наші дипломати мають попереду ще багато роботи, аби схиляти ці держави на наш бік. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.