Сам собі лікар: як за симптомами визначити тип застуди

Ми навчимо вас розпізнати хворобу та полегшувати власне самопочуття в сезон свят

COVID-19, застуда, грип, вірус, хвороба, лікування, Новий рік, корисні поради, здоров'я
Грип, застуда, ГРВІ, COVID-19 та норовірус: ми навчимо вас розрізняти їх

Новорічний сезон – не привід забувати про гігієну та загрози вірусних хвороб і застуди. Ось простий посібник, який допоможе розрізнити п’ять найпоширеніших вірусів, які можуть потурбувати в холодні місяці.

Норовірус і відсидка в туалеті

Норовірус або хвороба зимової блювоти – поширений, дуже заразний і змушує хворих, гм, спорожняти своє тіло з обох кінців – з силою й часто. Це група вірусів, які викликають сильну блювоту та діарею. Спалахи зазвичай відбуваються сезонно в холодні місяці. Це захворювання харчового походження, пише IFLScience.

У вас також можуть піднятися температура, з'явитися головний біль і болі в тілі. З жалем мусимо повідомити, що ліків немає. Натомість єдине, що ви можете зробити, це зосередитися на полегшенні симптомів:

  • пийте багато рідини,
  • побільше відпочивайти,
  • їжте м’яку їжу, вона не дратуватиме шлунок.

Хороша новина полягає в тому, що це короткочасний вірус – ви, ймовірно, почуватиметеся краще протягом двох-трьох днів. Тим не менш, ви все ще заразні протягом двох тижнів після одужання. Тому переконайтеся, що ви регулярно й ретельно миєте руки. Не повертайтеся на роботу чи навчання протягом 48 годин після останнього симптому.

Грип і втрата життєвих сил

Грип – це вірусна інфекція, яка вражає ніс, горло та легені, переважно в зимові місяці. Він набагато гірше й сильніше звичайної застуди. Грип може призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Люди похилого віку, люди з ослабленою імунною системою та люди з тривалими проблемами зі здоров’ям піддаються більшому ризику. 

Симптоми грипу включають кашель, біль у горлі, нежить або закладеність носа, головні болі та відчуття втоми, лихоманку, болі в м’язах і тілі, та навіть блювоту і діарею. Грип має тенденцію з’являтися дуже раптово, налітаючи, як вантажний потяг. Натомість застуда розвивається, і це можна відстежити.

Хороша новина: щеплення від грипу існують, і статистика показує, що вони дуже ефективні. У сезони, коли віруси вакцини проти грипу схожі на циркулюючі віруси грипу, доведено, що вакцина проти грипу знижує ризик звернення до лікаря на 40–60%.

COVID-19 і втрата смаку/спотворення запахів

У той час як у деяких людей з COVID-19 симптоми незначні чи взагалі відсутні, в інших є біль у горлі, закладеність носа і кашель, нежить, лихоманка та озноб. Ви можете втратити нюх або смак, відчувати задишку або болі в тілі.

Також можливі розлад шлунка, діарея й блювота. Важливо самоізолюватися, а в магазині та громадському транспорті носити маску протягом 10 днів, щоб захистити себе та інших. Для когось цей вірсу все ще може бути смертельним!

Після того, як ваші симптоми значно зникли, і минуло принаймні п’ять днів після появи симптомів, ви можете повернутись до звичайного життя. Від COVID-19 існують ефективні вакцини, які допомагають легше перенести вірус. 

ГРВІ та нежить

Респіраторна інфекція часто залежить від вашого віку: у дорослих із хорошим здоров’ям вона зазвичай викликає легкі симптоми, як от кашель, задишка та хрипи. Однак ця ж респіраторна інфекція може спричинити потенційно небезпечний для життя бронхіоліт і пневмонію у немовлят, дорослих людей похилого віку та людей із ослабленою імунною системою.

З цієї причини немовлятам, людям похилого віку та вагітним рекомендовано імунізуватися проти вірусу. Якщо вакцина отримана під час вагітності, вона знижує ризик важкого бронхіоліту на 70% у перші шість місяців життя дитини.

Як і для всіх інших вірусів, лікування не існує – все, що ви можете зробити для свого малюка, це лікувати симптоми:

  • дайте йому  парацетамол чи тайленол,
  • переконайтеся, що він отримує достатньо рідини та відпочиває, 
  • стежте за його диханням,
  • провітрюйте приміщення.

ГРВІ здебільшого проходить за тиждень-два, а заразними маленькі пацієнти можуть бути протягом місяця. 

Застуда та закладеність носа 

Оскільки циркулює понад 200 різних вірусів застуди (риновірусів), не дивно, що більшість дорослих застуджуються два-три рази на рік. Діти – з їхніми мікробами на руках, мокротиним кашлем і відсутністю навичок приховувати чхання – хворіють ще частіше.

Нежить, закладеність носових пазух, біль або першіння в горлі, субфебрильна температура, озноб, болі в тілі – і все це може тривати до кількох тижнів. Симптоми, ймовірно, з’являться поступово, що відрізняє застуду від грипу.

Як відомо, немає ліків від звичайної застуди, тому найкраще, що ви можете зробити, це лікувати симптоми. Щоб полегшити застуду, побільше пийте. Вживання теплої рідини, наприклад чаю, може заспокоїти біль у горлі та закладеність носа.

Подумайте про використання зволожувача повітря у своїй кімнаті або полощіть горло теплою солоною водою. Нарешті, є одна порада, яка є само собою зрозумілою для кожної вищезгаданої хвороби: вчасно мийте руки! Зрештою, зверніться до лікаря, попри свята, якщо вам не легшає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube