Спецпосланець американського президента у гарячих точках прогнозує серйозні проблеми через розмови про вступ Києва до Альянсу
Генсекретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки, зокрема й швидке приєднання до Альянсу. З такою думкою не погодилися в команді американського президента Дональда Трампа. Так, спецпосланець США у гарячих точках Річард Гренел заявив на це, що мови про розширення НАТО бути не може, бо нібито наявні члени не сплачують свій справедливий внесок, й за все нібито платять американці.
Про це повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на власних кореспондентів. Різні підходи до питання членства України в Альянсі Рютте та Гренел висловили в Давосі під час дискусії на "Українському сніданку".
За словами Рютте, Україні потрібні надійні гарантії безпеки. Втім, наразі їх не варто обговорювати публічно. Також генсек заявив, що сподівається на членство України в НАТО "якомога швидше".
Згодом по відеозв'язку до дискусії доєднався спецпосланець США Річард Гренелл. Американський політик дорікнув Рютте - і як генсеку НАТО, і як колишньому премʼєр-міністру Нідерландів.
"Ви стикнетеся з серйозними проблемами, якщо генеральний секретар НАТО говоритиме про приєднання України до Альянсу. Американці платять за оборону. Ви не можете просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли нинішні члени не сплачують свою справедливу частку. Це стосується й Нідерландців, яким потрібно активізуватися", - обурено заявив Гренелл.
Президент України Володимир Зеленський у Давосі заявив, що президент США Дональд Трамп може вплинути на те, чи вступить Київ до НАТО. Адже лише чотири країни Альянсу проти цього, включаючи й самі Сполучені Штати. Втім, у цьому питанні все залежить від США, вважає глава держави.
Раніше постпред України в ООН Андрій Мельник в інтерв'ю Berliner Morgenpost заявив, що вступ до НАТО для України не є пріоритетним завданням на даному етапі. Куди важливіше для Києва укласти угоди про надійні гарантії безпеки з країнами Євросоюзу та НАТО.
Українці, за його словами, прагнуть до стійкого миру, тому розглядають як двосторонні, так і багатосторонні домовленості. Ключовим при цьому залишається те, щоб не допустити повторення Будапештського меморандуму 1994 року - документу, який жодним чином не захистив Україну від агресії РФ.