Розстріл військових на ПМЗ у Дніпрі: Рябчук дав свідчення, слідство розглядає три версії трагедії

Слідчі розслідують трагедію 24/7

Розстріл військових на ПМЗ у Дніпрі: Рябчук дав свідчення, слідство розглядає три версії трагедії

Слідчі Державного бюро розслідувань розглядають три версії трагедії на Південному машинобудівному заводі у Дніпрі. Вранці 27 січня на ПМЗ 20-річний нацгвардієць Артемій Рябчук розстріляв 10 людей, п'ятеро з них загинули. 

Про це повідомив директор ДБР Олексій Сухачов на засіданні Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, - повідомляє Інформатор

Основні версії трагедії

За його словами, основною версією слідства є скоєння Рябчуком злочину через нестатутні стосунки. Також слідчі розглядають версію скоєння злочину у зв'язку із психічним захворюванням підозрюваного, його перебуванням у стані афекту. Третя – доручення іноземних спецслужб, недержавних організацій для дискредитації системи правоохоронних органів України, дестабілізації правопорядку у країні.

Зв'язок із іноземними спецслужбами — поїздка Рябчука до РФ

Для перевірки третьої версії дали доручення управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області. З'ясувалося, що Рябчук 2019 року їздив на територію Російської Федерації. Він там був 2 тижні.

Директор ДБР нагадав, що одразу після затримання нацгвардійця йому оголосили про підозру. Наступного дня, 28 січня 2022 року, підозрюваному обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою в СІЗО без права внесення застави. Підозрюваного у камері, де він знаходиться, посилено охороняють.

Показання Рябчука на допиті

Під час допиту підозрюваний пояснив, що на військову службу в частині Нацгвардії №3021 він приступив наприкінці жовтня 2021 року. За його словами, злочин він скоїв на ґрунті нестатутних відносин у вигляді психологічного впливу на нього з боку військових старшого призову. Це відбувалося з кінця листопада 2021 року та тривало до моменту трагедії.

Його систематично цькували через те, що він розповів командирам про порушення статуту військовими на службі. Під час відпочинку у складі варти старослужбовці змушували його прибирати приміщення. За його словами, це позначалося на стані його здоров'я. Також Рябчук пояснив, що під час скоєння злочину він не усвідомлював своїх дій. Усі ці обставини перевірять під час психіатричної експертизи.

При цьому він спростував інформацію про те, що його били військовослужбовці та командири. Під час обстеження на його тілі не знайшли тілесних ушкоджень. У момент скоєння злочину Рябчук не був п'яний. В сюжеті ТСН, він у кабінеті на допиті сказав, що відчував злість та несправедливість. 

"У мене був жахливий стан та настрій, я просто терпів, терпів і втомився від цього", - зазначив Рябчук.

Відмова від показань та зміна адвоката 

Директор ДБР зазначив, що 3 лютого 2022 року підозрюваний змінив адвоката. І написав заяву про відмову від усіх своїх свідчень.

Як відбувається розслідування 

Слідчі територіального управління ДБР у Полтаві у режимі 24/7 проводять розслідування. Зокрема провели 15 обшуків на місці події. Допитали поранених військовослужбовців, які наразі перебувають на лікуванні. Також допитали родичів трьох загиблих, які мешкають у Дніпрі. Призначено 24 різні експертизи.

У якості свідків допитали 29 осіб, серед них — військові та командири військової частини. До суду направили 11 клопотань щодо надання дозволів на проведення оглядів місця злочину, арешту вилученого майна. Надано низку доручень оперативним підрозділам ДБР, Національній поліції України, СБУ. У рамках досудового розслідування слідчі перевіряють факти недбалого ставлення до військової служби та бездіяльності керівництва військової частини, де проходив службу Рябчук.

Для цього допитали 29 осіб, з яких 9 – чиновники військової частини №3021, серед яких заступники командира частини, командири рот, відділень. Проведено обшук у військовій частині, під час якого вилучено документи про порядок проходження служби, організацію несення служби на території ДП «Південний машинобудівний завод ім. А.М. Макарова», призначено військову експертизу.

Наразі перевіряються можливі факти порушення несення вартової служби, зокрема порядку зберігання та видачі бойової зброї та боєприпасів, допуску військовослужбовців до самостійного несення служби зі зброєю. Розслідування продовжується за низкою кримінальних правопорушень, а саме:

  • умисне вбивство двох або більше осіб (п. 1 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України);
  • дезертирство зі зброєю (ч. 3 ст. 408 Кримінального кодексу України);
  • викрадення військовослужбовцем зброї та бойових припасів в умовах особливого періоду (ч. 3 ст. 410 Кримінального кодексу України);
  • бездіяльність військової влади за умов особливого періоду (ч. 3 ст. 426 Кримінального кодексу України);
  • недбале ставлення до військової служби (ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України).

Нагадаємо, трагедія сталася рано вранці 27 січня на території Південного машинобудівного заводу. Військовослужбовець Національної гвардії, солдат термінової служби Артем Рябчук 2001 року народження під час видачі зброї – з невідомих причин – відкрив вогонь з автомата Калашникова. Загинули четверо військовослужбовців та одна цивільна жінка. Ще п'ятьох людей поранено. Пізніше він здався поліцейським і його затримали. Після цього інциденту голова Національної гвардії Микола Балан подав у відставку. Подробиці від ДБР і те, за якими статтями судитимуть нацгвардійця — тут

Також Інформатор писав, що після розстрілу військових у Дніпрі у Раді заговорили про створення ще однієї поліції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube