Навіть під час сну кішки думають про власну безпеку
Коти вже давно стали домашніми улюбленцями, але навіть живучи з людьми пліч-о-пліч, вони не втратили основних інстинктів. Наприклад, більшість котиків воліють спати на лівому боці. І це не просто звичка, а результат еволюційної адаптації, який допомагає їм контролювати ситуацію навколо.
Як пише видання Science Alert, посилаючись на дослідження команди з Рурського університету в Бохумі, кішки сплять 12-16 годин на добу. Більшість з них обирають для цього підвищене положення, видираються на дах свого будиночка чи на шафу, а деякі взагалі можуть влягтись на стопку книжок чи навіть поличку на стіні. Наші хвостаті улюбленці так відчувають себе у безпеці. Але є ще одна звичка, і це спати на лівому боці. Чим же вона зумовлена?
Вчені провели дослідження, у рамках якого проаналізували поведінку 408 різних кішок. Більшість з них, а саме дві третини вибрали спати на лівому боці. Ця поза залишає їх ліве поле зору не перекритим власним тілом. Тому у разі небезпеки кіт зможе швидко відреагувати. Бо інформація з лівого поля одразу потрапляє у праву півкулю мозку, а саме вона відповідає за просторове сприйняття, виявлення загрози та швидку реакцію на небезпеку.
Тобто кіт, який прокидається у позі на лівому боці, здатен миттєво оцінити ситуацію та дуже швидко відреагувати на неї. Це працює не залежно від того, спить тварина у цей момент чи просто лежить. Реакція на небезпеку зліва буде миттєвою. За словами вчених, значний лівосторонній зсув в позі сну у кішок міг бути еволюційно обумовлений полушарною асиметрією обробки загроз. Проте вони не виключають і додаткові фактори.
Варто зазначити, що асиметрія півкуль існує не лише у котів. У більшості тварин присутня така функціональна асиметрія, це коли певні функції мозку більш виражені в одній півкулі, ніж в іншій. Наприклад, у багатьох видів птахів, риб та ссавців, одна з півкуль може бути домінуючою у виконанні певних завдань, таких як обробка мови, орієнтування у просторі, а ще поведінка, пов'язана з харчуванням. Також асиметрія впливає на формування та підтримку соціальних зв'язків. Навіть на те, яка саме лапа буде провідною, ліва чи права, впливає саме асиметрія півкуль. До лівосторонньої асиметрії, наприклад, схильні корови. Під час вагітності у більшості випадків вони обирають відпочивати саме на лівому боці.