Пришвидшене відео вимагає більше уваги та концентрації, що викликає проблеми з запам'ятовуванням
Прослуховування подкастів та аудіокниг, перегляд відео та іншого онлайн-контенту у прискореному режимі стало звичкою для більшості людей, особливо для молоді. Адже хочеться охопити більшу кількість інформації та витратити на це менше часу. Але, як виявилось, це шкодить мозкові, впливає на сприйняття та пам'ять.
Як пише видання ScienceAlert, посилаючись на досліди вчених, більшість студентів слухають та переглядають онлайн-лекції у прискорених режимах. Бо тільки так вони можуть охопити весь потрібний для вивчення об'єм матеріалу. Крім того, вони так відчувають себе більш залученими у процес і краще концентруються на ньому. Але дослідники виявили у звички переглядати контент у пришвидшеному режимі негативну сторону і радять відмовитись від неї.
За даними вчених, існує три фази пам'яті, а саме кодування інформації, зберігання і подальше вилучення. Тому, коли людина отримує інформацію, то вона проходить через всі ці стадії. На етапі кодування мозку потрібен час для обробки та розуміння словникового потоку. Зазвичай люди говорять зі швидкістю близько 150 слів за хвилину. Подвоєння чи потроєння швидкості знаходиться у межах того, що ми можемо вважати зрозумілим. Але відкласти у пам'яті всю інформацію буде складніше.
А все тому, що вхідна інформація тимчасово зберігається в системі пам'яті, яка називається робочою. Це дозволяє її конвертувати, об'єднувати та маніпулювати певними фрагментами для передачі в довгострокову пам'ять. Але робоча пам'ять має обмежену ємкість, і якщо за короткий період до неї надходить занадто багато інформації, то це призводить до когнітивного перевантаження та втрати інформації.
Вчені навіть провели тест, залучивши до нього молодих людей. Одні переглядали відео на звичайній швидкості, а інші на прискореній. Метааналіз показав, що при збільшенні швидкості до 1,5 разів негативний ефект був незначним, а у 2 рази та вище – великим. Тобто, чим більша швидкість прискорення, тим менше інформації лишилось у пам'яті.
Для чистоти експеримента, вчені також перевірили, як діє мозок у людей старшого віку (61-94 років) на перегляд контенту на прискорених швидкостях. Метааналіз показав, що вплив ще більший, ніж на молодих людей (віком 18-36 років). Тож цій категорії людей такі перегляди заборонені.
Щодо молодих людей, то дослідники поки не з'ясували, який чином їм допомогти і зменшити негативний вплив прискореного перегляду відео. Вони продовжують вивчати це питання та шукати довгострокові ефекти на розумові функції і активність мозку під час перегляду відео з підвищеною швидкістю відтворення.
Наразі готові сказати тільки те, що відтворення контенту зі швидкістю у 1,5 раза не впливає на продуктивність пам'яті. І цю цифру не варто перевищувати принаймні поки вчені не з'ясують до кінця ці процеси.