Ракети летять, санкції не діють: як розцінювати статтю The New Yourk Times та чому не треба панікувати

Росія намагається наростити виробництво військової продукції, однак, якби в кремлі не старалися, це не покриває їхні потреби в довготерміновій перспективі

Ракети у дзеркалі
Москва хоче, аби всі повірили, що вона може воювати безкінечно довго

В медіаполя з'явилася інформація про рекордне нарощування виробництва росією ракет та боєприпасів, попри дію санкцій, спрямованих на підрив ВПК рф. Новину підхопили низка українських медіа, але розвідка заявляє, що ці страхи перебільшені й всі старання кремля всеодно не перекривають втрати росіян у техніці, які значно зросли в ході контрнаступу ЗСУ. Поява подібних матеріалів може свідчити про розгортання дискусії на Заході щодо оцінки наступальної кампанії України й подальших дій союзників. 

«Рекордне» виробництво російських ракет та «недієві» санкції

В інфопросторі наробила галасу новина про те, що, нібито, росіяни наростили виробництво ракет і тепер воно перевищує рівень, який передував початку бойових дій. Приводом для таких висновків став матеріал впливового американське видання The New Yourk Times, яке отримало додаткову інформацію з власних анонімних джерел. Медіа розповідає, що росія намагається пристосуватися до санкцій і збільшила виробництво озброєння. 

«Росія зуміла подолати санкції та експортний контроль, запроваджений Заходом, щоб збільшити виробництво ракет за межі довоєнного рівня, за словами офіційних осіб США, Європи та України, зробивши Україну особливо вразливою для посилених атак у найближчі місяці», — пише видання.

Видання зазначає, що окрім озброєння України, Захід зробив ставку на запровадження санкцій, які мали б підірвати можливості рф із відновлення збройного потенціалу. Але кремль, завдяки співпраці спецслужб із контрабандистами, зумів налагодити потік необхідних західних елементів для свого ВПК. Це дає підставу задуматися про ефективність санкцій і підтримує тезу пропагандистів рф, що Захід нічого не може зробити.

За висновками самої ж The New Yourk Times, санкції діють, просто, ще є над чим працювати. До прикладу, росія «стикається з дефіцитом ракетного палива та основної вибухівки», адже це великогабаритний товар, рух якого легше проконтролювати. Але москві набагато легше купувати дешеві мікрочіпи, друковані плати, комп’ютерні процесори. Річ у тім, що для російських «аналоговнєтних» ракет підходять навіть мікрочіпи з пральних машин, які контрабандисти можуть перевозити цілими рюкзаками й рух яких неможливо настільки ж ефективно простежити.

Кремлю за все це доводиться платити в рази більше. Лише надприбутки, які надходили від продажу енергоносіїв, дають можливість рф знаходити охочих ризикнути в таких країнах, як Вірменія, Турція чи Киргизстан. Росія заплатила за обхід санкцій падінням економіки та ростом курсу рубля. Звісно, до вичерпання сил ще довго, адже путін готувався до війни й накопичував ресурси, йому вдалося шляхом штучно завищених цін на енергоносії для ЄС у 2022 році наростити бюджет, кремлю допомагає Китай. Але ж і найбільш болючі для рф санкції проти продажу енергоносіїв розпочали дію лише із цього року.

Збільшення виробництва не покриває дефіцит

На галас, який спричинила стаття The New Yourk Times, змушені були відреагувати, навіть, у Головному управлінні розвідки України. Там зазначають, що загрози ударів по цивільній інфраструктурі зберігаються, однак страхи про «рекордне» виробництво ракетного озброєння перебільшені.

«Ворог безумовно намагається нарощувати виробництво зброї, у тому числі й ракетної зброї й переводити економіку на військові рейки. Але поточні обсяги виробництва не дозволяють навіть близько повернутися до рівня запасів ракетного озброєння станом до повномасштабного вторгнення, до 24 лютого. І до таких обсягів іще довший період вони повернутися не зможуть», — Андрій Юсов, представник ГУР.

ЗСУ знищують в рази більше танків, ніж росія може побудувати

Нічого дивного в тому, що воююча країна хоче наростити виробництво зброї нема, якби аналогічний матеріал вийшов по Україні, то, наприклад, по виробництву безпілотників чи ракет «Нептун» ріст був би ще більшим. Важливіше, чи цього достатньо. Той факт, що рф збирається збільшити виробництво снарядів до 2 млн на рік, ще не означає, що у неї вийде втілити заплановане в життя. Але навіть якщо так, це її не врятує, адже на війні ЗС рф витрачають по 10–11 мільйонів снарядів за рік. Навіть допомога озброєнням із Північної Кореї може дати можливість протриматися трохи довше, але не принесе путіну перемогу.

За повідомленням джерел The New Yourk Times, виробництво танків зросло зі 100 до 200 одиниць на рік, але варто пам’ятати, що з конвеєра йдуть зовсім інші машини, ніж до повномасштабного вторгнення. Це не «Армати» чи Т-90АМ «Прорыв-2», а максимум Т-80, Т-72 або й примітивніші моделі.

Згідно з офіційними даними ЗСУ, за тиждень з 14 по 7 вересня втрати ворога склали 83 танки. А 8 вересня взагалі встановили рекорд — одразу 23 танки. Такими темпами за якихось два тижні знищать майже все, що за найоптимістичнішими для росіян оцінками виготовляли цілий рік.

Міф про рекордне виробництво у рф — частина ширшої дискусії

Аналітик видання Defence Express Іван Киричевський вважає, що матеріал The New Yourk Times з’явився на світ, як продовження ширшої політичної дискусії щодо перспектив українського контрнаступу. На Заході активно обговорюють варіанти подальших дій і стаття підсилює точку зору «миротворців».

«Я думаю, що поява такої публікації насправді пов’язана з дечим іншим — це, очевидно, частина такої дуже широкої дискусії, яка явно зараз буде й у західних профільних спільнотах і серед політиків щодо того, як оцінювати насправді результати кампанії 2003 року. І, відповідно, які із цього приймати політичні рішення. Тому що, на перший погляд, наші війська не мають якихось значних просувань, але мають такі дуже яскраві й переконливі цифри зі знищення потенціалу армії рф… Тому таких публікацій, як оця в New Yourk Times, просто із загальним таким характером: «Ой, ну росіяни роблять усе більше ракет, з тим треба щось робити», — вони будуть звучати більше, причому, від Західних ЗМІ», — зазначає пан Киричевський.

Очільник Української військової розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю радіо NV заявив, що, обіцянки росіян про якесь рекордне збільшення власного виробництва озброєнь, є відвертою брехнею. За його словами, росія знищила власні виробничі потужності, тому наразі реалізація становить усього 3–7 % від запланованих обсягів, саме тому їм так потрібна підтримка авторитарних союзників. Таким чином, кремль намагається сформувати уявлення в Заходу про те, що війна може тривати безкінечно довго.

Трюк з дзеркалами
Росія використовувала, навіть, трюк з дзеркалами, аби продемонструвати свої "успіхи". Скріншот відео

Варто зауважити, це вже не вперше впливові видання поширюють вигідні для рф, і водночас доволі сумнівні з погляду неупередженості й достовірності матеріали, на основі «анонімних джерел». Усе це накладається на пристрасті, які вирують довкола президентських виборів у США й на які в путіна такі великі надії.

З матеріалу The New Yourk Times випливає, що Заходу важко тягатися з виробничими потужностями рф, оскільки, до прикладу, виготовлення одного артснаряду 152 міліметри в росії коштує 600 доларів, у той час, як артснаряд 155-го калібру в США — 6000 доларів. Ближче до зими розпочнуться холоди, а тут, виходить, росія має ще більше ракет для ураження цивільної інфраструктури. Щоб цьому протистояти, потрібна ППО, а це дорого. Крім того, і з санкціями не дуже вдається. Словом, якось надто важко, може б то примусити Київ до переговорів? Тут варто згадати фразу українського міністра зовнішніх справ Дмитра Кулеби, яку він виголосив на спільному брифінгу під час візиту Державного секретаря САШ Ентоні Блінкена до Києва.

«Я не хочу звучати грубо, але якщо Захід не переможе в цій війні, якою буде війна, яку зможе виграти Захід?», — сказав він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube