Макдональдс, мільярд доларів та підтримка Контрнаступу: як минув візит Держсекретаря США Блінкена в Україну

Вашингтон шле Києву позитивні сигнали, адже покладає великі надії на розвиток успіху ЗСУ в російсько-українській війні

Кулеба та Блінкен
Під час візиту чиновники підіймали важливі питання

Як і будь-які візити на такому рівні, приїзд Держсекретаря США Ентоні Блінкена до Києва сповнений символізму: він несе повідомлення українцям, американцям та і всьому світу, навіть, росіянам. Усе це відбувається на тлі контрнаступу ЗСУ, яким, нібито, «розчаровані» на Заході, корупційних скандалів, геополітичного протистояння з Китаєм та виборів у США. Загалом візит Блінкена позитивний сигнал для України, який означає, що Вашингтон і далі буде нас підтримувати.

Ночівля в столиці воюючої країни

Американські ЗМІ відзначають, що держсекретар США Ентоні Блінкен знав, що напередодні візиту окупанти вдарили по столиці України крилатими та балістичними ракетами. Мало того, хоч візит був неоголошеним і до останнього тримався в таємниці, пан Блінкен залишився на ніч, що підкреслило, що він повністю довіряє свою безпеку ЗСУ. Росіян дратує, те, що їх не бояться, адже це є основа «вєлічія», головна «скрєпа». Виявилося, що топчиновники Білого Дому не бояться з’являтися у воюючій країни, і це в той час, як вождь росіян володимир путін тремтить від однієї думки полишити кордони рф.

Підкреслити зв’язок та спільні демократичні цінності України та США мав похід до МакДональдсу Блінкена та міністра зовнішніх справ Кулеби, що, звісно ж, теж було символічним. Фото з не дуже задоволеними фізіономіями панів чиновників, які їдять картоплю фрі швидко стали мемними. Що стало причиною такого настрою невідомо. Примітно, що наш міністр спробував пожартувати, згадуючи свою бурхливу молодість, але, здається, не дуже вдало, хоч Блінкен і сміявся.

«Коли я був студентом, я дійсно ходив до МакДональдсу, щоби позбутися похмілля… Я б пішов у МакДональдс і купив подвійний чізбургер із колою і це був би мій сніданок із похмілля», — сказав він дещо зніяковілому Держсекретарю США, який припустив, що це було не часто.

Фото з МакДональдс
Фото з МакДональдс стали мемом і облетіли усі західні ЗМІ. Фото: AFP

В українському секторі мережі потішалися над тим, що чиновники вирішили зекономити на соусах, але для американців це мало зовсім інший підтекст: у травні кадри із цього закладу в Києві поширювали в twitter для підкріплення антиукраїнської риторики, мовляв, «доки американці платять податки, українці жирують у МакДональдсі». В американському секторі мережі пости на подібну тематику набирали по кілька мільйонів переглядів за день, у коментарях йшли справжні баталії. Можливо, відео Блінкена та Кулеби за столиком, які їдять картоплю фрі після ранкових обстрілів, продемонструє, що все не так райдужно, як заявляють критики й люди мають право на маленькі радощі.

 Підтримка контрнаступу

Блінкен та міністр зовнішніх справ Дмитро Кулеба віддали Берковецьке кладовище, на якому поховано багато воїнів, що загинули в боях за Україну. Це мало продемонструвати, що Вашингтон розуміє, якою ціною даються нам перемоги над ворогом. На другий день держсекретар США зустрічався з українськими прикордонниками, які подарували йому пляшку вина з Криму. Анонімний американський чиновник сказав Reuters, що Блінкен хотів почути про перспективи контрнаступу з перших рук.

«Найважливіше, щоб ми отримали реальну оцінку від самих українців. Ми хочемо побачити, почути, як вони збираються просуватися вперед у найближчі тижні», — заявив він.

Сумнівно, що Вашингтон потребує особистого візиту Держсекретаря, аби «звірити годинники» з Києвом: взаємодія між українським командуванням та НАТО й так на високому рівні. Але появою Блінкена Білий Дім продемонстрував свою підтримку українському контрнаступу, а тим більше виділивши один із найбільших пакетів військової допомоги, розміром у мільярд доларів. Показово, що виділення допомоги відбувається на тлі заяв російських пропагандистських каналів, що, нібито, потенціал Білого Дому на межі й більше не має грошей підтримувати Київ.

Американські ЗМІ часто цитували неназваних офіційних осіб США, які критикували контрнаступ як занадто повільний і погано спланований, що викликало роздратування українських чиновників. Заява Блінкена та новий транш допомоги мають продемонструвати, що це не так. Водночас це сигнал для союзників про те, що потрібно продовжувати підтримку, а для ворогів — що Захід готується грати «в довгу».

Блінкен також зустрівся з прем’єр-міністркою Данії Метте Фредеріксеном, яка саме перебувала у Києві з робочим візитом. Вони обговорювали допомогу Україні, зокрема навчання пілотів та передачу винищувачів F-16.  Пізніше держсекретар поспілкувався з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем, щоб обговорити підготовку до зимового сезону. Банкова використала нагоду, аби ще раз наголосити на необхідності постачання далекобійної зброї США. Про це заявив Кулеба на спільній із держсекретарем пресконференції.

«Детально проговорили сьогодні питання надання Україні далекобійних ракет ATACMS. Мали дуже предметну розмову. Ми розраховуємо, що дискусії всередині адміністрації призведуть до позитивного рішення», — сказав Кулеба.

 Корупція, російські активи та вибори

Блінкен зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським під час гучних перестановок у Міністерстві оборони. Саме 6 вересня відбувалося голосування за призначення очільником відомства Джаміля Уварова. Його утвердили після звільнення ексміністра Олексія Резнікова на тлі скандалів із державними закупівлями.

Корупційні скандали
Корупційні скандали б'ють не лише по Банковій, але й по Білому Дому. Фото: Le Monde

Офіційних повідомлень про зустріч чиновників не було, але виглядає малоймовірним, аби тему нових кадрових призначень оминули стороною, адже Україну занадто багато критикують у США за корупцію. Це питання стало внутрішньополітичним для Сполучених Штатів: опозиція намагається зобразити ситуацію так, ніби Байден вкидає гроші платників податків у далеку корумповану країну із сумнівною демократією, яка заборонила «десятки телеканалів» та ще й вибори під час війни не проводять.

«Як президент США, я поважатиму та відроджуватиму спадщину Ніксона, відкидаючи кровожерливу балаканину корисних ідіотів, які проповідують безвиграшну війну в Україні, що ще більше зближує наших ворогів, дві великі держави», — писав кандидат у президенти від республіканців Рамасвамі.

Із суми одного мільярда доларів, які виділено на допомогу Києву, 203 мільйонів підуть на реформи, пов’язані з боротьбою з корупцією та дотримання верховенством права. Блінкен також заявив, що в межах суми допомоги США передають Україні активи, які конфіскували в підсанкційних російських олігархів. Кошти спрямують на підтримку ветеранів. Загалом йдеться про 5,4 млн, повідомив Блінкен на пресконференції.

«Ті, хто уможливив агресивну війну путіна, мають за це заплатити», — наголосив він.

Питання престижу

Блінкен та Зеленського обговорювали також майбутню Генасамблею ООН. На вересень заплановано участь президента Володимира Зеленського в сесії Генасамблеї ООН. Президент України має намір використати можливість, аби особисто ознайомити світове співтовариство, особливо, країни Глобального Півдня, з положеннями «Української формули миру».

Візит Зеленського до Нью-Йорка має відбутися за десять місяців після його тріумфальної подорожі до США й до того часу Україна зацікавлена продемонструвати успіхи в боротьбі з корупцією та на полі бою. Це відповідає також інтересам виборчого штабу Байдена. Схоже, Вашингтон вважає, що це цілком можливо й має намір підтримувати Київ.

«Ми хочемо переконатися, що Україна має те, що їй потрібно, не тільки для досягнення успіху в контрнаступі, але має те, що їй потрібно в довгостроковій перспективі. Ми також сповнені рішучості продовжувати співпрацю з нашими партнерами, оскільки вони будують і відновлюють сильну економіку, міцну демократію», — сказав Блінкен.

Директор з аналізу Розвідувального управління Міноборони США Трент Мол в інтерв’ю The Economist заявив, що військова розвідка США оцінила у 40–50 % ймовірність виходу ЗСУ на узбережжя Азовського моря до кінця року. Оцінки змінилися після просування України в районі Роботино. Успіх України серйозно підсилив би позиції Вашингтону на світовій арені та підняв би рейтинг Байдена всередині Сполучених Штатів.

Блінкен у Києві
Успіх ЗСУ серйозно посилить позиції Києва. Фото: Reuters

Після візиту до Києва Ентоні Блінкен попрямує до Індії, де триває підготовка саміту G20. США перебувають у розпалі боротьби з Китаєм за домінування у світі. Вашингтон сподівається скористатися відсутністю лідера Китаю Сі Цзіньпіна та вождя росіян володимира путіна, аби продемонструвати країнам Глобального Півдня привабливість союзницьких відносин зі США.

«Все, що відбувається в Україні, буде екстрапольовано на увесь світ. Оскільки, якщо росія може легко робити свою справу, це стане сигналом для інших країн, що можна використовувати силу… Я не хочу звучати грубо, але якщо Захід не переможе в цій війні, якою буде війна, яку зможе виграти Захід?», — підсумував на брифінгу з Блінкеном Дмитро Кулеба.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці