Рада ЄС продовжила тимчасовий захист для українців

Читать на русском

Тимчасовий захист для понад 4 мільйонів українців в ЄС продовжено до 4 березня 2026 року.

Читать на русском
українці, українські біженці, переселенці з валізою, українці в Європі, Євросоюз,
За кордоном знаходиться значна кількість українців, які виїхали з країни через війну, захист для них продовжено до 4 березня 2026 року

Тимчасовий захист для понад 4 мільйонів українців в ЄС продовжено до 4 березня 2026 року.

Рада ЄС ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для понад 4 мільйонів українців, які тікають від російської агресії. Прийняте у вівторок, 25 червня, рішення про продовження не змінює рішення від березня 2022 року щодо категорій осіб, на яких поширюється тимчасовий захист. Механізм тимчасового захисту був запущений 4 березня 2022 року.

"День за днем Росія тероризує український народ своїми бомбардуваннями. Це небезпечні обставини. Ті, хто втік від російської агресії, можуть і надалі розраховувати на нашу солідарність", – зазначила державний секретар Бельгії з питань притулку та міграції Ніколь де Мур, яка представляє країну, що нараз головує в Раді ЄС.

Директива про тимчасовий захист надає українцям право на проживання, доступ до ринку праці, житло, соціальну, медичну та іншу допомогу. Вона також допомагає державам-членам впорядковано та ефективно управляти прибуттям людей.

10 травня віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина повідомляла, що Україна домовилась з Євросоюзом про продовження статусу тимчасового захисту для українців. Його переглянуть, коли безпекова ситуація у країні стане кращою, але наразі таких умов немає. 

Зазначається, що тимчасовий захист для українців за кордоном діятиме на колишніх умовах. Про примусове повернення наразі не йдеться.

Що таке тимчасовий захист

Тимчасовий захист – це інструмент, який ЄС активує у виняткових обставинах у разі масового напливу біженців. Директива ЄС про тимчасовий захист була прийнята в 2001 році після прибуття великої кількості переміщених осіб до Європи після збройних конфліктів на Західних Балканах, особливо з Боснії та Герцеговини та Косова.

Тимчасовий захист забезпечує негайний і колективний захист великій групі переміщених осіб, які прибувають до ЄС і не мають змоги повернутися до своєї країни походження.

Система зменшує тиск на національні системи надання притулку, оскільки заяви не потрібно розглядати окремо. Люди, які користуються тимчасовим захистом, користуються однаковими правами в усьому ЄС. Ці права включають:

  • місце проживання;
  • доступ до ринку праці та житла;
  • медичну допомогу;
  • соціальну допомогу;
  • доступ до освіти для дітей.

Закон ЄС про тимчасовий захист встановлює мінімальні стандарти захисту. Фактичний рівень допомоги може відрізнятися від однієї країни-члена до іншої.

Відповідно до своїх національних процедур, державам-членам, можливо, доведеться прийняти додаткові імплементаційні акти для офіційного оформлення продовження.

Українці за кордоном

За кордоном знаходиться значна кількість українців, які виїхали з країни через війну. Але за статистикою, останнім часом їх число зменшується. Якщо у лютому їх було 4 234 595 осіб, то станом на кінець березня цей показник становив 4 211 495. Таким чином від статусу тимчасового захисту відмовились 23,1 тисяч українців.

Загалом кількість людей із тимчасовим захистом зменшилася у дев'яти країнах ЄС. За цим показником лідирують Чехія, Швеція та Австрія. А ось Німеччина, як і раніше має популярність серед українських біженців. Все завдяки соціальній підтримці. А загалом найкращими для українців за рівнем допомоги є Швеція, Латвія, Німеччина, Литва, Румунія, Португалія та Данія.

Проте в НБУ прогнозують, що після 2024 року очікується поступове повернення мігрантів в Україну. Цей процес буде йти повільно, адже багато людей вже встигли адаптуватися до життя за кордоном. На 2024 рік прогнозується відтік 200 тисяч мігрантів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.